Wolbórz z porozumieniem proekologicznym - jako pierwszy w Polsce

Region Czwartek, 21 lipca 20225
Gmina Wolbórz podpisała ramowe porozumienie z Bankiem Ochrony Środowiska, dotyczące współpracy w zakresie m.in. wymiany informacji i doświadczeń z przygotowania i finansowania inwestycji proekologicznych. Kluczowym elementem tej deklaracji jest udostępnienie przez BOŚ bezzwrotnego finansowania pochodzącego z unijnego programu ELENA przeznaczonego na pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji technicznej, niezbędnej dla realizacji takich inwestycji.
fot.: Ł. Michalczyk fot.: Ł. Michalczyk

Gmina Wolbórz od kilku lat realizuje zadnia mające na celu poprawę efektywności energetycznej obiektów i budynków użyteczności publicznej, których jest właścicielem. Dzięki pozyskaniu pieniędzy będzie mogła aplikować o środki na zadania inwestycyjne.

Na termomodernizację czekają Szkoła Podstawowa w Wolborzu, budynek wielorodzinny z mieszkaniami komunalnymi w Bogusławicach, budynek Wolborskiego Centrum Kultury wraz z Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym w Wolborzu, budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolborzu, budynki remiz strażackich i domy ludowe zlokalizowane na terenie całej gminy oraz budynek Urzędu Miejskiego w Wolborzu. W związku ze wzrostem cen energii elektrycznej planujemy montaż instalacji fotowoltaicznych na obiektach publicznych, między innymi na ujęciach wody. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wymienione potrzeby są bardzo duże, ale pomoc przy realizacji niektórych z nich pozwoli nam kontynuować działania w kierunku poprawy efektywności energetycznej budynków i obiektów publicznych – powiedział Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.

 

 
Pieniądze, które Wolbórz zyska na mocy porozumienia, pozwolą na sfinansowanie 90% kosztów dokumentacji technicznej, koniecznej do przygotowania w ramach planowanych inwestycji ekologicznych. Wśród działań możliwych do sfinansowania z grantu są m.in.: audyty energetyczne, projekty architektoniczno-budowlane, analizy techniczne, raporty oddziaływania na środowisko oraz studia wykonalności odnawialnych źródeł energii. Samorząd poniesie koszt w wysokości jedynie 10% wartości przygotowania dokumentacji.

Współpraca z samorządami jest jednym z naszych kluczowych celów. Ich zaangażowanie przełoży się na krajową skalę i sukces zielonej transformacji. Co istotne, realizacja proekologicznych projektów przełoży się nie tylko na czyste środowisko, ale również na zmniejszenie wydatków samorządu – mówi Marek Szczepański, dyrektor ds. Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego w Banku Ochrony Środowiska.

 

BOŚ może też wesprzeć gminę Wolbórz przy projektach mających na celu: poprawę efektywności energetycznej – w tym poprzez montaż instalacji OZE – wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwe do zrealizowania są również projekty dotyczące budynków użyteczności publicznej, modernizacji lub rozbudowy oświetlenia ulicznego, budowy stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych oraz rozwoju i modernizacji sieci ciepłowniczych.

 

fot.: Ł. Michalczyk

 

Wolbórz jest pierwszą gminą miejsko-wiejską w Polsce, która zawarła porozumienie z BOŚ. W lipcu br. bank podpisał analogiczne porozumienia ramowe z miastem Żyrardów, z gminą Gdów (gmina wiejska w woj. małopolskim), Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, skupiającym 17 gmin w woj. warmińsko-mazurskim oraz powiatem lipskim (woj. mazowieckie).

 

Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2023 r. z możliwością jego przedłużenia.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)21.07.2022 19:33

Tylko sami się promują nawzajem a ludzie takich urzędników mają już dość . Co ten Burmistrze zrobił dobrego czym sie zajmą to porażka . Budowa ronda podobno weszli w prywatną działkę a tę chwilę proponuję by redakcja radia zobaczyła zorganizowany objazd jakie warunki złe oznakowanie ludzie kołują się nie mogą dojechać do celu a obwodnicy jak nie było tak nie ma to są sukcesy Burmistrza sam mówi o ekologii a smród z chlewni Burmistrza truje powietrze. Na szczęście kolejnej kadencji już nie będzie. To co słyszę od ludzi z Wolborza uszy więdną na temat tego co się dzieje w tej wsi bo dla mnie to nie jest miasto czasem tam bywał jako kierowca TIR-a

10


Raf ~Raf (Gość)21.07.2022 23:02

A gdzie inwestycje w zatrzymanie wody deszczowej na miejscu a nie spuszczenie jej z rzeką ?

20


Kalingrad ~Kalingrad (Gość)21.07.2022 14:21

Kto pamięta jak gadali o dzióże oznowa ? Teraz pro ekologiczne bełkot

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat