Badaniami objętych zostanie 6000 osób w tym 2400 kobiet. Projekt będzie realizowany przez NU – MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
W piątek w tomaszowskiej placówce odbyła się konferencja prasowa podczas której podano szczegóły projektu.
Program jest adresowany do osób w wieku 40-65 lat z grupy podwyższonego ryzyka (palacze, osoby nadużywające alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związany z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem.
Działania edukacyjne będą prowadzone w 70 POZ-tach (w tym w jednym w Piotrkowie), a województwie łódzkim w trzech placówkach szpitalnych: NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim, Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Jeśli podczas badań podstawowych wykryte zostaną podejrzane zmiany, dana osoba zostanie skierowana na etap diagnostyki pogłębionej m.in. do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.
Nowotwory regionu głowy i szyi to grupa guzów zlokalizowanych anatomicznie w obszarze twarzoczaszki oraz szyi. Zalicza się je zwyczajowo do jednej grupy guzów rozwijających się w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego i układu oddechowego (warga, jama ustna i język, gardło górne, środkowe i dolne, jama nosowa i zatoki boczne nosa, krtań) oraz nowotwory ucha i gruczołów ślinowych.
Nowotwory te najczęściej występują u mężczyzn powyżej 45 roku życia. Zachorowalność wśród mężczyzn jest pięciokrotnie większa niż u kobiet. Wśród chorych na raka nosogardła występują dwa szczyty zachorowalności – pomiędzy 15 a 35 rokiem życia oraz po 50 roku życia.