- Przyjęło się, że karnawał trwa od świąt do wtorku poprzedzającego Popielec. Tak naprawdę trwa on od Trzech Króli. Karnawał przyszedł do nas z Rzymu i jest to tradycja śródziemnomorska. Ostatki natomiast pochodzą z wielu tradycji, jakie docierały do nas przez wieki - opowiada Wanda Michalska, socjolog.
Ostatki wiążą się z dniem tłustego czwartku. Mówi się, że pączka tego dnia trzeba zjeść. Dlaczego? - Tego dnia trzeba skończyć jeść wszystko to, co zostało jeszcze ze świąt. Kiedyś był zwyczaj, że zjadało się wszystko, co było tłuste. Wynikało to nie tylko z tego, żeby najeść się przed postem, ale także z oszczędności - aby nic nie zostało. Jeśli chodzi o pączki, to przyszły one do nas z Rzymu. Pierwotnie, by były tłuste, pieczono je w cieście chlebowym i nadziewano boczkiem lub innym mięsem. Słodkie pączki przyszły do nas z krajów arabskich - mówi Wanda Michalska.
W tłusty czwartek trzeba jeść dużo i tłusto. - Mówi się o tym, że jeśli ktoś nie naje się tego dnia tłustego, to w lato zjedzą go komary - dodaje socjolog.
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu
- Lubisz jazz? Wpadnij na dwa dni do Sulejowa
- Budowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona
- Policja ukarała Antoniego Macierewicza. Czy poseł straci prawo jazdy?