TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Święto Niepodległości w Piotrkowie – ZDJĘCIA

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki pt., 11 listopada 2022 13:09
„Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku. Patriotyzm wymaga mądrości i odpowiedzialności…” - tak prezydent Krzysztof Chojniak mówił podczas piotrkowskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Piotrkowie miały w tym roku podobny przebieg, jak w poprzednich latach. Wszystko rozpoczęło się eucharystią w kościele oo. Bernardynów. Po mszy świętej poczty sztandarowe oraz zgromadzeni mieszkańcy przeszli na pl. Kościuszki, gdzie zorganizowano oficjalną część obchodów.

Była ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza przez przybyłe delegacje władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, jednostek oświaty oraz organizacji i stowarzyszeń.

 

Tradycyjne przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wygłosił także prezydent Krzysztof Chojniak. W tym roku włodarz Piotrkowa nawiązywał do historii Piotrkowa, ale odniósł się także do teraźniejszych wydarzeń. Padło sporo gorzki słów na temat przywar, które Polsce szkodzą od wieków.

U podstaw większości naszych narodowych nieszczęść leżały małostkowość i prywata. To było i jest paliwem niezgody i kłótni, którymi – ku radości naszych wrogów – osłabialiśmy i osłabiamy Ojczyznę. Niestety nie uczymy się na błędach. Oddając bohaterom należny hołd, świętując zwycięstwa, celebrujemy także porażki, ale rzadko poświęcamy czas na analizę przyczyn klęsk narodowych. W czasach pokoju, gdy inni rosną w siłę, my trwonimy czas na kłótnie i spory. Potrafimy jednoczyć się dopiero wówczas, gdy nieszczęście rozgości się w naszym domu – wskazywał prezydent Chojniak.

Prezydent przypominał, że w Piotrkowie świadomie kultywuje się tradycje, dba się o kulturę i naukę, gdyż są to spoiwa naszego społeczeństwa.

Nie poddajemy się kojarzonej z zaborami i niewolą pseudokulturze, schlebiającej tanim gustom tandecie, po której w pamięci pozostają tylko prostackie rymy i rytmy, a w sercach i umysłach pustka – mówił prezydent, wskazując, że analiza własnej historii przydaje się nie tylko od święta. - Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku. Patriotyzm wymaga mądrości i odpowiedzialności. Dlatego zamiast tracić czas i siły na kłótnie, warto działać razem, dla Piotrkowa, dla Polski… Niech łączy nas miłość do Ojczyzny i troska o wspólny dom, jakim jest nasze miasto, jakim jest Polska, aby potomkowie mogli szczycić się naszymi osiągnięciami i z dumą nieśli biało-czerwone flagi – zakończył prezydent.

 

Część oficjalna obchodów zakończyła się na Rynku Trybunalskim, gdzie odbyło się przyrzeczenie strzeleckie Jednostki Strzeleckiej Strzelec 1031 im. Obrońców Lwowa.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 22

    ~cynik (gość)

    12.11.2022 09:25

    cyt. "Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku". Ci w Piotrkowie co sięgają do tych "wartości" siedzą dzisiaj na murku na Roosevelta koło Polmozbytu i "godnie reprezentują" tę dziurawą ulicę. Trzeba dopowiedzieć że tych ludzi jest coraz więcej. To chyba świadczy o tym ,że w mieście i w Polsce "dzieje coraz lepiej".


    ~go?ć_piotrkowianka (gość)

    12.11.2022 07:40

    Obejrzałam te zdjęcia i zgodnie z tradycją miałam okazję zobaczyć po raz któryś z kolei kilku piotrkowskich lanserów, którzy - a jakże! - musieli się polansować przy takiej okazji. Nie wiem z jakiej przyczyny byli w szeregu składających kwiaty, no ale musieli pokazać się piotrkowskiej gawiedzi, że są tacy sławni.



    ~ŻwirekPodMuchomorek (gość)

    11.11.2022 21:57

    A na czym dziś polega niepodległość? Jak się ją definiuje?


    ~Idzi (gość)

    11.11.2022 20:30

    A ta pani ze zdjęcia nr 22 skąd przyjechała?


    ~rada starego (gość)

    11.11.2022 17:45

    Młodzi wiejcie z tej skolonizowanej Polski jeśli wam życie miłe, jeśli chcecie szczęśliwie przeżyć swój czas na tej planecie. Kraj bez własnego przemysłu, rozkradziony, z niszczonymi własnymi zasobami energii, podległy, a nie niepodległy, z wielkimi podatkami i wymyślanymi kolejnymi opłatami, zadłużony na gigantyczne pieniądze, niespotykane w krajach rozwiniętych rozpiętośći wynagrodzeń, przekazujący swoje bogactwa naturalne obcym, niszczący inicjatywę biznesową własnych obywateli, którzy stają się obywatelami trzeciej kategorii i z perspektywą wysłania w kolejnym rzucie młodzieży na zniszczenie w imię obcych interesów. Macie tylko jedno życie i nie zmarnujcie go w przyszłości za cynicznych sprzedajnych polityków. Bądźcie odporni na propagandę i myślcie realistycznie.



    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio