ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Z cyklu "Przyroda zawsze Ci odda" - Kościół w Witowie

Piątek, 27 lipca 2018
To pozostałość po opactwie norbertynów. Ufundowany przez biskupa płockiego Wita z Chotla w 1179 r., od którego jego imienia pochodzi nazwa miejscowości – Witów.
Z cyklu

Historia zespołu klasztornego sięga XII wieku. Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych województwa łódzkiego. Początkowo w klasztorze zamieszkiwali zakonnicy i zakonnice. Po najeździe Tatarów w XIII w wymordowano większość jego mieszkańców. Według legendy ocalały jedynie trzy panny norbertanki, które znalazły schronienie u wojewody sandomierskiego Dzierżysława, brata biskupa Wita. Siostry zakonne nie powróciły już do Witowa i osiedliły się w wybudowanym specjalnie dla nich klasztorze w Busku.

 

Odbudowane opactwo było jednym z najbogatszych w Polsce. Przysłowie „czerwony jak opat Witowski” świadczyło o zamożności miejsca, które cieszyło się względami władców Polski. To tu podczas zarazy, która wybuchła w Piotrkowie podczas sejmu walnego zatrzymywali się królowie. Kościół i klasztor ma burzliwą historię. Wielokrotnie napadany i trawiony pożarami był odbudowywany dzięki zaradności zakonników. O romańskim charakterze dawnego kościoła świadczy kilkadziesiąt ciosów z piaskowca do dzisiaj widocznych w wewnętrznych ścianach wież. Za rządów opata Aleksandra Pieniążka rozpoczęto budowę nowej świątyni i klasztoru. Prace kontynuowali kolejni opaci. I jak czytamy w opracowaniu ks. W.Kulbata dotyczącego dziejów klasztoru „przy budowie kościoła zatrudniono całą rzeszę murarzy i rękodzielników sprowadzonych ze Śląska i Warmii. W tym czasie klasztor witowski zamieszkiwało 40 zakonników. Nowy kościół został konsekrowany 1 sierpnia 1784 roku przez biskupa adrateńskiego Augustyna Koziorowskiego pod wezwaniem św. Małgorzaty i św. Eustachego.” Sama świątynia była tylko częścią opactwa.

 

Do dziś zachował się gotycka baszta pełniąca rolę bramy. W ocalałym skrzydle klasztoru urządzono plebanię. Kościół przeszedł gruntowną przebudowę w I połowie XVIII w. Od połowy XIX wieku, po kasacie zakonu zaczął popadać w ruinę. Do jego restauracji przyczyniły się starania ks. kanonika Grzegorza Gogola.

 

Budowla dziś uznawana jest za architektoniczną perłę regionu. Biały kościół św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie wybudowano w stylu barokowym. Centralnym punktem rokokowego wnętrza , pochodzącego z I połowy XVIII wieku jest ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Bożej „Zwiastowanie Pańskie”. Kościół uznał go już w 1735 r. za „ za słynący łaskami i ozdobiony srebrnymi sukienkami i koroną”. Ponownej koronacji obrazu dokonano blisko trzysta lat później w 2007 r. Miejscu nadano tytułu sanktuarium maryjnego.

Zwiedzając je warto zwrócić uwagę na posągi czterech ewangelistów, stalle stojące w prezbiterium oraz ambonę tzw. lożę opata. W jednej z naw bocznych znajduje się również zabytkowa chrzcielnica z marmuru, nad którą wisi Tryptyk św. Stanisława z 1585 roku ze scenami życia i męczeństwa świętych. W kościele zachowały się sarkofagi biskupów norbertańskich z 1480 roku oraz organy z 1785 r. Oryginalny instrument posiadał 32 głosy, których jednak nie udało się odtworzyć przy rekonstrukcji w 1908r. Obecne 12 głosowe organy zachowały jednak dawny prospekt.

 

- W naszej gminie jest wiele ciekawych miejsc atrakcyjnych turystycznie, dlatego apelujemy do wszystkich odwiedzających o dbanie o ekologię i środowisko. Czekamy też na Państwa sugestie gdzie jeszcze w miejscach związanych z rekreacją powinny pojawić się kosze na śmieci - przypomina Emilia Dziubałtowska z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sulejowie.

 

Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl.
(artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)


Zainteresował temat?

26

2


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat