W czwartek, 9 maja, Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy, zatytułowanej „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919”. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 12.00, w budynku B uczelni przy ulicy Słowackiego 114/118.
Wystawę przygotowała dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wystawa składa się z 116 banerów i oprawionych plansz, przedstawiających zdjęcia, listy, wspomnienia, reprodukcje obrazów i szkice, związane ze szkoleniem w latach 1917-1919 na ziemi amerykańskiej polskich rekrutów do formowanej wówczas Polskiej Armii we Francji. Przez Obóz Rekrutacyjny Polskiej Armii, zwany Obozem Kościuszko w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, przeszło ponad 22 tys. ochotników, głównie ze Stanów Zjednoczonych, który po 2-miesięcznym przeszkoleniu wyruszali na front w Europie. Rekruci za zgodą USA byli szkoleni przez kanadyjskich oficerów za pieniądze francuskie. Dużą rolę w zorganizowaniu Obozu Kościuszko odegrał Ignacy Paderewski. - Obóz Kościuszko przeszkolił w Kanadzie około 22 tysiące polskich żołnierzy. Przybyli oni do Ameryki by walczyć w I Wojnie Światowej. Co ciekawe nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby jakiekolwiek państwo pozwoliło innemu szkolić obce wojska na własnym terenie. W to przedsięwzięcie oprócz Polski i Kanady zaangażowane były również USA i Francja. Ci ostatni oprócz tego, że wyposażyli żołnierzy i dali im broń, to umundurowali ich też w jasnoniebieskie mundury. Dlatego zresztą byli oni nazywani "Błękitną Armią" - powiedział nam Wojciech Grochowalski, szef Fundacji Kultury i Biznesu, koordynator wystawy w Piotrkowie.
Wystawa „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919” powstała z okazji 100. rocznicy czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej i została między innymi sfinansowana przez ww. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej. W piotrkowskiej Filii UJK wystawę tę będzie można oglądać do końca maja.