W ramach projektu uczelnia otrzymała fundusze z Unii Europejskiej na badania i stworzenie dokumentacji, która miała za zadanie wpłynąć na poprawę czystości wody w Zalewie Sulejowskim.
- To projekt sfinansowany przez Unię Europejską, w którym uczestniczyło sześciu partnerów: Finowie, Niemcy, Szwedzi, Duńczycy, Liwtini i Polacy. Cała grupa zajmowała się podniesieniem jakości wód Morza Bałtyckiego. Projekt realizowano w różnych, mniejszych aspektach, ponieważ jeśli podniesiemy jakość wody w Zalewie Sulejowskim to przeniesię się to na Morze Bałtyckie - mówi prof. Ireneusz Zbiciński, prorektor Politechniki Łódzkiej, kierownik projektu.
Program miał także na celu wskazać przyczyny złej jakości wód Zalewu Sulejowskiego. - Zanieczyszczenia są prznoszone przez rzeki. Nieoczyszczone ścieki zostają zrzucone do jeziora - i to trzeba wyeliminować jako pierwsze. Znaleźliśmy obszar, z którego znakomici ludzie zgodzili się z nami pracować. Wspólnie wykonaliśmy analizy dostosowując się do ich długofalowych planów. Częściowo sfinanasowaliśmy inwestycję polegającą na utworzeniu przepompowni ścieków z tego obszaru do innego - wyjaśnił profesor Zbiciński.
Łódzka uczelnia dostała na opracowanie koncepcji polepszenia wód Zalewu Sulejowskiego 195 tys. euro dotacji.
(Strefa FM)