W sobotę członkowie piotrkowskiego Stowarzyszenia "21" uporządkowali kilka grobów na Starym Cmentarzu, głównie tych zapomnianych. Przypomnieli też kawałek historii - wydarzenia z 29 czerwca 1940 roku - mord 42 osób w Lesie Wolborskim.
Wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się łodzi motorowych po Zalewie Sulejowskim, a w niektórych regionach akwenu całkowity zakaz poruszania się motorówek - to propozycje Sejmiku Wojewódzkiego Łódzkiego.
Na skwerze u zbiegu ulic Próchnika i Piłsudskiego w Piotrkowie stanął pomnik ludowego przywódcy Wincentego Witosa.
Wśród nagrodzonych przez minister edukacji narodowej stypendystów nie zabrakło uczennicy VI klasy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Szarych Szeregów w Piotrkowie Tryb. Wiktorii Guść, która na uroczystą galę udała się wraz z wicedyrektor Anną Marcioch.
Ile i za co musieli płacić wolborzanie biskupom i wójtowi oraz gdzie tak naprawdę przebywał Modrzewski po wygnaniu z Wolborza? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się w sobotę w ramach obchodów jubileuszu 950 -lecia Wolborza.
W centrum Rozprzy można było spotkać w piątek legionistów Józefa Piłsudskiego. Z okazji setnej rocznicy utworzenia IV i VI Pułku Piechoty Legionów Polskich w Rozprzy, włodarze tej miejscowości zorganizowali event kulturalny pod hasłem „100 minut o Legionach Józefa Piłsudskiego”.
W ramach obchodów 950-lecia Wolborza Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza i Łódzkie Towarzystwo Naukowe zapraszają do udziału w konferencji naukowej, podczas której będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z historii tej miejscowości. Szczegóły na plakacie.
Piotrkowski Klub „Grota” zaprasza na wykład na temat sądownictwa Polskiego Państwa Podziemnego.
Nie ma piotrkowianina, który nie znałby tej budowli. Wysoka na 33 metry, usytuowana na wzniesieniu Łysiec, na terenie dawnego ogrodu kolejowego, góruje nad śródmieściem Piotrkowa od 1926 roku. Wieża ciśnień wybudowana przez amerykańską firmę Ulen & Co. stała się w pewnym stopniu symbolem miasta. Co kryje w swym wnętrzu ta na co dzień niedostępna przeciętnemu piotrkowianinowi budowla? Jaki widok rozpościera się z jej dachu? Odpowiedź na te pytania w najnowszych filmie z cyklu „Odkrywamy Piotrków nieznany..."
Kto i kiedy pozostawił graffiti na murze kościoła? Co wydarzyło się w 1825 roku? Czym zasłynął ks. Ignacy Bogusławski? Kim jest tajemniczy rycerz, którego nagrobek znajduje się w świątyni? Co kryje się pod świątynną posadzką? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać w niedzielę, 4 października, po mszy św. o godz. 12.00 w mierzyńskim kościele.