O inwestycjach 2023 roku w Piotrkowie, czyli co nam wybudują?

Tydzień Trybunalski Sobota, 17 grudnia 202228
Ponad 114 milionów złotych w przyszłym roku Piotrków ma wydać na inwestycje. Tak wynika z projektu budżetu miasta, nad którym w najbliższych dniach będą głosować miejscy radni. W telegraficznym (i obrazkowym) skrócie zebraliśmy największe i najciekawsze projekty zaplanowane przez miejskich urzędników.

Ładuję galerię...

Duże projekty drogowe

 

Zdecydowanie największymi projektami w przyszłym roku mają być przebudowy trzech ważnych ulic. Pierwszą z nich jest ul. Roosevelta. Z modernizacją tej drogi urzędnicy borykali się już w tym roku. Ze względu na kolosalną ofertę (około 80 mln – red.) przetarg anulowano. Teraz ma być drugie podejście, choć nie obejmie całej drogi. Urzędnicy będą składali ponowny wniosek o promesę i dofinansowanie. - Liczymy, że otrzymamy je w podobnej kwocie, jak poprzednio. Za te pieniądze będziemy chcieli zrobić część ul. Roosevelta, od ul. Wroniej do granic miasta. Na ten odcinek mamy już gotowy projekt. Drugim etapem będzie fragment od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Towarowej, który będzie realizowany w formule „projektuj i buduj”. Firma, która wygra przetarg będzie mogła równocześnie sporządzać projekt i przygotowywać się do wykonywania drugiej części inwestycji – mówi Katarzyna Szokalska, dyrektor Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji. Drugą niezwykle ważną inwestycją będzie przebudowa ul. Rakowskiej i ul. Wolborskiej. Urzędnicy mają już promesę z Polskiego Ładu w wysokości ponad 28 milionów złotych. Cała budowa szacowana jest na około 30 milionów złotych. Tutaj jednak będzie około roku oczekiwania na dokumentację i uzyskanie pozwolenia na budowę (opracowywanie dokumentacji już trwa – red.).

 

Modernizacje ulic i uliczek

 

Jeśli jesteśmy przy Polskim Ładzie i modernizacji dróg, to trzeba wspomnieć o dofinansowaniu na wymianę nawierzchni jezdni na jedenastu ulicach w różnych częściach miasta. Piotrków na to zadanie otrzymał blisko pięć milionów złotych, ale musiał dużo dołożyć. Rozstrzygnięto już przetarg, a łączny koszt ich wykonania wyniesie blisko 16 mln złotych. Co nas czeka w ramach tego zadania? Modernizacja nawierzchni jezdni na ulicy: Belzackiej - od ul. Kostromskiej do Armii Krajowej, Jagiellońskiej - od ul. Batorego do ul. Krakowskie Przedmieście (zaplanowano także wymianę chodników i krawężników, Kopernika - od al. 3 Maja do ronda Sulejowskiego (dodatkowo wymiana krawężników i chodników po stronie południowej), Wojska Polskiego - od ul. Jerozolimskiej do ul. Wolborskiej (będzie także wymiana chodników i krawężników) Dmowskiego - od ul. Złotej do ul. Częstochowskiej (dodatkowo wymiana chodników i krawężników) oraz Dmowskiego - od ul. Górniczej do ul. Kostromskiej wraz z wymianą krawężników, Reymonta, od ul. Jagiellońskiej do ul. Żeromskiego (wraz z wymianą chodników i krawężników, Modrzewskiego - od ul. Zamenhofa do ul. Kostromskiej, Słowackiego, od ul. Jedności Narodowej do ul. Zamenhofa, Wojska Polskiego - od ul. 800-lecia do ul. Kostromskiej, 25 Pułku Piechoty - od zakończenia drogi do ul. Wojska Polskiego oraz Wroniej - od pętli autobusowej do ul. Roosevelta (dodatkowo z wymianą krawężników po stronie południowej). Jak podają urzędnicy, łączna długość odcinków objętych remontem to około pięciu kilometrów.

