Tegoroczne Święta Wielkanocne będą kolejnymi, które upłyną pod znakiem pandemii koronawirusa. Obostrzenia, jakie wprowadził tym razem rząd są jednak mniej rygorystyczne niż choćby te, których musieliśmy przestrzegać w czasie zeszłorocznej Wielkanocy, mimo że zakażeń mamy zdecydowanie więcej. Sprawdziliśmy, w jaki sposób powinniśmy w czasie świąt zachowywać się w kościołach oraz czy wszystkie elementy liturgicznego przeżywania tego okresu, zostają zachowane.
Sytuacja epidemiczna w woj. łódzkim jest bardzo poważna, ze wskazaniem na sytuację pogarszającą się. Liczba zakażeń stale wzrasta - powiedział we wtorek na spotkaniu z mediami wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa, dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19, dlatego np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Osocze jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.
Mieszkańcy Piotrkowa podtrzymali tradycję święcenia palm wielkanocnych. Zgodnie z wytycznymi w kościołach i przed nimi nie było tłumów, a wierni stosowali się do zalecanych odstępów. Nie brakowało za to sprzedawców z różnokolorowymi palemkami.
W nocy z soboty (27.03) na niedzielę (28.03) zmienimy czas na letni. W związku z tym konieczne będzie przestawienie zegarków. Na szczęście smartfony i komputery zrobią to za nas automatycznie.
Elżbieta Dobrzyńska, dyrektor piotrkowskiego sanepidu mówiła w programie „O tym się mówi” na antenie radia Strefa FM o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie oraz o pracy stacji sanitarno - epidemiologicznej w czasie pandemii. Rozmówczyni Beaty Hołubowicz – Stachaczyk podkreślała w wywiadzie, że sporo piotrkowian niestety cały czas lekceważy rządowe obostrzenia.
Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy; zajętych ponad 70 proc. łóżek; zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Nie chcemy wprowadzać dodatkowych, daleko idących obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa, ale sytuacja jest poważna i jeśli będzie tego wymagała, możliwe jest dokonanie modyfikacji w tej sprawie - mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Do najbliższej środy (24.03) zamknięta dla ruchu będzie ul. Twardosławicka w Piotrkowie. Jest to związane z zaplanowanym remontem.
Kompletnie nieodpowiedzialny 22-latek pędził w obszarze zabudowanym z prędkością, aż 123 km/h. Stracił już uprawnienia do kierowania.