Advertisement

Święto Niepodległości w Piotrkowie – ZDJĘCIA

ePiotrkow Piątek, 11 listopada 202222
„Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku. Patriotyzm wymaga mądrości i odpowiedzialności…” - tak prezydent Krzysztof Chojniak mówił podczas piotrkowskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ładuję galerię...

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Piotrkowie miały w tym roku podobny przebieg, jak w poprzednich latach. Wszystko rozpoczęło się eucharystią w kościele oo. Bernardynów. Po mszy świętej poczty sztandarowe oraz zgromadzeni mieszkańcy przeszli na pl. Kościuszki, gdzie zorganizowano oficjalną część obchodów.

Była ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza przez przybyłe delegacje władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, jednostek oświaty oraz organizacji i stowarzyszeń.

 

Tradycyjne przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wygłosił także prezydent Krzysztof Chojniak. W tym roku włodarz Piotrkowa nawiązywał do historii Piotrkowa, ale odniósł się także do teraźniejszych wydarzeń. Padło sporo gorzki słów na temat przywar, które Polsce szkodzą od wieków.

U podstaw większości naszych narodowych nieszczęść leżały małostkowość i prywata. To było i jest paliwem niezgody i kłótni, którymi – ku radości naszych wrogów – osłabialiśmy i osłabiamy Ojczyznę. Niestety nie uczymy się na błędach. Oddając bohaterom należny hołd, świętując zwycięstwa, celebrujemy także porażki, ale rzadko poświęcamy czas na analizę przyczyn klęsk narodowych. W czasach pokoju, gdy inni rosną w siłę, my trwonimy czas na kłótnie i spory. Potrafimy jednoczyć się dopiero wówczas, gdy nieszczęście rozgości się w naszym domu – wskazywał prezydent Chojniak.

Prezydent przypominał, że w Piotrkowie świadomie kultywuje się tradycje, dba się o kulturę i naukę, gdyż są to spoiwa naszego społeczeństwa.

Nie poddajemy się kojarzonej z zaborami i niewolą pseudokulturze, schlebiającej tanim gustom tandecie, po której w pamięci pozostają tylko prostackie rymy i rytmy, a w sercach i umysłach pustka – mówił prezydent, wskazując, że analiza własnej historii przydaje się nie tylko od święta. - Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku. Patriotyzm wymaga mądrości i odpowiedzialności. Dlatego zamiast tracić czas i siły na kłótnie, warto działać razem, dla Piotrkowa, dla Polski… Niech łączy nas miłość do Ojczyzny i troska o wspólny dom, jakim jest nasze miasto, jakim jest Polska, aby potomkowie mogli szczycić się naszymi osiągnięciami i z dumą nieśli biało-czerwone flagi – zakończył prezydent.

 

Część oficjalna obchodów zakończyła się na Rynku Trybunalskim, gdzie odbyło się przyrzeczenie strzeleckie Jednostki Strzeleckiej Strzelec 1031 im. Obrońców Lwowa.


Zainteresował temat?

13

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

asc ~asc (Gość)11.11.2022 13:46

Nasz Pan Prezydent.

49


rada starego ~rada starego (Gość)11.11.2022 17:45

Młodzi wiejcie z tej skolonizowanej Polski jeśli wam życie miłe, jeśli chcecie szczęśliwie przeżyć swój czas na tej planecie. Kraj bez własnego przemysłu, rozkradziony, z niszczonymi własnymi zasobami energii, podległy, a nie niepodległy, z wielkimi podatkami i wymyślanymi kolejnymi opłatami, zadłużony na gigantyczne pieniądze, niespotykane w krajach rozwiniętych rozpiętośći wynagrodzeń, przekazujący swoje bogactwa naturalne obcym, niszczący inicjatywę biznesową własnych obywateli, którzy stają się obywatelami trzeciej kategorii i z perspektywą wysłania w kolejnym rzucie młodzieży na zniszczenie w imię obcych interesów. Macie tylko jedno życie i nie zmarnujcie go w przyszłości za cynicznych sprzedajnych polityków. Bądźcie odporni na propagandę i myślcie realistycznie.

64


Polka ~Polka (Gość)11.11.2022 14:35

Byłam i widać mnie na zdjenciach

48


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)12.11.2022 07:40

Obejrzałam te zdjęcia i zgodnie z tradycją miałam okazję zobaczyć po raz któryś z kolei kilku piotrkowskich lanserów, którzy - a jakże! - musieli się polansować przy takiej okazji. Nie wiem z jakiej przyczyny byli w szeregu składających kwiaty, no ale musieli pokazać się piotrkowskiej gawiedzi, że są tacy sławni.

40


cynik ~cynik (Gość)12.11.2022 09:25

cyt. "Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku". Ci w Piotrkowie co sięgają do tych "wartości" siedzą dzisiaj na murku na Roosevelta koło Polmozbytu i "godnie reprezentują" tę dziurawą ulicę. Trzeba dopowiedzieć że tych ludzi jest coraz więcej. To chyba świadczy o tym ,że w mieście i w Polsce "dzieje coraz lepiej".

30


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)11.11.2022 21:57

A na czym dziś polega niepodległość? Jak się ją definiuje?

11


Idzi ~Idzi (Gość)11.11.2022 20:30

A ta pani ze zdjęcia nr 22 skąd przyjechała?

10


asc ~asc (Gość)11.11.2022 13:46

Brawo. Nasz Pan Prezydent.

69


AJ sp zoo ~AJ sp zoo (Gość)11.11.2022 13:52

A gdzie była mądrość i odpowoedzialność przy wydawaniu pozwoleń na budowę Osiedla sławnemu piotrkowskiemu poecie biznesu, który zmasakrował dziesiątki rodzin ?? Nie przeszkadzało miastu że oszpecił miasto swoimi niespełnionymi ambicjami a mimo to pozwalaliście mu działać i realizować kolejne wydimane wizje

102


Solidarny ~Solidarny (Gość)11.11.2022 16:20

Jakim trzeba być nikczemnikiem bez honoru jakiejs godności składać wieniec a na tych zdjęciach witać takiego pseudo patryjote

61


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat