Wiedzieć więcej o cukrzycy

Poniedziałek, 04 kwietnia 20162
Zwiększenie wiedzy o cukrzycy to główny cel Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku. Wiedzę o chorobie chce też rozpowszechniać piotrkowski sanepid. Światowy Dzień Zdrowia obchodzić będziemy w tym roku (7 kwietnia) pod hasłem „Pokonaj cukrzycę!”
Wiedzieć więcej o cukrzycy

Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

 

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

 

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu I na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu II, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu II na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

 

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

 

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu I mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

 

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II można zmniejszyć poprzez zdrowy styl życia, utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, stosowanie zdrowej diety i regularną aktywność fizyczną. Edukacja, wczesna diagnoza i odpowiednia kuracja zapobiega powikłaniom z powodu cukrzycy, dlatego wiele sektorów społeczeństwa (rząd, pracodawcy, nauczyciele, producenci żywności, społeczeństwo obywatelskie, media i pojedyncze osoby ) ma do odegrania bardzo ważną rolę.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)04.04.2016 12:23

Prawda jest taka że niektórzy cukrzycy w ogóle nie trzymają diety bo im się nie chce , mają w nosie a tylko domagają się darmowych leków.

11


Beata ~Beata (Gość)04.04.2016 06:53

Dobrze by było żeby nowe leki na cukrzycę były refundowane bo nie każdego stać na tak drogie leczenie. 😢😢

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat