Wkrótce początek Festiwalu Interakcje 2014

Sobota, 10 maja 201421
XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje w tym roku potrwa tylko 3 dni, od 15 do 17 maja. Uroczyste otwarcie Festiwalu w najbliższy czwartek o godz. 17.00 w Ośrodku Działań Artystycznych przy ul. Dąbrowskiego 5.
Interakcje 2013Interakcje 2013

Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje” to najważniejszy cykliczny projekt organizowany w Polsce nieprzerwanie od 1999 roku, prezentujący takie dziedziny sztuki jak performance, happening, akcjonizm, konceptualizm, kontekstualizm traktowane wspólnie jako podstawowe praktyki artystyczne dyscypliny określanej szerokim mianem "live art" (sztuka żywa).
Systematyczny rozwój Festiwalu oparty jest na zróżnicowanym programie artystycznym i teoretycznym proponowanym przez współpracujących z Festiwalem kuratorów. Interakcje pokazują zarówno zjawiska już znane, jak i sztukę młodą, poszukującą, której często nie można jednoznacznie zakwalifikować do zdefiniowanych gatunków twórczości. Do udziału zapraszani są zarówno artyści znani i utytułowani, jak i młodzi twórcy, nieznani jeszcze szerszej publiczności. Festiwal jest polem nie tylko dla prezentacji artystycznych, ale i dyskusji na temat sztuki żywej.

Kuratorem artystycznym i autorem koncepcji merytorycznej XVI edycji Festiwalu jest Janusz Bałdyga.

Na głównym planie projektu usytuowane są dwa podstawowe obszary Festiwalu. Pierwszy, nazywany „Manifestacja” przedstawi nowe, aktualne realizacje artystów performance i artystów pogranicza działających w sferze akcji, filmu, akcji dźwiękowej. Jest to jednocześnie podstawowy segment Festiwalu, prezentujący najnowsze dokonania sztuki performance. W tej części udział weźmie 20 artystów polskich i zagranicznych wybranych przez kuratora artystycznego tej edycji Festiwalu. Będą to: Janusz Bałdyga, Przemysław Kwiek, Zygmunt Piotrkowski, Marta Bosowska, Zofia Kuligowska, Olga Dziubak, Grzegorz Bożek, Karolina Kubik, Karolina Kucia, Mara Maglione, Mykhaylo Barabash, Vasyl Odrekhivskyy, Anton Saienko, Volodymyr Kaufman, Sandra Johnston, Ricky James, Richard Hall, Sarah Riseborough, Hanna Uusi Seppa i Koji Kamoji.

- Drugi, nazwany „Otwartym procesem” ma za zadanie otwarcie pola doświadczeń i prezentacji rezultatu w trakcie trwania Festiwalu. Projekt warsztatowy zakłada udział trzech liderów (prowadzących pracownie performance, kuratorów projektów edukacyjnych), z których każdy zaprasza trzech młodych artystów związanych z projektem matką (pracownią, ośrodkiem artystycznym), proponujemy problem wobec którego podjęte będą prace warsztatowe w przestrzeni galerii i przestrzeni otwartej miasta, których rezultatem będą prezentacje indywidualne albo grupowa. Zakładamy integrację młodych artystów reprezentujących różne środowiska. Uczestnicy: liderzy Sandra Johnston (Wielka Brytania), Wlodko Kauffman (Ukraina), Marta Bosowska (Polska) + 9 osobowa grupa młodych artystów i studentów – wyjaśniają organizatorzy Festiwalu.

Część teoretyczna Festiwalu skupiona na integrowaniu refleksji teoretycznej i praktyki artystycznej oparta będzie na projekcie pt. "Performance na teorii", koordynowany przez Karolinę Kubik, zakłada udział dwójki artystów podejmujących problem teorio-praktyki jako jednego spójnego obszaru problemowego. Artyści: Mara Mangione (Włochy) i Karolina Kucia (Polska/Finlandia).

Kolejny segment Festiwalu nazwany „Obszarem historii i teorii”, wypełnią projekty realizowane w formie indywidualnych pokazów i paneli dyskusyjnych. Będą to:
1. Projekt "Koncepcja i praktyka edukacyjna Oskara Hansena w latach 70. na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP". To projekt problemowy poświęcony spójnej koncepcji dydaktycznej i artystycznej profesora warszawskiej ASP Oskara Hansena powstałej i praktykowanej od końca lat 60. Liderem tej części będzie wielokrotny uczestnik Interakcji, a co w tej sytuacji ma znaczenie fundamentalne, również absolwent pracowni prof. Hansena z 1971 roku Przemysław Kwiek.
2. Projekt "Galerie autorskie lat 70. wobec rodzących się koncepcji sztuki performance". Festiwal jest doskonałą okazją do prezentacji historii dyscypliny sztuki. Organizatorzy chcą, aby tradycją części teoretycznej tego i przyszłych Festiwali stały się prezentacje historycznych materiałów, dokumentacji projektów i galerii które miały wpływ na kształtowanie przestrzeni sztuki performance od początku lat 70. Liderzy tej części to Zygmunt Piotrowski, Koji Kamoji i Hanna Uusi Seppa.

Program
Ośrodek Działań Artystycznych Piotrków Trybunalski, ul. Dąbrowskiego 5

15/05/2014
- godz. 17:00 - uroczyste otwarcie XVI MFS INTERAKCJE, przedstawienie programu i uczestników
- godz. 17:30
Prezentacje młodych uczestników festiwalu:
- Polska: Zofia Kuligowska, Olga Dziubak, Grzegorz Bożek
- Ukraina: Mykhaylo Barabash, Vasyl Odrekhivskyy, Anton Saienko
- Wielka Brytania: Ricky James, Richard Hall, Sarah Riseborough

16/05/2014
- godz. 12:00 -15:00 - OPEN PEFORMANCE w przestrzeni otwartej (Centrum Handlowe Focus Mall)
- godz. 17:00
- Karolina Kubik /Polska/
- MaraM /Włochy/
- Karolina Kucia /Finlandia/
- Wolodymyr Kaufman /Ukraina/
- Janusz Bałdyga /Polska/
- Zygmunt Piotrowski /Polska/

17/05/2014
- godz. 10:00 - OPEN PEFORMANCE w przestrzeni otwartej
- godz. 16:00 - PERFORMANCE VOYAGE 4 – pokaz filmu dokumentujący 15 video-performansów artystów z 11 krajów - Stowarzyszenie Artystyczne MUU (Helsinki/Finlandia)
- godz. 17:00
- PERFORMANCE NA TEORII / PERFORMANCE ON THEORY - Karolina Kubik, MaraM, Karolina Kucia
- Marta Bosowska /Polska/
- Sandra Johnston /Irlandia Płn./
- Koji Kamoji /Japonia/
- Przemysław Kwiek /Polska/

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aaron ~Aaron (Gość)15.05.2014 19:29

U-W-A-G-A! Tylko dla osób o mocnych nerwach:
http://www.program-kultura.eu/images/stories/projekty/20130320_a_space_for_live_art.pdf[/b]

20


Mała Małaranga12.05.2014 08:48

"Marek-Marecki-Polska" napisał(a):
osobiście wolałbym zrobić DARMOWY WIECZÓR Kabaretów


A ja pomyślałam, że można by wydać je na zbliżające się imieniny Piotrkowa, czyli na coś na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy.

20


OVK ~OVK (Gość)11.05.2014 10:59

Znowu się będą odchodami smarować,szczać na twarz albo zmuszać do rzygania,to jest sztuka,na to idą pieniądze a na Sikorskiego jak po wojnie.

60


wybory na jesieni ~wybory na jesieni (Gość)11.05.2014 10:27

Wybory już jesienią do Rady Miasta i na Prezydenta m.P.T. Można będzie wybrać ludzi, którzy nie dopuszczą do marnowania w ten sposób funduszy na kulturę i sztukę w naszym mieście. Jakoś nie słychać, aby przez ostatnie 16 lat jakikolwiek radny, urzędnik czy prezydent miasta zaprotestował czy wniósł wniosek o zaprzestaniu kpin i szyderstw z Piotrkowian. Czy obecni radni-bezradni dopominali się u prezydenta lub urzędników od 'kultury, oświaty i sztuki' wyjaśnień, ile to kosztuje oraz kryteriów doboru 'artystów'. Jakie miasto i jego mieszkańcy takie władze dopuszczające do 'sztuki' za publiczną forsę. Skandal, skandal i jeszcze raz skandal. Mam nadzieję, że wyborcy będą pytać kandydatów na radnych i prezydenta o tę artystyczną hucpę i odpowiednio zagłosują. Ciekawe czy ten wpis będzie na tej stronie, która w tej artystycznej kpinie pośrednio i bezpośrednio uczestniczy?

31


Marek Marecki Polska ~Marek Marecki Polska (Gość)10.05.2014 22:35

Ile Miasto Piotrków wydaje na takie "fajne" rzeczy ?
Jako mieszkaniec chciałbym wiedzieć ..lepiej się wygłupiać niż chodniki i Rolniczą budować.
Nie czepiam się... ta kasa jest dla mieszkańców naszego miasta, osobiście wolałbym zrobić DARMOWY WIECZÓR Kabaretów niż gościa który w fokusie pływa na czymś.

30


aaaaaaaaa ~aaaaaaaaa (Gość)10.05.2014 22:02

ci na zdjęciu to przykład takich interakcyjnych głów.Ale to nie groźne zboczenie w porównaniu z innymi dewiacjami

11


aaaaaaaaaaa ~aaaaaaaaaaa (Gość)10.05.2014 21:58

to nieszczęście jak ktoś nie zna się na takiej ,,sztuce".Trzeba naprawdę współczuć, ale tym co myślą że trzeba współczuć tym co się niby nie znają na idiotyzmach.Chore głowy no cóż i takie są.Interakcyjne głowy

10


Aman Amanranga10.05.2014 21:32

Już wiadomo do czego jest ta fontanna w FM.

10


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)10.05.2014 21:06

Czyli kolejną odsłonę Cudakomanii czas zacząć...
"Sztukmiszcze" wszystkich krajów łączta się!

30


koneser (ale prawdziwej) sztuki ~koneser (ale prawdziwej) sztuki (Gość)10.05.2014 20:46

Obrazek, jaki towarzyszy tutaj zapowiedzi tego "wydarzenia" dowodzi, że nie mamy do czynienia z osobami zdrowymi psychicznie.

20


Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat