- Przyjęło się, że karnawał trwa od świąt do wtorku poprzedzającego Popielec. Tak naprawdę trwa on od Trzech Króli. Karnawał przyszedł do nas z Rzymu i jest to tradycja śródziemnomorska. Ostatki natomiast pochodzą z wielu tradycji, jakie docierały do nas przez wieki - opowiada Wanda Michalska, socjolog.
Ostatki wiążą się z dniem tłustego czwartku. Mówi się, że pączka tego dnia trzeba zjeść. Dlaczego? - Tego dnia trzeba skończyć jeść wszystko to, co zostało jeszcze ze świąt. Kiedyś był zwyczaj, że zjadało się wszystko, co było tłuste. Wynikało to nie tylko z tego, żeby najeść się przed postem, ale także z oszczędności - aby nic nie zostało. Jeśli chodzi o pączki, to przyszły one do nas z Rzymu. Pierwotnie, by były tłuste, pieczono je w cieście chlebowym i nadziewano boczkiem lub innym mięsem. Słodkie pączki przyszły do nas z krajów arabskich - mówi Wanda Michalska.
W tłusty czwartek trzeba jeść dużo i tłusto. - Mówi się o tym, że jeśli ktoś nie naje się tego dnia tłustego, to w lato zjedzą go komary - dodaje socjolog.
- Wypadek na skrzyżowaniu Sikorskiego i Concordii. Jeden z kierowców wjechał na czerwonym świetle
- Viva la musica w Sulejowie
- Poznaliśmy zasłużonych dla Wolborza
- Nowy transport publiczny w gminie Sulejów już uruchomiony
- Będą sekundniki i zielona fala na trasie W-Z.W planach likwidacja części przejść, na innych pojawi się sygnalizacja. Zostanie wprowadzony nowy limit prędkości. Na jakie zmiany mogą liczyć kierowcy?
- Piotrkowianie obchodzili dzień przytulania
- Kolejne alarmy bombowe w piotrkowskich szkołach
- Kolizja w Rękoraju. Zderzenie osobowego Opla z dostawczym Fiatem
- Wola Krzysztoporska. Asystenci wspomagali osoby z niepełnosprawnościami