Barkowice, jak i Barkowice Mokre mają ciekawą historię. Badania archeologiczne przeprowadzone na terenie obu miejscowości przyniosły interesujące odkrycia z okresu pierwszego osadnictwa. W dawnych czasach wieś Barkowice dostarczała miodu do klasztoru Cystersów w Sulejowie. Z kolei w historii najnowszej znany jest fakt, kiedy to w czasie II wojny światowej wieś za pomoc i udział w ruchu oporu poniosła duże ofiary - została spacyfikowana przez hitlerowców, a część jej mieszkańców zginęła w masowych egzekucjach.
Warto przypomnieć, że przez Barkowice Mokre przebiega znakowany kolorem niebieskim pieszy "Szlak Rzeki Pilicy", uważany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych w Polsce. Znajduje się tam również stanica wędkarska. Natomiast w Barkowicach znajduje się pierwszy poligon demonstracyjny projektu Ekorob, którego celem jest ochrona wód Zalewu Sulejowskiego przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spływów powierzchniowych.
Obszar, na którym są położone Barkowice i Barkowice Mokre znajduje się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W okresie letnim do Barkowic docierają setki rowerzystów i spragnionych sąsiedztwa przyrody turystów. Przebywanie w otoczeniu jodeł, świerków, buków, klonów pozwala także efektywnie wypocząć. Okolice te są również ostoją dla ptactwa, takich gatunków jak łabędź niemy (zaobserwowano tutaj aż 50 osobników), perkoz, błotnik stawowy, cyraneczka, śmieszka czy mewa.
Zwiększony ruch turystyczny wymaga od władz gminy Sulejów dodatkowych działań, których celem jest nie tylko zapewnienie komfortu wypoczynku wszystkim odwiedzającym te tereny, ale również ochrona tamtejszej przyrody. - Przygotowujemy dla Państwa na wakacje miejsce rekreacji z ławeczkami terenowymi, toy toyem, dodatkowymi koszami - mówi Dorota Jankowska z Urzędu Miejskiego w Sulejowie. I dodaje: - Dołożymy starań, aby Państwa ulubione miejsca odpoczynku były czyste. Wkrótce powstanie na tym terenie otwarta strefa aktywności. Tylko prosimy odwiedzających naszą gminę o respektowanie podstawowej zasady - śmieci wrzucamy do kosza! Pamiętając przy tym, że przyroda zawsze nam odda… Zanim wyrzucisz do lasu, pamiętaj, góra śmieci ziemię szpeci.
Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl.
(artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)