Województwo łódzkie „zaraziło” się modą na ekologię, świadomość dotycząca tego, że należy wspólnie dbać o otaczające nas środowisko cały czas wzrasta i przynosi wymierne korzyści chociażby w postaci likwidacji niskiej emisji, czyli zredukowaniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wszystko to dzieje się w dużej mierze za sprawą inwestycji, które są związane z odnawialnymi źródłami energii. W niejednej gminie na terenie województwa łódzkiego zainwestowano w parki wiatrowe służące do produkcji „zielonej” energii elektrycznej przyjaznej środowisku, samorządy starają się wykorzystywać wody termalne jako ekologiczne źródła ciepła. Przysłowiowi „Kowalscy” zainstalowali kolektory słoneczne, dzięki którym w sposób ekologiczny mogą chociażby ogrzać wodę użytkową, czy wspomóc system centralnego ogrzewania w domu, czy wymienić tak zwane piece „kopciuchy” na ekologiczne źródła ciepła, jakimi są pompy ciepła, czy piece na biomasę i w ten sposób ograniczyć emisje zanieczyszczeń do atmosfery i zmniejszyć tym samym efekt cieplarniany tak niebezpieczny dla całej naszej planety.
Artykuł ma celu prezentację wybranych inwestycji z regionu łódzkiego, które przy pomocy odnawialnych źródeł energii mają korzystny wpływ na nasz klimat i są dowodem na to, że warto postawić na tzw. „ekologiczne, zielone rozwiązania”.
GEOTERMALNY UNIEJÓW
Nazwa inwestycji: „Budowa geotermalnej sieci ciepłowniczej dla Miasta Uniejowa - etap II”.
Podmiot realizujący: Geotermia Uniejów imienia Stanisława Olasa Sp. z o.o.
Całkowity koszt inwestycji: 16 301 717,00 PLN.
Źródła finansowania:
- kapitał udziałowy WFOŚ i GW w Łodzi,
- pożyczka z WFOŚ i GW w Łodzi,
- dotacja z NFOŚ i GW,
- dotacja z Gminy Uniejów,
- dotacja z EKOFUNDUSZU z Warszawy.
Lata, w których przeprowadzana była inwestycja:
1999-2001: budowa geotermalnej sieci ciepłowniczej dla Miasta Uniejowa wraz z centralą ciepłowniczą na bazie wód termalnych.
2004: budowa kotłowni na biomasę.
Przedmiot inwestycji:
- budowa geotermalnej sieci ciepłowniczej dla Miasta Uniejowa wraz z centralą ciepłowniczą na bazie wód termalnych,
- budowa kotłowni na biomasę.
Cel inwestycji:
- poprawa jakości powietrza oraz budowa scentralizowanej sieci ciepłowniczej w Uniejowie (do czasu realizacji inwestycji funkcjonowały lokalne kotłownie węglowe),
- zagospodarowanie zasobów wód termalnych występujących w Uniejowie dla celów grzewczych, energetycznych, balneologicznych, rekreacyjnych, gospodarczych i spożywczych,
- poprawa jakości życia mieszkańców,
- edukacja ekologiczna.
Ekologiczne korzyści płynące z inwestycji:
- poprawa stanu powietrza poprzez wyeliminowanie dotychczasowych zanieczyszczeń pyłowych oraz gazowych (SO2 - 31 t/rok; CO - 99 t/rok; NO2 - 3 t/rok; pył - 33 t/rok),
- zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego metalami ciężkimi zawartymi w odpadach (głównie w żużlu i popiele) po spalaniu węgla oraz znaczna eliminacja CO, a tym samym CO2 (produkt utlenienia CO), który jest odpowiedzialny za efekt cieplarniany.
Gospodarcze korzyści płynące z inwestycji:
Energię geotermalną wykorzystuje się na różnorodnych polach w wielu gałęziach gospodarki:
- przy ogrzewaniu budynków, a także całych regionów mieszkalnych lub przemysłowych. „W przypadku systemów ogrzewających budynki za pomocą pompowania wód termalnych zazwyczaj ma się do czynienia z temperaturą ok. 600 C lub wyższą. Wodę termalną wydobywa się otworami wiertniczymi (odwiertami). Po odebraniu ciepła przez wymiennik woda zatłaczana jest otworem chłonnym z powrotem do złoża (system dwuotworowy) lub odprowadzana do cieków powierzchniowych (system jednootworowy). System dubletu geotermalnego, zastosowany również w Uniejowie, zapewnia praktyczną nieskończoność źródła, jako że wykorzystana woda wraca do złoża, gdzie ponownie zwiększy swą temperaturę i będzie mogła być powtórnie wykorzystana” mówi Jacek Kurpik - Prezes Zarządu Spółki Geotermia Uniejów im. S. Olasa Spółka z o. o.,
- przy produkcji prądu elektrycznego,
- w suszarnictwie i w rolnictwie (następuje zwiększenie produkcji przez podgrzewanie szklarni).
- w balneologii (sanatoria),
- w rekreacji (baseny termalne),
- przy produkcji kosmetyków takich jak kremy, balsamy do ciała, mgiełki.
Społeczne korzyści płynące z inwestycji:
- poprawa jakości życia mieszkańców.
Edukacyjne korzyści płynące z inwestycji:
Statut Spółki przewiduje prowadzenie działalności związanej z edukacją ekologiczną poprzez:
- promowanie walorów wód geotermalnych będących środkiem leczniczym oraz alternatywnym źródłem energii wśród zwiedzających Geotermię naukowców, studentów, uczniów oraz przedszkolaków,
- udział w konferencjach i targach ekologicznych,
- wydawanie folderów i ulotek promocyjnych,
- stworzenie i udostepnienie ścieżki edukacyjnej.
Z pewnością działalność edukacyjna Spółki wpłynęła na popularyzację korzystania z OZE oraz na fakt, że wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii na przykładzie Geotermii Uniejów stało się tematem prac magisterskich, licencjackich, inżynierskich oraz wielu innych opracowań.
Dlaczego warto chronić klimat inwestując w OZE?
„Ochrona klimatu Ziemi jest podstawowym obowiązkiem każdego człowieka. Zastąpienie mediów konwencjonalnych, tj. węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej oraz gazu, odnawialnymi źródłami energii pozwala na ograniczenie zanieczyszczania powietrza przede wszystkim w związki węgla, siarki, azotu i pyły. Należy przeznaczać jak największe środki na rozbudowę źródeł energii pozyskiwanej z mediów odnawialnych, takich jak woda geotermalna i powierzchniowa (elektrownie wodne), wiatr, słońce i biomasa, co pozwoli na znaczną poprawę stanu powietrza atmosferycznego i tym samym wpłynie na stan zdrowia ludzi” - Jacek Kurpik - Prezes Zarządu Spółki Geotermia Uniejów im. S. Olasa Spółka z o. o.
Pompy obiegowe w kotłowni Geotermii Uniejów, fot. Jacek Kurpik
OZE W ZIELONYM DOBIESZKOWIE
Nazwa inwestycji: „Wykonanie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania termomodernizowanych obiektów OHP w Dobieszkowie”.
Podmiot realizujący: Ochotnicze Hufce Pracy Komenda Główna w Warszawie na rzecz jednostek organizacyjnych w Dobieszkowie. Przedsięwzięcie zrealizowano w Ośrodku Szkolenia Zawodowego
w Dobieszkowie oraz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie
Całkowity koszt inwestycji: 5 037 900,00 PLN.
Źródła finansowania:
- środki z WFOŚiGW w Łodzi,
- środki własne.
Lata, w których przeprowadzana była inwestycja:
2012-2013
Przedmiot inwestycji:
Wykonanie odnawialnych źródeł energii tj.:
- kolektorów słonecznych,
- pompy ciepła z dolnym źródłem tj. odwiertami,
- pompy ciepła powietrznej,
- biomasy (pellet),
- instalacji fotowoltaicznej.
Na terenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie wybudowano nową w pełni ekologiczną kotłownię, która została wyposażona m.in. w:
- kocioł na biomasę,
- kocioł opalany suchymi liśćmi, zrębkami,
- pompę ciepła gruntowo - wodną,
- pompę ciepła powietrze - woda,
- instalację kolektorów słonecznych,
- agregat prądotwórczy,
- instalację spalinową z wentylatorem,
- pomieszczenie przeznaczone na magazyn biomasy,
- zbiorniki buforowe, zbiorniki ciepłej wody użytkowej (c.w.u),
- zasobniki na c.w.u.,
- zespół paneli fotowoltaicznych.
W przypadku Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie wykonano przebudowę istniejącej kotłowni, która została wyposażona m.in. w:
- kocioł na biomasę,
- instalację kolektorów słonecznych,
- agregat prądotwórczy,
- zespół paneli fotowoltaicznych,
- pomieszczenie przeznaczone na magazyn biomasy.
Cel inwestycji:
- wykonanie ekologicznej kotłowni opartej na odnawialnych źródłach energii i wyeliminowanie istniejącej, lecz nieefektywnej wykorzystującej paliwo tradycyjne, jakim jest węgiel.
Ekologiczne korzyści płynące z inwestycji:
- poprawa gospodarki cieplnej obiektu,
- poprawa bilansu energetycznego całego obiektu,
- oszczędność energii cieplnej,
- zmniejszenie ilości pyłów i gazów emitowanych do powietrza.
Gospodarcze korzyści płynące z inwestycji:
- utworzenie w pełni odnawialnej i ekologicznej kotłowni. Nie przyniosła ona jeszcze spodziewanych efektów ekonomicznych, jednakże w planach jest wymieniana grzejników z żeliwnych na nowoczesne we wszystkich istniejących obiektach.
Społeczne korzyści płynące z inwestycji:
- poprawa jakości powietrza atmosferycznego, co w efekcie ma duży wpływ na zdrowie mieszkańców gminy Stryków.
Dlaczego warto chronić klimat inwestując w OZE?
„Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym parku, gdzie jest kilka pomników przyrody i piękna aleja dębowa, a także około 100 metrów od Rezerwatu Przyrody Struga Dobieszkowska. To jest szczególne zobowiązanie do dbałości o ekologię w naszym otoczeniu. OZE to gwarantują” - Rafał Jóźwiak - Dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie.
Kotłownia ekologiczna w Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie, fot. Maciej Bauer
Inwestycje w odnawialne źródła energii to niewątpliwie inwestycje w naszą wspólną lepszą przyszłość. Postępująca degradacja środowiska naturalnego wywołana poprzez emisję zanieczyszczeń do atmosfery, zmiany klimatyczne wywołane poprzez efekt cieplarniany bardzo niekorzystnie wpływają na kondycję otaczającej nas przyrody. Opisane w niniejszym artykule inwestycje pokazują, że inwestycja w OZE przynosi korzystne efekty zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych - dzięki temu możemy żyć w bardziej ekologicznym otoczeniu i oddychać świeższym, a przede wszystkim zdrowszym powietrzem.
Katarzyna Szyposzyńska