- “Pudełko Życia” to projekt, który ma na celu zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz samotnym obok właściwej opieki, wsparcie w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia podczas udzielania pomocy przez różnego rodzaju służby: medyczne, socjalne i inne – mówi Marek Konieczko. - Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu. W pojemniku znajdować się będzie karta informacyjna wypełniona zgodnie z instrukcją o danych pacjenta - mieszkańca, a więc: najważniejsze numery telefonów najbliższych, członków rodziny, których pragniemy poinformować, numer kontaktowy do opiekuna oraz inne ważne informacje dla służb ratowniczych (na co dana osoba choruje, na jakie leki jest uczulona, jakie leki przyjmuje). Można również umieścić wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie informujące o obecnym stanie zdrowia.
“Pudełko życia” to opakowanie opatrzone specjalną naklejką, które powinno być ulokowane w łatwym do zlokalizowania miejscu, np. lodówce.
- Dlaczego lodówka? Łatwość odnalezienia! - znajduje się w prawie w każdym domu, prawie zawsze w kuchni lub w przyległym pomieszczeniu. To oczywiście może być inne miejsce: szafka nocna, kredens - to państwo decydują, gdzie umieścicie swoje “pudełko” – przekonywał radny.
Informację o znajdującym się w mieszkaniu “Pudełku życia” służby niosące pomoc uzyskują już przy drzwiach wejściowych. - Od ich wewnętrznej strony (od strony mieszkania) należy umieścić jedną z naklejek (w pakiecie 2), które otrzymują państwo w komplecie razem z pudełkiem. “Tutaj jest pudełko życia” jest sygnałem dla ratowników, że stan zdrowia osoby wymaga szczególnej pomocy, a szczegółowe informacje dostępne są w miejscu oznaczonym drugą naklejką. Druga naklejka to wskazanie dokładnej lokalizacji pojemnika z informacjami, umieszczonego w jednym z proponowanych wcześniej miejsc - wyjaśnia pomysłodawca projektu.
Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.
Wstępną wartość tego zadania projektodawca określił na 5 – 10 tys. zł (jedno takie pudełko może kosztować od 2 do 5 zł), a na pytanie, czy Piotrków podejmie się realizacji tego projektu, prezydent Krzysztof Chojniak odpowiedział krótko – tak.
Jest więc szansa, że “Pudełka życia” trafią do schorowanych piotrkowian.
- Zima nie zaskoczyła najmłodszych
- Piotrkowski Męski Różaniec po raz pierwszy w tym roku
- 6 mln na renowację stawów i zbiorników wodnych w Łódzkiem
- Wypadek na skrzyżowaniu POW i Słowackiego w Piotrkowie. Audi straciło panowanie i uderzyło w latarnie, która przewróciła się na jezdnię
- Zima zaatakowała. Niebezpiecznie na drogach
- Nie działa bileter w Urzędzie Miasta na Szkolnej w Piotrkowie
- Pierwsze dzieci urodzone w 2025 roku w Łódzkiem i powiecie piotrkowskim
- 34 mln zł dotacji dla Wolborza
- Policyjne podsumowanie roku na drogach Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego