Pierwsi pacjenci powinni zostać przyjęci tutaj pod koniec 2026 roku. W tym miejscu będziemy stosować najnowocześniejsze terapie. Pamiętajmy, że choroby psychiczne dotykają ponad 25 proc. Polaków. To są przerażające dane, ale pokazują jak wiele jest jeszcze w tym temacie do zrobienia – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Szacowana wartość inwestycji to około 20 milionów złotych. Budynek przejdzie gruntowny remont.
- Statystycznie nie ma w Polsce rodziny, w której nie byłoby osoby w kryzysie psychicznym – mówił profesor Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. – Chciałbym podkreślić, że bardzo ważna jest psychiatria środowiskowa: blisko pracy, domu, tam gdzie są najbliżsi, bo wtedy zdrowienie jest skuteczniejsze. Brakowało w centrum Łodzi miejsca, które by spełniało te walory. Teraz to się zmieni.
Budynek postawiono w 1905 roku. Na początku był tutaj prywatny szpital ginekologiczno-położniczy. Potem przejął go kościół Baptystów, zaś w czasie okupacji niemieckiej był placówką tylko dla Niemek. W 1945 roku zaczął być administrowany przez miasto Łódź. Była to wtedy klinika Ginekologiczno-Położnicza im. Marii Skłodowskiej-Curie Akademii Medycznej. - Później budynek służył jako miejsce, gdzie mieliśmy podstawową opiekę zdrowotną. A teraz przekazujemy go z dumą i z bardzo dużą atencją w ręce marszałka województwa łódzkiego, żeby służył celowi, który jest kluczowy w obecnych czasach, czyli zdrowiu psychicznemu – podkreślała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi dodał, że w dynamicznie zmieniającym się świecie zjawiska takie jak samotność w tłumie czy brak możliwości poradzenia sobie z wyzwaniami będą tylko eskalowały. – Ich rola w naszej codzienności będzie rosła. Dlatego to jest jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych – podkreślał wiceprezydent Pustelnik.
Joanna Przetakiewicz - Rooijens, ambasadorka kampanii społecznej "Koalicja Przeciwko Samotności" zaznaczyła, że zdrowie psychiczne i kryzys mentalny jest drugim największym problemem zdrowotnym w Polsce. – Zajmuje miejsce po chorobach serca, a przed chorobami nowotworowymi – mówiła Joanna Przetakiewicz. – Warto zwrócić też uwagę na fakt, że na 15 samobójstw dziennie, 12 to mężczyźni.
Województwo Łódzkie wspiera projekty związane ze zdrowiem psychicznym. Na inwestycje w 2024 roku w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi przeznaczono ponad 11 mln zł. To fundusze na remont oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego.
- Samorząd Województwa Łódzkiego wspiera jednak nie tylko inwestycje, ale także profilaktykę zdrowia psychicznego mieszkańców regionu. Bo zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne – podkreślał Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Z budżetu województwa Łódzkiego w 2024 r. zaplanowano na profilaktykę zdrowia psychicznego 1,1 mln zł. Za te pieniądze finansowane mają być m.in. porady psychologiczne, warsztaty edukacyjno-rozwojowe, pomoc psychologiczna dla dzieci w stanie kryzysu psychicznego oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych w warunkach domowych dla osób chorych na Alzheimera i inne choroby otępienne.
Pieniądze na dostosowanie obiektu na potrzeby nowego Centrum Zdrowia Psychicznego mają pochodzić z funduszy unijnych.