- “Pudełko Życia” to projekt, który ma na celu zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz samotnym obok właściwej opieki, wsparcie w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia podczas udzielania pomocy przez różnego rodzaju służby: medyczne, socjalne i inne – mówi Marek Konieczko. - Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu. W pojemniku znajdować się będzie karta informacyjna wypełniona zgodnie z instrukcją o danych pacjenta - mieszkańca, a więc: najważniejsze numery telefonów najbliższych, członków rodziny, których pragniemy poinformować, numer kontaktowy do opiekuna oraz inne ważne informacje dla służb ratowniczych (na co dana osoba choruje, na jakie leki jest uczulona, jakie leki przyjmuje). Można również umieścić wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie informujące o obecnym stanie zdrowia.
“Pudełko życia” to opakowanie opatrzone specjalną naklejką, które powinno być ulokowane w łatwym do zlokalizowania miejscu, np. lodówce.
- Dlaczego lodówka? Łatwość odnalezienia! - znajduje się w prawie w każdym domu, prawie zawsze w kuchni lub w przyległym pomieszczeniu. To oczywiście może być inne miejsce: szafka nocna, kredens - to państwo decydują, gdzie umieścicie swoje “pudełko” – przekonywał radny.
Informację o znajdującym się w mieszkaniu “Pudełku życia” służby niosące pomoc uzyskują już przy drzwiach wejściowych. - Od ich wewnętrznej strony (od strony mieszkania) należy umieścić jedną z naklejek (w pakiecie 2), które otrzymują państwo w komplecie razem z pudełkiem. “Tutaj jest pudełko życia” jest sygnałem dla ratowników, że stan zdrowia osoby wymaga szczególnej pomocy, a szczegółowe informacje dostępne są w miejscu oznaczonym drugą naklejką. Druga naklejka to wskazanie dokładnej lokalizacji pojemnika z informacjami, umieszczonego w jednym z proponowanych wcześniej miejsc - wyjaśnia pomysłodawca projektu.
Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.
Wstępną wartość tego zadania projektodawca określił na 5 – 10 tys. zł (jedno takie pudełko może kosztować od 2 do 5 zł), a na pytanie, czy Piotrków podejmie się realizacji tego projektu, prezydent Krzysztof Chojniak odpowiedział krótko – tak.
Jest więc szansa, że “Pudełka życia” trafią do schorowanych piotrkowian.
- 8 wypadków, 32 pijanych kierowców, zatrzymano 70 sprawców przestępstw
- ZUS: najważniejsze zadania i programy realizowane w 2024 r. przez ZUS w Łódzkiem
- Noworoczny Męski Różaniec w Piotrkowie
- Ile razy interweniowali strażacy w 2024 roku w Łódzkiem?
- Nowy sprzęt dla służb drogowych Zarządu Dróg Powiatowych
- 1,7 miliona złotych na wsparcie kultury w Łódzkiem
- Od 1 stycznia pierwsze 30 minut parkowania za darmo
- Tak bawił się Piotrków! Sylwestrowa potańcówka na ulicy Słowackiego, życzenia od prezydenta Juliusza Wiernickiego, konkursy, muzyka i niezapomniana zabawa z DJ-em. Tak Piotrkowianie przywitali 2025 rok!
- Sylwestra spędził inaczej niż planował