 

Pumptrack, psi plac zabaw i wiele innych

 

W przyszłorocznym budżecie znajdują się także inwestycje budżetu obywatelskiego. Co prawda w minionych dwunastu miesiącach nie było nowego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy nie składali swoich propozycji, nie było także głosowania. Projekty, które w przyszłym roku mają zostać zrealizowane to zadania, które powinny być wykonane w minionych miesiącach lub nawet w poprzednich latach. Ze względu na problemy z opracowaniem dokumentacji lub wyborem wykonawców inwestycje przełożono na 2023 rok. Jakie ciekawe projekty nas czekają? Na pewno można do nich zaliczyć budowę tzw. pumptracku, czyli toru do ekstremalnej jazdy na rowerze. Ma on powstać na ulicy Ceramicznej. Po drugiej stronie miasta, a konkretnie koło domu handlowego Merkury ma z kolei zostać urządozny psi plac zabaw. Będzie się składał z wybiegu dla psów o wymiarach ok 20m x 40m. Wyposażony zostanie w m. in. drążki z regulacją - 3 sztuki, mostek, równoważnię, pochylnię, slalom, tunel wysoki, tunel niski, obręcze do przeskoków. Teren będzie ogrodzony, pojawią się również kosze na psie odchody. Tuż obok ma powstać siłownia plenerowa dla dorosłych i dzieci. Na swoją budowę w przyszłym roku czekają także Tężnie Trybunalskie, a fanów biegania na pewno ucieszy planowana budowa bieżni wokół boiska przy Szkole Podstawowej nr 12.

 

Doczekamy się ścieżki rowerowej?

Pisząc o budżecie obywatelskim nie można pominąć zadania, o którym na łamach Tygodnia Trybunalskiego i portalu ePiotrkow.pl pialiśmy już wielokrotnie. Chodzi oczywiście o budowę ścieżki rowerowej wokół jeziora Bugaj. Pierwszy etap jej budowy wykonany został w 2019 roku. Wówczas oddano do użytku parking oraz odcinek ścieżki, od ul. Wierzeje do skrzyżowania ulic Porannej i Roślinnej. Pomysł takiego zagospodarowania terenów wokół jeziora przypadł do gustu mieszkańcom, którzy w dwóch kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego zdecydowali o budowie następnych części drogi dla jednośladów. W 2020 roku powinien być gotowy fragment od ul. Porannej do ul. Rusałki, a na koniec 2021 roku mieliśmy pojechać rowerami już także na części, od ul. Rusałki do ul. Koralowej. Prace przy budowie ścieżki zatrzymały się jednak na pierwszym etapie. Na początku były duże problemy proceduralne związane z opracowaniem dokumentacji, a następnie doszły do tego problemy z wyborem wykonawcy. Teraz pojawia się nadzieja, że w przyszłym roku w końcu kolejne odcinki tej ścieżki rowerowej zostaną wybudowane. - Być może jeszcze w grudniu, albo na początku stycznia będzie ogłoszony przetarg na drugi etap ścieżki rowerowej wokół Bugaja. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się pozyskać wykonawcę. Jesteśmy już na etapie końcowym projektowania trzeciego etapu budowy tej ścieżki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to również w przyszłym roku będzie można tę inwestycję zrealizować – wyjaśnia Katarzyna Szokalska.

 

Niebiesko-zielony Bugaj

 

Pojawia się także coraz większa nadzieja, że na tych trzech etapach ścieżki rowerowej wokół największego bogactwa naturalnego Piotrkowa się nie skończy. Miasto na dobre szykuje się na zagospodarowanie tych terenów, a jednym z jego elementów ma być właśnie budowa ścieżki rowerowej wokół całego zbiornika. Szansą na realizacje projektu są tzw. MOF-y, czyli Miejskie Obszary Funkcjonalne. Dzięki stworzeniu takie struktury Piotrków oraz kilkadziesiąt okolicznych miast i gmin mają szansę na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii Europejskiej. Aby po te środki sięgnąć należy opracować strategię, która będzie zakładać realizację wybranych przez gminy projektów. Ten dokument ma być gotowy do połowy przyszłego roku i wówczas powinny być ogłoszone konkursy na dofinansowania. W ramach tych środków Piotrków postawił na zagospodarowanie terenów wokół jeziora Bugaj. A na co konkretnie? - Duże pieniądze będą przeznaczone na zagospodarowanie terenów wokół samego „Słoneczka”. Chodzi m. in. o budowę budynku lub budynków o funkcjach turystyczno-rekreacyjnych m. in. z odpowiednim zapleczem sanitarnym, częścią gastronomiczną, być może wypożyczalnią sprzętów rekreacyjnych. Na pewno byłoby to także poszerzenie miejskiej plaży, wybudowanie zjeżdżalni oraz placów zabaw z prawdziwego zdarzenia. Chcielibyśmy uporządkować i zagospodarować tereny dla wędkarzy. Tym funkcjom, które już w tym rejonie są obecne, chcielibyśmy nadać charakteru dużo wyższej jakości i klasy. Tak, aby dużo lepiej i wygodniej spędzało się tutaj czas i wypoczywało – wskazuje dyrektor Szokalska.

 

Plany na przyszły rok są ambitne, ale czasy na pewno niezwykle trudne. Galopująca inflacja, skomplikowana sytuacja na rynku budowlanym, drastycznie rosnące koszty pracy i szalejące ceny surowców oraz energii przekładają się na ceny inwestycji i usług. Już 2022 rok pokazał, że niezwykle trudno nie tylko o korzystne ceny, ale w ogóle o znalezienie wykonawców. Jak będzie w kolejnych dwunastu miesiącach? O tym dopiero się przekonamy.


Zainteresował temat?

9

3


Zobacz również

Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Andrzejmasztalerz ~Andrzejmasztalerz (Gość)17.12.2022 19:39

Psi plac zabaw najlepszy xD beeeka. Kiedy koci plac zabaw? Nie od dziś wiadomo, że koty lubią się bawić i psocić bardziej niż psy.

123


derty ~derty (Gość)19.12.2022 11:31

Psi plac zabaw to żart. A dzieci w szkołach nie mają dobrze wyposażonych sal np do chemii czy języków obcych. Nie zobaczą reakcji chemicznych bo nie ma kasy na preparaty - sama teoria a doświadczenie jest do zobaczenia na Youtube. Języki obce ? Są, ale klasy są po 23 osoby i skuteczność zerowa. Max to powinno być w grupie 10 osób. Ale po co skoro trzeba płacić nauczycielowi ? Bedziemy mieli za to plac zabaw dla psów, które i tak nic nie rozumieją

84


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)19.12.2022 09:52

Póki co to są tylko obiecanki, zobaczymy ile tak naprawdę z tego zrealizują. Patrząc na działania naszych zarządzających miastem to za bardzo nie ma na co liczyć.

80


go?ć_tom ~go?ć_tom (Gość)18.12.2022 13:48

Wladze miasta niczego nie konsultują z mieszkańcami, siedzą w ciepłych gabinetach i śmieją się nam w twarz. Czas na zmianę.

81


Sppid ~Sppid (Gość)18.12.2022 11:35

Wojska Polskiego nie do Kostromskiej a do Armii Krajowej powinni wyremontować cały czas rury pękają na tym odcinku.

81


gomini sc ~gomini sc (Gość)18.12.2022 07:03

A co z remontem ulicy Rosevelta. Dno i wodorosty. Nabrali wody w usta, Tam się kiepsko jedzie wstyd bo jak się gmina zmienia to jest piękna droga.

41


Jerzy ~Jerzy (Gość)17.12.2022 13:41

Katarzyna Szokalska dyr. BRMiI i Karol Szokalski dyr. ZDiUM zbieżność nazwisk?

130


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)17.12.2022 20:29

Nikt wam nie obieca tyle co Krzysio.No chyba ze pis.

82


Autor ~Autor (Gość)17.12.2022 18:21

Lepiej jak by nie podali o tym co wybudują bo tego co potrzebne aby zrobić nie zrobią to po co te całe halo

30


Dudhd ~Dudhd (Gość)17.12.2022 16:23

Dlaczego mamy wierzyć wam, że inwestycje, które już powinny być zrealizowane dawno temu zostaną wykonane akurat w tym roku? Który to już raz obiecujecie, że zostanie coś zrobione, a nie zostało?

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat