- Przyjęło się, że karnawał trwa od świąt do wtorku poprzedzającego Popielec. Tak naprawdę trwa on od Trzech Króli. Karnawał przyszedł do nas z Rzymu i jest to tradycja śródziemnomorska. Ostatki natomiast pochodzą z wielu tradycji, jakie docierały do nas przez wieki - opowiada Wanda Michalska, socjolog.
Ostatki wiążą się z dniem tłustego czwartku. Mówi się, że pączka tego dnia trzeba zjeść. Dlaczego? - Tego dnia trzeba skończyć jeść wszystko to, co zostało jeszcze ze świąt. Kiedyś był zwyczaj, że zjadało się wszystko, co było tłuste. Wynikało to nie tylko z tego, żeby najeść się przed postem, ale także z oszczędności - aby nic nie zostało. Jeśli chodzi o pączki, to przyszły one do nas z Rzymu. Pierwotnie, by były tłuste, pieczono je w cieście chlebowym i nadziewano boczkiem lub innym mięsem. Słodkie pączki przyszły do nas z krajów arabskich - mówi Wanda Michalska.
W tłusty czwartek trzeba jeść dużo i tłusto. - Mówi się o tym, że jeśli ktoś nie naje się tego dnia tłustego, to w lato zjedzą go komary - dodaje socjolog.
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a