TERAZ16°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Piotrków-Lublin – z Trybunału do Trybunału

Agawa
Agnieszka Warchulińska wt., 26 września 2017 13:28
Słuchacze z Uniwersytetu III Wieku minione lato spędzili na wspólnych podróżach. W ramach projektu pod nazwą „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu”, sfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wzięli między innymi udział w wycieczkach do Lublina.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

  W okresie wakacyjnym seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim, biorący udział w projekcie finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” brali udział w wycieczkach do Lublina. Miały one przybliżyć dzieje obradującego również tam Trybunału Głównego Koronnego, najważniejszego sądu I Rzeczypospolitej.
  Seniorzy rozpoczęli zwiedzanie od Muzeum Lubelskiego, gdzie zapoznali się z historią miasta, poznali legendy dotyczące tamtejszego Trybunału i mogli zobaczyć stół z odciskiem czarciej łapy („diabli” sprawiedliwiej nie tylko w Piotrkowie, ale i w Lublinie sądzili). Następnie słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku udali się do Lubelskiej Trasy Podziemnej, w której zobaczyli makiety miasta z różnych okresów historycznych. Punktem kulminacyjnym była ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Oczywiście nie obyło się bez smacznych obiadów w miejscu nawiązującym do Trybunału (i do Piotrkowa, rzecz jasna), czyli w restauracji Trybunalskiej. Ostatnim punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem, który na zasadzie porównawczej (Lublin-Piotrków) przedstawił kolejne wydarzenia i miejsca związane z lubelskim Trybunałem Koronnym.

 

materiały: UJK

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    16°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio