Piotrków: Nie uchwalili stawek za śmieci

Tydzień Trybunalski Czwartek, 20 grudnia 201213
Radni oraz prezydent byli zgodni - Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie to... śmieć. Wczoraj Rada Miasta miała, drogą uchwały, ustalić stawki, jakie od lipca płacić będziemy za odbiór śmieci. Miało być 9,5 zł od osoby miesięcznie za posegregowane i 19 zł za odbiór nieposegregowanych odpadów. Radni postawili veto. Co teraz?
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

W środę radni mieli podjąć w sumie trzy uchwały dotyczące nowych zasad gospodarowania śmieciami. Nie podjęli żadnej. - Ustawa na ten moment obowiązująca obliguje mnie jako prezydenta do zaproponowania stawek - mówił Krzysztof Chojniak. - Muszę się z tego wywiązać. Ustawa zmusza w niektórych przypadkach do drastycznego podniesienia stawek. Wiele samorządów świadomie nie podejmuje uchwał w tej sprawie, bo zdaje sobie sprawę, że dobrego rozwiązania w obecnej sytuacji prawnej nie ma. Mam świadomość, że ustawa jest krzywdząca dla mieszkańców.

Do całej Rady, w imieniu koalicji, apelował Przemysław Winiarski (Razem dla Piotrkowa): - Dziś śmieci od mieszkańców odbiera kilka firm, które konkurują ze sobą cenami i jakością usług. Każdy z nas ma prawo wyboru firmy. Nowa ustawa likwiduje wolny, konkurencyjny rynek śmieciowy. Przypomina to czasy centralizmu. Sam premier Donald Tusk stwierdził, że opłaty są za wysokie. Nie wiedział, jaki knot prawny wyszedł na świat?! A przecież od jego rządu wyszedł ten bzdurny pomysł. Miasto ma ogłosić przetarg wyłaniający firmę, która będzie odbierać odpady. Jesteśmy przekonani, że wystartuje wiele firm o zasięgu ponadnarodowym, bo rynek śmieciowy to złota żyła. Wtedy mogą upaść nasze piotrkowskie firmy. Co z piotrkowianami tam zatrudnionymi? W perspektywie może to doprowadzić do monopolu kilku potężnych firm, które w przyszłości mogą dyktować ceny wyższe niż obecnie, bo przecież nie będzie już żadnej konkurencji. Wiele samorządów protestuje. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Radni koalicyjni przyłączają się do tych działań. Poczekajmy na ostateczne rozstrzygnięcia. W imieniu radnych koalicji apeluję do całej Rady, abyśmy mówili jednym głosem, wstrzymali się od głosowania. Skierujmy do premiera rządu i parlamentarzystów petycję celem przesunięcia wejścia w życie ustawy i jej szybkiej nowelizacji - mówił Winiarski.

- Ustawa miała chronić środowisko, ale nie chroni ludzi - mówił z kolei radny SLD Bronisław Brylski. Tymczasem Senat proponuje nowelizację ustawy śmieciowej. Procedura jest w toku, w związku z tym również samorząd piotrkowski postanowił wstrzymać się z podejmowaniem uchwał w tej sprawie. W środę decyzją radnych uchwały dotyczące śmieci nie zostały podjęte.

Rada Miasta w Piotrkowie planuje wystąpić z apelem do władzy ustawodawczej o zmiany w prawie.


as


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

człek śmieć ~człek śmieć (Gość)23.12.2012 11:05

Ja proponuje żeby chinczycy przejeli odbiór śmieci,będą najtańsi .
Skończy to się tak samo jak z autostradami,bo firmy zbankrutują i wtedy wejdą duże korporacje które będą do nas zwozić śmieci z europy bo nad tym już nie będzie kontroli.

00


raw ~raw (Gość)21.12.2012 22:27

Ja chciałbym zobaczyć petycje Winiarskiego do chojniaka w sprawie podwyżki centralnego ogrzewania oraz zasadności potężnych zarobków prezesa ok 18-20 tys/m.Ciekawe czy się doczekam?

