Podwyżki za ciepło w Piotrkowie. Radni PiS obwiniają władze miasta

Wtorek, 10 stycznia 2023125
Horrendalne podwyżki cen za ciepło były tematem konferencji radnych Prawa i Sprawiedliwości, która we wtorek odbyła się pod miejską ciepłownią przy ul. Rolniczej. Oprócz radnych pojawili się tam też mieszkańcy Piotrkowa.

Ładuję galerię...

 O tym, że budowa ciepłowni na gaz była błędem, mówił Łukasz Janik. 

Jak można zaciągać kredyty i robić inwestycje, a nie wiedzieć, ile będziemy płacić za ciepło. Nagle okazuje się, że płacimy o prawie 100 procent więcej za ciepło. Na razie. Docelowo, od 1 maja będzie kolejne 200 procent. Był czas, aby wycofać się z tej decyzji i zrezygnować z tej inwestycji. Prezes Krawczyński mówił wówczas, że "gaz to jedyne racjonalne rozwiązanie, najbardziej efektywne i najtańsze" - wskazywał podczas konferencji prasowej radny Janik i zwrócił uwagę, że czynsze mieszkańców Piotrkowa wzrosły od  około 200 do 400

złotych. 

Łukasz Janik zwrócił także uwagę, że większość miejskich instytucji i szkół zasilana jest miejskim ciepłem, a to spowoduje drastyczne wzrosty opłat także dla nich. 

Wiele razy apelowałem o to, że ta ciepłownia nie może powstać. Powinniśmy się z tego wycofać i postawić na efektywne źródło ciepła, czyli zasilanie gazem połączone z geotermią, spalarnią śmieci czy biomasą. Dzięki temu mogliśmy pozyskać dofinansowanie, które sięgnęłoby nawet 75 procent. Teraz w całości płacą za to mieszkańcy. My spłacimy te kredyty i całą tę inwestycję - wskazywał radny Janik. 

Na konferencji obecny był także inny radny PiS Piotr Gajda, który podkreślił, że mieszkańcy muszą się liczyć jeszcze z kolejnymi podwyżkami ciepła. 

Obecnie rząd wprowadził ochronę dla konsumentów. Jeśli ona zniknie, będziemy mieć jeszcze większy problem. Jeśli w Piotrkowie mamy tak wysokie podwyżki, a w innych miastach są one nominalnie większe, to znak, że polityka cieplna została źle poprowadzona i będzie generowała dalsze koszty. Wyśmiewano mnie, kiedy proponowałem, abyśmy mieli alternatywne źródło zasilania. Teraz ta polityka się mści - podkreślił Piotr Gajda. 

Pod ciepłownią C-2 pojawili się także mieszkańcy Piotrkowa, którzy są przerażeni skalą podwyżek. 

Nie udźwigniemy tych podwyżek. W TBS-ie dostaliśmy tej podwyżki 92 procent. Ja płaciłem 250 złotych, a teraz jest praktycznie 500 złotych. To jest tylko za ogrzewanie. Trzeba jeszcze doliczyć podgrzanie ciepłej wody. To są kolosalne podwyżki. Nie wyobrażam sobie, jak to będzie dalej - mówił pan Marek Masłowski, jeden z mieszkańców Piotrkowa, który ma mieszkanie około 50 metrów kwadratowych. 

Nie był to osamotniony głos. 

W grudniu płaciłam czynsz z ciepłą wodą i ogrzewaniem 1100 złotych. Od stycznia muszę już płacić 1600 złotych - mówiła pani Urszula Radziszewska, która ma  mieszkanie o wielkości 60 metrów kwadratowych w zasobach Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Dla mnie to jest bardzo dużo, szczególnie te kwoty za ciepłą wodę i ogrzewanie. 78 złotych będzie mnie kosztować samo podgrzanie metra sześciennego wody. Ja jestem już na emeryturze i to będzie dla mnie bardzo trudne do udźwignięcia - wskazywała. 

Koncepcji budowy miejskich ciepłowni na gaz broni prezes Elektrociepłowni Marek Krawczyński. 

Analiza była robiona w 2018 roku. To był, najlepszy i najtańszy wariant. Tworzyli to fachowcy z firmy Audytel, a dodatkowo do oceny zatrudniliśmy specjalistę do spraw energetyki cieplnej z Politechniki Warszawskiej. Całość koncepcji oceniał zespół, w skład którego wchodzili także radni. Decyzja była jednoznaczna: budujemy obie ciepłownie na gaz - przypominał prezes Krawczyński, powtarzając, że jego zdaniem to była dobra decyzja. - Budowa ciepłowni węglowych, o tak dużej mocy, jak są w Piotrkowie, to byłby dziś koszt między 300 a 500 mln złotych. Nasza inwestycja to tylko 56 milionów złotych netto - wyliczał prezes Krawczyński. 

 Prezes Elektrociepłowni przekonywał także, że nie da się porównywać podwyżek ciepła. 

Nie da się porównać dwóch budynków, dwóch ciepłowni i dwóch miast. Są to rzeczy bardzo indywidualne. Firmy w różnych okresach procedują taryfę, mają różne ceny na paliwa i stąd biorą się różne ceny w miastach. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Nie zostało przedłużone obniżenie VAT. Od 1 stycznia VAT na sprzedaż ciepła wzrósł z 5 do 23 procent. To jest także wliczone w cenę ciepła - podkreślał prezes Krawczyński. 

 

Obecna cena, którą płacą mieszkańcy, obejmuje rekompensatę. Ona obowiązuje do końca kwietnia. Jak podkreślił prezes Krawczyński, gdyby tej rekompensaty miało od maja nie być, to cena ciepła wzrośnie o około 100 złotych za gigadżula. 

 

 


Zainteresował temat?

9

11


Zobacz również

reklama

Komentarze (125)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Waldek82 ~Waldek82 (Gość)11.01.2023 09:44

Dlaczego u nas ok. 90%..... bo w Bełchatowie 70%. W Bełchatowie władza może mówić "zobaczcie w Piotrkowie jeszcze więcej płacą". A Polak katolik lubi jak drugiemu gorzej.

121


Tadeusz ~Tadeusz (Gość)11.01.2023 09:37

Najwyższy vat w UE.

102


Takie miasto ~Takie miasto (Gość)10.01.2023 20:49

Przestańcie płakać, jak komuś za drogo niech wybuduje sobie dom , będzie miał tanio.Kupi sobie pompe ciepła , założy fotowoltaike i ma prawie za darmo grzanie.

622


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)11.01.2023 09:15

Chociaż w jednej sprawie stoją po stronie mieszkańców !

27


Kasandra ~Kasandra (Gość)11.01.2023 09:14

Niech wam te podwyżki i ucisk fiskalny nie przesłoni prawdziwych intencji podżegaczy wojennych. Martwcie się o waszych mężów, ojców, synów i wnuki. Walczcie o pokój bo inaczej będziecie płacić jeszcze więcej.

111


Dudhd ~Dudhd (Gość)11.01.2023 08:58

Pesyganiał kocioł garnkowi

51


goœć_mieszkaniec ~goœć_mieszkaniec (Gość)11.01.2023 08:53

Referendum i odwołanie Rady Miasta z Prezydentem i oraz emerytami Prezesami zasiadającymi na spółkach miasta i zgarniającymi kasę, a następnie ocena podjętych decyzji i rozliczenie. To nie są stanowiska dożywotnie i dziedziczne. Może Panie i Panowie Radni zaczną myśleć zamiast zgadzać się na coraz większe absurdy w tym mieście.

70


czekać ~czekać (Gość)11.01.2023 08:51

wkrótce wysyp mieszkań do kupienia ,po kolejnej podwyżce 200% komornik zacznie licytować , może to i dobrze ? przecież władze PT nikomu mieszkań nie obiecywali ,,,,,,,,,,,,

32


kasssa ~kasssa (Gość)10.01.2023 15:41

czyli janik mówi racjonalnie ,tylko co z tego i tak to mieszkańcy zapłacą ,władze TERAZ pod publiczkę /drą szaty/ a sobie podwyżki przyznają ,;pozostaje pytanie czy nikt tam nie potrafi mysleć i dlatego nie chcieli starać się o dofinansowanie , czy było to celowe działanie ? w obu przypadkach ludzie którzy za kilka miesięcy zapłacą o kolejne 200% więcej powinni ich rozliczyć

160


Hmmm ~Hmmm (Gość)11.01.2023 08:29

Tradycyjnie, dużo krzyku po fakcie. Szkoda, że podczas głosowania o podwyżki diet o 100% czy maksymalnej wysokości podatków czy opłat za śmieci UM tańczy, tak jak prezydent zagra. Droga na słoneczko czy Mediateka też miały być strategicznymi inwestycjami i wszyscy bili brawo na takie wydatki i koszty.
ps. mieszkam w domu jednorodzinnym i też mam ogrzewanie gazowe. 1800 zł na dwa miesiące za ogrzanie 150 m2 (temp. w domu 19-20 st). Wydatki za ciepło w blokach są teraz porównywalne. Skończyły się czasy ryczałtu, że ciepłownia grzała, a ludzie otwierali okna, bo im było za gorąco.

42


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat