Dlaczego projekt dachu jest tak ważny?
Dach to niezwykle ważna część budynku, która zapobiega przed dostaniem się do środka wiatru, opadów atmosferycznych i wszelkiego rodzaju istot żywych. Człowiek od początków swojego istnienia pragnął odciąć się od otoczenia. Dachy to piękny pokaz tego, jak rozwinęły się zwykłe szałasy, którymi pierwotny człowiek chciał uchronić się od świata zewnętrznego. Dachy wymagają szczególnej uwagi i nie warto ich traktować po macoszemu. Od niego zależy trwałość całości i bezpieczeństwo domowników. Tak zwana więźba dachowa ma niezwykły wpływ na całą budowę i na utrzymanie dachu. W trakcie projektu domu należy myśleć o więźbie i dachu. Musi on idealnie współgrać z całością i zapewniać bezpieczeństwo funkcjonowania.
Więźba dachowa planowana na poziomie projektowania domu wybierana jest pod względem wielu czynników. To od niej bowiem zależy cały kształt dachu. Można od razu zaznaczyć, że najmniej problematyczny jest dach dwuspadowy, który pasuje do większości domów. Jest łatwy do zaprojektowania, niedrogi, szybki w wykonaniu i przynosi najmniejsze ryzyko popełnienia błędów. Warto o nim pomyśleć, jeśli nie ma się na dach żadnej konkretnej wizji.
Więźba dachowa musi być odpowiednio zaplanowana, dlatego projekt dachu jest szczególnie ważny. W zależności od rozpiętości ścian wybiera się odpowiedni rodzaj więźby. Głównie wyróżnia się trzy warianty: krokwiową, krokwiowo-jętkową i płatwiowo-kleszczową. Wszystko zależy od szerokości, ta bowiem bezpośrednio wpływa na wytrzymałość całości. Projekt dachu uwzględnia wszystkie parametry tak, aby ten był, jak najbardziej trwały. Pod uwagę bierze się wymiary okien dachowych, kąt nachylenia dachu, lokalizację domu, jego wymiary, rozmieszczenie okien i rodzaj pokrycia. Taki projekt dachu jest jedną z części projektu całego domu i to właśnie on zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom. Źle zaprojektowany dach może przyczynić się do powstania katastrofalnych skutków.
Więźba dachowa – co warto wiedzieć?
Przed zakupem więźby dachowej warto wiedzieć o kilku ważnych elementach i cechach. Czy to budowa nowego domu, czy też remont. Więźba dachowa to kręgosłup całego budynku. Jeśli ona zawiedzie, pozostałe kończyny rozjadą się i stracą swoją siłę. Kupując więźbę dachową, należy skupiać się głównie na materiałach drewnianych. Te trzeba odpowiednio wybrać i zabezpieczyć. W trakcie zakupów należy zwracać uwagę na ilość sęków i pęknięć. Im ich mniej, tym lepiej. Jeśli będzie ich dużo, ciężko będzie wykonać obróbkę więźby dachowej. Co do tego zabiegu, musi być on wykonany profesjonalnie i precyzyjnie. Każdy element musi wyglądać tak, jak w projekcie dachu. Jeśli będą nawet delikatnie uchybienia, przerodzą się one na uszkodzenia, osłabienia konstrukcji oraz problemy z montażem.
Więźba dachowa nie może mieć żadnych wad. Należy odrzucić wszystkie posusze, zgnilizny czy sinizny. To samo tyczy się elementów zaatakowanych przez owady, grzyby czy innego rodzaju szkodniki. Nie mogę ona wejść w kontakt z więźbą. Inaczej ta będzie osłabiona, co przełoży się na zmniejszenie jakości całej konstrukcji, a w przyszłości na łatwe uszkodzenia. Drewno musi być czyste, pozbawione kory oraz wszelkich resztek, w których mogłyby zaroić się owady albo innego rodzaju szkodniki.
Jak wybrać odpowiednią konstrukcję dachu?
Wybierając więźbę dachową, należy zwrócić uwagę na wysuszenie drewna oraz odporność na ogień. Najlepiej, jeśli więźba jest wysuszona tak, aby jej wilgotność wynosiła 20-25%. To najlepszy materiał do tworzenia dachów. Przed montażem taką więźbę dachową należy zaimpregnować, aby chronić ją przed ogniem, pleśniami i grzybami. Impregnacja może wykonywana być na trzy sposoby. Powierzchniowa obejmuje kilkukrotne malowanie impregnatem, jest to najsłabszy rodzaj zabezpieczenia. Dużo lepszym jest opcja zanurzeniowa. Czyli nasączanie drewna. Na kilka godzin takie więźby moczy się w basenie. Na podobny sposób działa impregnacja ciśnieniowa, która nasącza więźby dachowe w specjalnych komorach, dzięki czemu chroni ją przed drobnoustrojami, ogniem i szkodnikami.
Więcej informacji o konstrukcji dachu, projektowaniu oraz tworzeniu domów można znaleźć na stronie bryla.pl. Dzięki niej dowiecie się wiele ciekawych rzeczy o budowie i remoncie. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy zabierają się za odświeżanie swoich mieszkań czy domów.