00


wws ~wws (Gość)20.12.2012 22:50

Jestem rozpasanym singlem i jest mi obojętne, czy ktoś ma jedno dziecko, czy dziesiątkę. NIE MAM ZAMIARU PŁACIĆ ZA ŚMIECI MOICH SĄSIADÓW, TYLKO DLATEGO, ŻE MAJĄ KUPĘ DZIECI!

00


pimpek. ~pimpek. (Gość)20.12.2012 17:50

Jak się Chojniak nie wywiąże z wprowadzenia ustawy to od stycznia beknie osobiście materialnie, tak mówi ustawa. Dlatego teraz struga kozaka, żeby tylko kaskę uratować.

00


społecznik ~społecznik (Gość)20.12.2012 14:14

"P51" napisał(a):
Zakładanie,że zmniejszenie ilości wytworzonych śmieci dzieje się tylko na zasadzie spalenia ich w piecu, wywiezienia do lasu lub podrzucenia innym świadczy tylko o bezsilności samorządu i jego służb porządkowych ( straż miejska za przeproszeniem), oraz wyjątkowo niskiej ocenie społeczeństwa, którym ma się ów samorząd opiekować.


To pooglądaj sobie lasy w okolicy. Jak ktoś z góry zapłaci to będzie pilnował aby były odebrane a do lasu już nie wywiezie.

00


Piotrkowianin 2 ~Piotrkowianin 2 (Gość)20.12.2012 14:12

Ach to kolesie wymyślili, ale dziwić się niema co radny za śmieci też musi płacić.

00


Gość ~Gość (Gość)20.12.2012 13:45

Ale się boją :D Strach jednak o własną d..ę w następnej kadencji ściska zwieracze :D
Wielebne tak łaskawy na święta, że chyba do kościoła pójdę dam jakiemuś darmozjadowi na tacę by wino strzelił przy sianku.
Co ze stawkami ? Skoro kwota ok. 20zł/mc za pojemnik 120L jest opłacalna dla dwóch czy trzech firm to o co tyle krzyku ?
To, że Remondis się wpierdziela w naszym mieście do koryta i chce dzielić tort wespół z władzą to czy jest problem Nasz mieszkańców czy władzy.
Jest wolny rynek i konkurencja, a to że w naszym mieście chcą "zarobić" urzędnicy na boku poprzez ustawę, którą jakiś "geniusz" wykonał na zlecenie lobbystów to mnie guzik obchodzi.
Chcę płacić od pojemnika jego wielkości, a odpady wtórne, które segreguję mają być odpierane za darmo !!!
Jak gmina chce podnieść opłaty to wymagam !!! zielonego podatku wraz z miesięcznym publicznym wykazem ile miasto zarobiło i na co wydało zielony podatek - patrz Belgia.

00


mieszkaniec ~mieszkaniec (Gość)20.12.2012 13:14

Teraz płacę 17.50 na miesiąc razem za segregowane i niesegregowane. Jak wprowadzą tę zmianę będę miał podwyżkę 400%. Genialna Ustawa!

00


śmieciarka ~śmieciarka (Gość)20.12.2012 12:15

a prawda jest taka ze śmieci i tak będą w lasach

00


P51 ~P51 (Gość)20.12.2012 10:39

Dlaczego nikt nie chce pomyśleć o najsprawiedliwszej opłacie za śmieci w przeliczeniu na standardowy pojemnik-kontener...?
Rodzina wielodzietna potrafi czasami wyprodukować mniej odpadów, niż rozpasani konsumpcyjnie single...
Zakładanie,że zmniejszenie ilości wytworzonych śmieci dzieje się tylko na zasadzie spalenia ich w piecu, wywiezienia do lasu lub podrzucenia innym świadczy tylko o bezsilności samorządu i jego służb porządkowych ( straż miejska za przeproszeniem), oraz wyjątkowo niskiej ocenie społeczeństwa, którym ma się ów samorząd opiekować.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat