Zebranie odbyło się 3 lipca (sobota) w remizie strażackiej w Białej. W spotkaniu udział wzięli burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła, komendant Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Sulejowie druh Stanisław Chmielewski, gminny radny Jacek Ciapała, prezes OSP Biała Maciej Adamek, sołtys wsi Biała Zdzisław Łącki oraz prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Sulejowie Bernadeta Banaszczyk.
Lokalni społecznicy pochwalili się swymi osiągnięciami. Wśród zasług OSP Biała wymieniono trwający remont remizy i strażnicy strażackiej oraz udział w imprezach i uroczystościach zarówno tych lokalnych jak i ogólnopolskich. Koła gospodyń wiejskich brały udział w wystawie w Warszawie oraz odniosły zwycięstwo w Sulejowie w konkursie na najlepsze stoisko średniowieczne w ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Burmistrz Sulejowa i miejscowy radny wymienili wśród swych zasług rozpoczęcie budowy świetlicy wiejskiej w Białej oraz chwaląc działania lokalnej społeczności obiecali dotację dla OSP w wysokości 10000 PLN oraz w niedalekiej przyszłości samochód ratowniczo-gaśniczy. Samochód z środkiem gaśniczym będzie prawdopodobnie w przyszłym roku - obiecywał S. Chmielewski.
Sołtys poinformował mieszkańców o przekazaniu środków z funduszu sołeckiego na ogrodzenie terenu wokół powstającej świetlicy i obiecanego boiska sportowego (choć pierwotnie mieszkańcom obiecywano chodnik). Nie obyło się bez kontrowersji, bowiem jeden z mieszkańców zgłosił wątpliwości co do legalności wiosennego zebrania wiejskiego na którym zdecydowano o przeznaczeniu środków. Jego zdaniem większość mieszkańców nie została o nim poinformowani a na tablicy ogłoszeń przed posesją sołtysa nie wywieszono informacji. Łącki nie pokazał protokołu z tego zebrania a w odpowiedzi powiedział, że faktycznie frekwencja była niska ale do uchwalenia wniosku wystarczy zgoda rady sołeckiej.
Sołtys jednak minął się z prawdą o czym dokładnie traktuje art. 4 ust. 2 USTAWY z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim: „Wniosek danego sołectwa uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.”
Obecni tam przedstawiciele władz gminy (łącznie z burmistrzem i radnym wsi Biała) nie tylko nie zareagowali na błąd sołtysa, ale pochwalili go za skuteczność działań. Burmistrz powiedział: „Jeżeli ktoś dobrze działa to proszę mu nie przeszkadzać”. Większość mieszkańców wsi Biała niepoinformowanych o zebraniu wciąż się zastanawia: czy władze gminy znają przepisy obowiązującego prawa? Czy radny reprezentujący wieś jest godny ich zaufania?
Na zakończenie zebrania sołtys wsi Biała podziękował wszystkim za przybycie oraz poprosił mieszkańców o poparcie Stanisława Baryły w wyborach na burmistrza Sulejowa.