W tym roku wśród kwestujących był także wojewoda łódzki Zbigniew Rau. - Czemu tu jestem? Z sentymentu i potrzeby serca. Kiedyś miałem zaszczyt być senatorem tej ziemi, ale nie miałem okazji kwestować w Piotrkowie. Dobrą rzeczą jest kwestowanie w Łodzi, ale ktoś, kto z urzędu utożsamia się z całym województwem, powinien być też w innych miejscach, co ja dzisiaj czynię - wyjaśniał Zbigniew Rau.
Jak podkreśla Krzysztof Chojniak prezydent Piotrkowa, mieszkańcy widzą efekty w postaci odnowionych nagrobków i co roku chętnie dorzucają pieniądze do puszek kwestujących. - Wszyscy, którzy przybywają na nasze cmentarze widzą zmianę, dlatego co roku przekazują swoje pieniądze i trzeba przyznać, że są to coraz większe datki. Taka ofiarność i szczodrość bardzo cieszy, ponieważ jest to dowód dbałości o nasze dziedzictwo kulturowe, a niewątpliwie takim są te zabytkowe cmentarze.
Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. - Kwestujemy już 30 lat, ale chciałbym zaznaczyć, że już wcześniej Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego podjęło kroki na rzecz ratowania starej części cmentarza. Mamy w swym dorobku wiele uratowanych nagrobków, głównie z końca XIX i początku XX wieku. Myślę, że każdy kto wchodzi na teren starego piotrkowskiego cmentarza dostrzega rezultaty naszych działań - mówi Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT.
Łącznie odnowiono już 116 zabytkowych nagrobków, na rewitalizację czeka jeszcze ponad 200.