Ile powinien trwać rok szkolny?

Kraj Piątek, 22 czerwca 201832
Na ten dzień czekali nie tylko uczniowie: dziś zakończenie roku szkolnego. Jednak lekcje z prawdziwego zdarzenia odbywały się do połowy czerwca. Tak jest od lat. Czy zatem rok szkolny nie powinien kończyć się wcześniej?
fot. pixabay fot. pixabay

Nie oszukujmy się - po wystawieniu ocen i radzie pedagogicznej w wielu szkołach... nie używa się dzienników. Jak zmobilizować uczniów do przychodzenia na lekcje, które są nimi tylko z nazwy? Tym bardziej, że część z nich ma na niechodzenie do szkoły pozwolenie od rodziców, czasem razem z nimi wyjeżdżają na wcześniejsze wakacje. Wakacje, które przecież oficjalnie zaczynają się 25 czerwca. Może zatem rok szkolny powinien kończyć się wcześniej?

 

- Jest czas nauki i czas na wypoczynek - mówiła w radiowym Maglu Edyta Wiernicka dyrektor ZSP i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Piotrkowie, czyli popularnej Budowlanki. - Nie uważam, że rok szkolny powinien być dłuższy, ale nie sądzę by jego skrócenie było najlepszym pomysłem. Te dwa tygodnie od czasu wystawienia ocen są nauczycielom potrzebne na uporządkowanie wielu spraw formalnych. Wakacje są już potrzebne wszystkim: i uczniom, i nauczycielom na zregenerowanie sił po ciężkich 10 miesiącach wytężonej pracy.

 

Można domyślić się odpowiedzi, jakich na pytanie o skrócenie roku szkolnego udzieliliby uczniowie. A co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej? - Zgodnie z prawem oświatowym w szkołach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze trwają od pierwszego powszedniego dnia września do ostatniego piątku czerwca. Nie planujemy zmian w tym zakresie - odpowiada rzecznik.

 

MEN przypomina też, że organizacja pracy szkoły zależy od jej dyrektora. W Polsce, zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2016 roku, rok szkolny we wszystkich szkołach i innych placówkach oświatowych rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy 31 sierpnia następnego roku. Rok szkolny, nie mylić z okresem trwania zajęć dydaktycznych. Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale był czas, kiedy wakacje kończyły się już w sierpniu. Tak było w latach 1975/76 - 1980/81.


Zainteresował temat?

3

2


Zobacz również

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

co za bzdury ~co za bzdury (Gość)22.06.2018 21:57

Najbardziej płacząca grupa społeczna - nauczyciele.
"połowę wakacji spędzą w szkole" - tak jasne. A nawet jeśli to drugą połowę mają wolną.
i jeszcze te narzekania że mało zarabiają. Wakacje wolne, ferie wolne, przerwa świąteczna, majówka wolne, w tygodniu nikt z nich nie pracuje przez 5 dni po 8 godzin.
cały etat w Polsce wynosi 176 godzin miesięcznie czyli 8 godzin dziennie do tego 26 dni płatnego urlopu i kilka dni świątecznych. Gdyby pensję nauczyciela podzielić przez liczbę faktycznie przepracowanych godzin (po odjęciu wszystkich wymienionych wyżej wolnych dni itp.) to sporo osób zdziwiłoby się jak wysoką mają stawkę.
już słysz to biadolenie "ale nauczyciel musi się przygotowywać do lekcji w domu, sprawdzać sprawdziany itp." tak, jasne. Co roku uczy dzieci że wojna wybuchła 1939 i musi do tego co roku się przygotować? Albo że 2x2 jest 4? D tego też się trzeba w domu dokształcać. Prosty temat - niech nie idą do domu o 13 tylko dokształcają się i sprawdzają sprawdziany na terenie szkoły. A teraz nauczyciele i ich rodziny mogą zacząć po mnie jechać i rozpaczać nad swoim losem. 3,2,1 start

68


gość ~gość (Gość)24.06.2018 17:41

A ja chciałbym podziękować nauczycielom za ich pracę, życzę nauczycielom i uczniom zasłużonego wypoczynku.

60


aaaa ~aaaa (Gość)24.06.2018 15:36

Taaa.Ciężkie 10 miesięcy wytężonej pracy. Odliczcie wszystkie soboty,niedziele,ferie,święta to ile zostanie?Wątpię też że nauczyciel siedzi w szkole od pn do pt przez 8 godzin.

23


żenada ~żenada (Gość)24.06.2018 14:12

jacy oni zapracowani.....chciałbym dokładnie wiedziec ile godzin przepracowali w lipcu/sierpniu, ale przecież zostaja jeszcze ferie zimowe,wiosenne,przerwy swiateczne...a jeśli chodzi o korepetycje, obozy, szkolenia to chyba robia to bo chcą ?

04


gość ~gość (Gość)24.06.2018 12:58

Czy nam rodzicomsię to podoba, czy nie, wakacje czas zacząć. Uczniowie są z pewnością szczęśliwi z tego powodu. I my kiedyś byliśmy. A teraz warto się zastanowić, jak ten czas spędzić najefektywniej, bo nasze dzieci najbardziej na świecie potrzebują nas rodziców, zadowolonych, kochających. Może więc warto znaleźć pozytywne strony wakacji i poczekać z narzekaniem na szkołę i nauczycieli choć do września? Niech dzieciaki się cieszą wakacjami, a my starajmy się im w tym potowarxyszyc, w miarę możliwości. Wesołych i bezpiecznych wakacji wszystkimżyczę :)

50


gość ~gość (Gość)24.06.2018 12:44

A jakiś nauczyciel tu narzeka? Słychać tylko narzekania tych, którzy najlepiej, jak zwykle, znają się na edukacji i pracy nauczyciela, choć niewiele mają z nią wspólnego. Zresztą tak samo narzeka się na inne Zawody, jak tylko okazja się trafi. Taka bezinteresowna zawiść wobec innych.

61


gość ~gość (Gość)22.06.2018 14:37

Wycieczki i zielone szkoły są dla uczniów, nauczyciel spędza wtedy całe popołudnia, a nawet noce na opiece nad dziećmi. A rodzice dlaczego mieliby chcieć odpoczywać od własnych dzieci? Trzeba mieć czas dla dziecka, szkoła i nauczyciel nie zastąpi kochających rodziców, którzy lubią spędzać czas z dzieckiem, czasem warto być, a nie tylko mieć.

120


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)22.06.2018 23:12

Skoro godzina lekcyjna to 3/4 zwykłej godziny, to i rok szkolny powinien trwać 3/4 roku kalendarzowego. Logiczne, czyż nie? ;) Można by pójść jeszcze dalej i skrócić rok szkolny do najwyżej 5 miesięcy. Wtedy w jednym roku kalendarzowym można by po dwie klasy kończyć. ;) Nie wiem, czy jeszcze na rynku takie szkoły funkcjonują, ale dawniej były i się reklamowały - oferowały w trybie zaocznym średnie wykształcenie w dwa lata, a niektóre chyba nawet w rok. Jak się chce, to wszystko się da. ;)

42


internauta ~internauta (Gość)22.06.2018 08:55

Zlikwidować kartę nauczyciela,nauka w szkole powinna trwać od 15.08 do 14.07, sama szkoła powinna być otwarta cały rok, aby dzieci których rodzice nie mają po 10 miesiącach pracy 2 miesięcznych wakacji mieli gdzie spędzić czas i mieli zapewnioną opiekę.

1218


gość1 ~gość1 (Gość)22.06.2018 14:37

Obserwując ostatnimi czasy nauczycieli (szkoły) z perspektywy rodzica oraz mając kilku znajomych nauczycieli, dochodzę do wniosku, że są oni trochę oderwani od rzeczywistości. Karta nauczyciela, która gwarantuje im 18 h ( pomijam już to że godz lek trwa 45 min) tydzień pracy z masą przywilejów to kpina. Mało który nauczyciel ma "goły etat", a płaczu że przemęczeni jest co niemiara, a pracę w domu to wykonują głównie rodzicie z dziećmi, bo w szkole na nic nie ma czasu i zadają tylko do domu. Jak dziecko ma problem z nauką, to oczywiście jego wina, rodzica i wszystkich wokół, ale nie nauczyciela, który co najwyżej może zaproponować korepetycje. Ostatnio zadzwoniła moja koleżanka nauczycielka, której nie przedłużono umowy w szkole ( zatrudniła się cudem zaraz po studiach), żę nie przedłużą z nią umowy o pracę i jak zaczęła rozglądać się po rynku pracy to odkryła, że za godz zleceniówki może dostać co najwyżej 13zł, i musi pracować za takie marne grosze (w szkole miała 16zł) 8 a nawet czasami 10h dziennie! O zgrozoooo!!!!!

710


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat