ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zniżki OC - to musisz wiedzieć

Poniedziałek, 28 listopada 2016
Ubezpieczenia OC samochodów osobowych, ciężarowych i innych pojazdów podlegających rejestracji, m.in. skuterów i motorów, są dla ich właścicieli obowiązkowe. Z roku na rok drożeją ceny takich polis, ale nadal można za nie zapłacić niewiele, dzięki zniżkom na OC. Jak to wygląda w praktyce?
Zniżki OC - to musisz wiedzieć

Zniżki dla bezszkodowych kierowców

Bycie bezszkodowym kierowcą oznacza, że w swojej historii ubezpieczeniowej właściciel pojazdu nie posiada żadnych negatywnych wpisów, a jego towarzystwo ubezpieczeniowe nie musiało pokrywać z jego polisy odszkodowań za spowodowane szkody osobowe lub majątkowe. Im dłużej kierowca jeździ bezszkodowo, tym większe zniżki może wypracować - obecnie będzie to nawet 80 proc. zniżki względem ceny podstawowej.

Maksymalne zniżki na OC wynoszą 60, 70 lub 80 proc. Najwyższe są możliwe w firmie ubezpieczeniowej Uniqa, ale wbrew pozorom nie oznacza to, że każdy kierowca właśnie w tym towarzystwie zapłaci najmniej za OC. Można się o tym przekonać w kalkulatorze ubezpieczeniowym, np. https://ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator-oc-ac/. Po wpisaniu wszystkich danych dotyczących kierowcy, ubezpieczanego pojazdu oraz o ewentualnych zniżkach i zwyżkach na ubezpieczenie, wystarcz kliknąć w przycisk ubezpieczamy-auto, aby przekonać się, kto będzie miał dla nas najbardziej atrakcyjną ofertę.

Jak naliczane są zniżki?

W zależności od firmy ubezpieczeniowej, w inny sposób mogą być naliczane zniżki na OC i AC. Za rok bezszkodowej jazdy zwykle klient otrzymuje 10 proc. zniżki, ale w niektórych firmach ubezpieczeniowych można uzyskać najwyższe zniżki nawet po 3 latach bezszkodowej jazdy, czego przykładem jest MTU z 60-procentową zniżką. Po roku klient uzyskuje tu 20 proc. zniżki, a po 2 latach - 40 proc.

Warto pamiętać, że po zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego, nie zawsze firma zaakceptuje i przeniesie dla klienta dotychczas wypracowane zniżki. Na przykład Aviva przeliczy je na nowo według własnych zasad i za trzy lata bezszkodowej jazdy przyzna nam 40 proc. zniżki, zaś w czwartym roku tylko 45 proc.

Co ze zniżkami po szkodzie?

Po szkodzie spowodowanej przez właściciela auta z ważną polisą OC, ubezpieczyciel pokrywa koszty odszkodowań za szkody osobowe i majątkowe w stosunku do poszkodowanych. „Karą” za szkodę z perspektywy sprawcy jest obniżenie procentowej ilości wcześniejszych zniżek. W większości przypadków za każdą szkodę tracimy 10 punktów procentowych zniżek, choć w AXA czy w Proamie i w Allianz kierowca traci 20 punktów procentowych. Inne towarzystwa, m.in. MTU odejmą określoną ilość zniżki w zależności od liczby lat ubezpieczenia czy roku wystąpienia szkody.

Jak wypracować wyższe zniżki?

Młodzi kierowcy wcale nie są skazani na opłacanie wysokich kwot za ubezpieczenia OC swoich pojazdów. Wystarczy, aby we wcześniejszych latach byli współposiadaczami pojazdu, np. samochodu rodziców. Zniżki przenoszone są również z ubezpieczenia OC np. skutera czy motoru. Automatycznie zniżki przyznawane są współmałżonkom, nawet jeśli wcześniej musieli płacić 100 proc. składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

 

Dowiedz się więcej o zniżkach OC pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/.

 
 

Zainteresował temat?

5

4


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat