O budżecie obywatelskim nasi radni rozmawiali podczas ostatniej sesji Rady Miasta. - Potrzeby są bardzo duże. Miałam nadzieję, że w tym roku kwota będzie większa – mówiła radna Krystyna Czechowska.
Kwota do rozdysponowania na 2019 rok rzeczywiście będzie większa w stosunku do roku poprzedniego, ale minimalnie. - Ustawodawca wprowadził zmiany - tłumaczył radnym wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek. - W miastach na prawach powiatu minimalne środki na budżet obywatelski nie mogą być niższe niż 0,5% wydatków miasta za rok poprzedni. U nas będzie to kwota ok. 2 mln 60 tys., czyli pieniądze, które przeznaczymy na budżet obywatelski 2019 będą trochę większe.
Tyle konkretów, jeśli zaś chodzi o samą ideę budżetu obywatelskiego, pojawiły się pewne wątpliwości. - Podczas wyborów (nieudanych) do Rady Osiedla Szczekanica padła propozycja, żeby pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski dać radom osiedli jako tym, które są najbliżej problemów mieszkańców i najlepiej zdają sobie sprawę z ich potrzeb. Wydaje się to sensowne, warto się nad tym zastanowić – stwierdził radny Jan Dziemdziora.
- Zgadzam się, rady powinny mieć większe kwoty do dyspozycji – przyznała K. Czechowska. - Rady doskonale wiedzą, gdzie postawić na osiedlu ławeczkę czy kosz. Zwiększenie ich kompetencji uważam za zasadne.
Z kolei radna Marlena Wężyk-Głowacka stwierdziła, że po pierwsze pieniądze przeznaczane na budżet obywatelski powinny być dwukrotnie większe, a po drugie zwiększone powinny zostać kompetencje rad osiedli.
Przeciwny idei budżetu obywatelskiego jest (od lat) radny Przemysław Winiarski. - Uważam, że jest to mnożenie bytów, rozdrabnianie środków. Jeśli polityka samorządowa ma się sprowadzać do stawiania ławeczek i koszy na śmieci, to w takiej polityce nie wato brać udziału – mówił radny wspierający prezydenta miasta.
Na razie na likwidację budżetu obywatelskiego miasta nie zanosi się, przedstawiamy więc harmonogram konsultacji BO Piotrkowa 2019:
4 czerwca – 2 lipca 2018 – składanie przez mieszkańców propozycji projektów do budżetu na rok 2019 (wstępna weryfikacja pod kątem możliwości realizacji projektów)
4 lipca – 31 sierpnia 2018 – weryfikacja propozycji mieszkańców i ustalenie przez Zespół Opiniujący ostatecznej listy projektów do głosowania (ostateczna weryfikacja)
9 września – 23 września 2018 – przeprowadzenie głosowania nad propozycjami projektów
do 5 października 2018 – ogłoszenie wyników konsultacji
do 15 października 2018 – ustalenie listy zwycięskich propozycji do projektu budżetu miasta na 2019 rok