Wkrótce ferie zimowe. Przed wyjazdem pamiętaj o karcie EKUZ!

Łódzkie Czwartek, 07 lutego 20192
W Łódzkiem ferie rozpoczną się 11 lutego. Osoby, które planują ferie za granicą lub nawet krótki wypad na narty powinny pamiętać o karcie EKUZ! W środę w salach obsługi NFZ w Łodzi i delegaturach wydano w sumie 741 kart EKUZ.
fot. pixabay fot. pixabay

Co nam daje EKUZ?

Zgodnie z unijnymi/wspólnotowymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie EKUZ osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które:

- są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,

- zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Bez EKUZ rachunki za leczenie za granicą mogą być słone. Oto przykłady z ostatnich tygodni: 250 EUR kosztowało leczenie w Holandii (pogotowie ratunkowe – silny ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem), prawie 100 euro zapłacił pacjent w Holandii za konsultację lekarską z powodu silnego bólu brzucha, w Czechach 15 000 koron za przyjazd karetki i niezbędną pomoc medyczną po utracie przytomności.


Jak otrzymać EKUZ?

EKUZ jest bezpłatna i jeśli ubezpieczony zgłosi się po nią osobiście, zostanie wydana od ręki, najszybsi pracownicy ŁOW NFZ przygotowują ją w 2 minuty. Jeśli wniosek zostanie przesłany e-mailem (dos@nfz-lodz.pl) lub pocztą, karta zostanie wystawiona w ciągu trzech dni od daty wpływu korespondencji, a następnie przesłana listem poleconym, kartę można także odebrać osobiście w Oddziale (jeśli osoba jest zainteresowana odbiorem osobistym, w mailu należy to wyraźnie zaznaczyć, warto również podać numer telefonu). Po wystawieniu karty pracownik NFZ kontaktuje się z wnioskodawcą i ustala termin odbioru karty. Uwaga! Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na podstawie stosownego upoważnienia.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego).
Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.
Pamiętajmy, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

 

 

 

(materiały: Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi) 


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fm ~fm (Gość)08.02.2019 08:21

szkoda czasu na zalatwianie tego biznesu. za tydzien ubezpieczenia zaplacisz gora 50 zl a masz spokoj i nic cie nie obchodzi a ta karta EKUZ to sobie nawet d... wytrzec nie mozna.

10


gość ~gość (Gość)08.02.2019 03:17

Powiem tak, lepiej wykupic prywatne ubezpieczenie jeśli nie chcecie mieć problemu i sporych wydatków, w Niemczech płacisz a później wracasz i skladasz dokumenty do NFZ aby Ci zwrócili,chyba nikomu nie muszę ile wam oddadzą k.wa śmiechu warta instytucja jeśli się myle to mnie poprawcie,Ja wyjeżdżam często i wole wykupic dla własnego spokoju

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat