"Jeden duch, jedno serce" to hasło 151. Pieszej Piotrkowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zapisy ruszają w poniedziałek, 6 lipca.
Kolejna edycja Męskiego Publicznego Różańca odbędzie się w Piotrkowie już w sobotę. Organizatorzy liczą na to, że - podobnie jak przed miesiącem - mieszkańcy Piotrkowa i regionu licznie stawią się do wspólnej modlitwy.
Ta wiekowa dama na co dzień jest raczej niedostępna przeciętnemu piotrkowianinowi, bowiem zamieszkuje dzwonnicę przy dawnym kościele Dominikanów. Jest najstarszym piotrkowskim dzwonem. Nosi miano Klara. W odróżnieniu od innych – jak chociażby dzwony z fary czy jezuickie – uniknęła zniszczenia podczas wielkich pożarów miasta czy wojennej konfiskaty. Odlano ją w 1615 roku. Pamięta więc czasy, gdy do Piotrkowa zjeżdżał na obrady Trybunał Koronny, kiedy obradowały tu synody prowincji gnieźnieńskiej, i gdy na miasto spadały bomby niemieckiego Luftwaffe...
Epidemia koronawirusa nie wystraszyła wiernych. Kilkaset osób uczestniczyło w procesji Bożego Ciała, która wyruszyła z klasztoru ojców bernardynów w Piotrkowie i tradycyjnie przeszła ulicami Słowackiego, Sienkiewicza i Narutowicza. Niewiele mniej wiernych było na procesji, która przeszła wokół kościoła Najświętszego Serca Jezusowego.
Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w wielu diecezjach w Polsce odbędą się w innej formie niż zazwyczaj. Biskupi przeważnie proszą o organizowanie procesji eucharystycznych jedynie wokół kościołów. Zachęcają też do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyniach.
W poniedziałek w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Aktu Koronacji w obecności księży biskupów dokonał ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki, który jednocześnie zawierzył Archidiecezję Łódzką Matce Bożej Śnieżnej.
W poniedziałek 1 czerwca (w drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła) w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim o godz. 18.00 odbędzie się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej.
Urząd Miasta zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł piotrkowskim parafiom na realizację zadań z zakresu ochrony i konserwacji zabytków. Pomimo trwającej epidemii i wiążącemu się z nią uszczupleniu miejskiej kasy, udało się utrzymać kwotę dofinansowani na poziomie z ubiegłych lat, a pieniądze trafią łącznie do 8 wspólnot - 6 katolickich, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej.
W dwóch kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego złamane zostały przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. W jednym z nabożeństw uczestniczyło aż 48 osób.
Piotrkowska Fara od września 2019 roku transmituje wszystkie msze święte za pośrednictwem internetu. W najbliższą niedzielę będzie ona dostępna także na naszym portalu.