Zaczynamy od opon
Pierwszą rzeczą, którą należy nabyć są opony zimowe. Wymiana letniego ogumienia na zimowe powinna zostać przeprowadzona jesienią. Na tę czynność należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo podróżowania. Zimowe opony mają nieco głębszy bieżnik, a skład chemiczny gumy i jej właściwości fizyczne podnoszą bezpieczeństwo podczas zimowych podróży.
Mata na przednią szybę
Zimową zmorą właścicieli pojazdów jest konieczność czyszczenia szyb z warstwy szronu. Zajmuje to codziennie sporo czasu, a dodatkowo nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Aby ułatwić sobie życie warto nabyć specjalną matę ochronną na przednią szybę. Jest ona wykonana z materiału termicznego, który chroni szybę przed zamarzaniem, a tym samym znacznie skróci czas przygotowywania samochodu do wyruszenia w trasę.
Narzędzia do odszraniania
Jeśli nie kupujemy maty ochronnej na szybę, to koniecznie trzeba wyposażyć się w zestaw narzędzi do czyszczenia szyb ze szronu. Warto mieć zawsze pod ręką skrobaczkę do szyb, która sprawdzi się nie tylko do czyszczenia szyby przedniej, ale również do oczyszczenia szyby tylnej oraz szyb bocznych. Kupując skrobaczkę dobrze jest wybrać taką, która posiada również specjalną gumę do ściągania wody z szyb – przyda się podczas mycia auta, niezależnie od pory roku.
Spray do odmrażania zamków
Wielu właścicieli aut i kierowców przyzwyczaiło się do otwierania zamków kluczykiem elektrycznym. Warto jednak mieć na uwadze, że zdarzają się z nim problemy i wówczas konieczne jest skorzystanie z kluczyka standardowego. Zimową porą, zwłaszcza podczas dużych mrozów i śniegu, zdarza się, że zamki w samochodzie zamarzają i nie ma możliwości otwarcia pojazdu. W takich sytuacjach w głowach kierowców pojawiają się najdziwniejsze pomysły np. ogrzewanie zamka zapalniczką. Jednakże zamiast zapalniczki znacznie lepiej z zamarzniętym zamkiem poradzi sobie specjalny spray. Można go kupić już za kilkanaście złotych i wykorzystywać co najmniej przez jeden sezon.
Dodatkowy akumulator
Wśród problemów, z którymi borykają się właściciele samochodów, zwłaszcza tych starszych, są też kłopoty z odpalaniem silnika. Bardzo często jest to spowodowane rozładowanym akumulatorem. Problem ten pojawia się także latem, niemniej jednak to zimową porą jest najbardziej dokuczliwy. Aby ograniczyć występowanie trudności z odpaleniem silnika można, już jesienią, wymienić akumulator na nowy. Innym pomysłem jest wożenie ze sobą drugiego, zapasowego akumulatora.
Płyn do spryskiwaczy
W koszyku z zakupami warto mieć także specjalny płyn do spryskiwaczy na zimę. Płyn, z którego korzystamy w ciepłych porach roku jest przygotowywany na bazie wody. Zimą, gdy temperatura spada płyn może zamarznąć, przez co nie uda się spryskać szyb, aby je oczyścić. Zamarznięty płyn może również uszkodzić pojemnik, w którym się znajduje oraz przewody wyprowadzające go na zewnątrz. Dlatego bardzo ważne jest, aby na okres zimowy wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, którego skład uniemożliwia zamarzanie.
Jak można się przekonać przygotowanie auta na zimę wymaga pewnych nakładów. Jednak warto je ponieść. Wiele rzeczy, które kupimy w tym roku będzie można używać również przez kolejne sezony zimowe. Doskonałym tego przykładem jest chociażby skrobaczka do szyb, którą można używać nawet kilka lat. Podobnie jest z matą na szybę czy zapasowym akumulatorem. Płyn do spryskiwaczy czy spray rozmrażający zamki trzeba kupować co rok, a niekiedy nawet częściej, niemniej jednak nie są one zbyt kosztowne.
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – www.exel.gda.pl - lidera branży wynajmu samochodów na terenie woj. pomorskiego.