- Cieszymy się, że to wydarzenie – w tym szczególnym roku – w ogóle może się odbywać. To zasługa naszej determinacji – doprowadzenie do tego, by pomimo tych trudnych czasów, festiwal mógł się odbyć, mógł być kontynuowany w formie analogowej, żywej, tak charakterystycznej dla sztuki performance – mówi Gordian Piec z Ośrodka Działań Artystycznych.
W tym roku festiwal będzie składać się z trzech głównych wydarzeń: prezentacji performance, wystawy dotyczącej tematyki festiwalu oraz prezentacji postaci Wojciecha Stefanika, polskiego artysty, który wniósł szczególny wkład w rozwój tej dziedziny sztuki.
Interakcje rozpoczęły się w środę od wernisażu wystawy „Człowiek w teatrze życia codziennego” w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawę będzie można oglądać do 11 października. Także w środę, ale o godz. 19.30, w małej galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8 odbyła się prezentacja postaci Wojciecha Stefanika. Artysta swoje projekty artystyczne realizuje od 1974 r. Wypowiada się głównie poprzez performance i instalacje — również oscylujące na pograniczu performance i „zapisów” sztuki konceptualnej. Jest jednym z pierwszych polskich uczestników działań i akcji, które dopiero później zaczęto określać pojęciem performance, instalacji i environment. Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie z artystą, prezentacja materiałów archiwalnych i panel dyskusyjny na temat jego działalności artystycznej i galeryjnej.
Środowe otwarcie wydarzenia było okazją do zwrócenia uwagi na trudną sytuację, w jakiej ze względu na panującą epidemię koronawirusa znalazł się świat kultury. - Artyści, instytucje, ludzie kultury znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Apeluję więc decydentów, sponsorów, do tych osób, które mogą pomóc ludziom kultury przetrwać ten bardzo trudny okres, by pomagali – mówił Gordian Piec. - My również znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, ale dzięki temu, że już w zeszłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie i dzięki temu, że Ministerstwo przyznało nam grant na tegoroczny festiwal, Interakcje mogą odbywać się tak jak zwykle. Zabrakło nam co prawda pieniędzy na wkład własny, ale instytucja zarządzająca i Ministerstwo zgodziło się mimo to na organizację tego wydarzenia.
Prezentacje performance zaplanowano na 24 i 25 września w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego. W tym roku „sztukę żywą” prezentować będzie trzynastu artystów z Polski i zagranicy, którzy do udziału w Interakcjach zostali zaproszeni przez kuratorów wystawy: Dominikę Borkowską, Łukasza Głowackiego i Grzegorza Borkowskiego. Performerzy będą w swoich prezentacjach odnosić się do hasła: "Z ręką na sercu".