W jakich warunkach będzie żył Trynkiewicz?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 19 stycznia 201438
Meble przymocowane na stałe do ścian lub podłogi, łóżko umożliwiające obezwładnienie pacjenta za pomocą kaftana lub pasów, dwie kamery w sali włączone przez 24 godziny na dobę, a wszystko to otoczone murem o wysokości 5,5m...
W jakich warunkach będzie żył Trynkiewicz?

W takich warunkach może wkrótce mieszkać Mariusz Trynkiewicz, on i inne „osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzające zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób”.

Jeśli wobec Mariusza Trynkiewicza sąd postanowi zastosować przymusowe leczenie w zamkniętej jednostce, trafi on do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym – ośrodka, który dziś jeszcze nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że mordercy z Piotrkowa nie będzie gdzie umieścić tymczasowo. Kwestię tę wyjaśniły nam służby ministra zdrowia. - Na podstawie ustawy z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób powstanie Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Funkcjonowanie Ośrodka będzie przebiegało dwuetapowo – informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Jak wyjaśniają pracownicy Ministerstwa, w pierwszym - przejściowy etapie osoby stwarzające zagrożenie będą umieszczane w jednostkach istniejącej już infrastruktury pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia. Drugi - docelowy etap to utworzenie nowego Ośrodka, który (docelowo) będzie przeznaczony dla 60 pacjentów.
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia Mariusz Trynkiewicz trafiłby do  Regionalnego Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie-Zalesiu, bo tę właśnie jednostkę wskazuje Ministerstwo. - Jest to zakład dysponujący zarówno specjalistyczną kadrą naukową, jak stosownymi zabezpieczeniami – dodaje Krzysztof Bąk.
O tym, jak wyglądać będzie życie ludzi, którzy trafią do Ośrodka (tego, który dopiero ma powstać), a także o tym, jak zorganizowana będzie sama jednostka możemy dowiedzieć się z projektu rozporządzenia ministra zdrowia z grudnia 2013 roku w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.

Do KOZZD trafią ci, wobec których po wykonaniu kary pozbawienia wolności, sąd orzekł umieszczenie w Ośrodku, w związku z koniecznością ich leczenia w warunkach zamkniętych, z uwagi na istnienie istotnego zagrożenia dla porządku prawnego.
Docelowo w KOZZD ma znaleźć się nie więcej niż 60 łóżek. Sale będą 1-osobowe. W jednostce znajdzie się świetlica, stołówka, pokoje do prowadzenia terapii, pokój indywidualnych rozmów, gabinet zabiegowy, pokoje i sanitariaty dla personelu. Sposób rozplanowania pomieszczeń Ośrodka pozwoli na wydzielenie oddziałów liczących od 3 do 10 łóżek.

Każda sala będzie wyposażona w:
- węzeł sanitarny z systemem czujników ruchu połączonych z dyżurką pielęgniarską i stanowiskiem podglądu i dozoru prowadzonego przez pracowników służby ochrony oraz oddzielony od sali ścianami działowymi murowanymi, uniemożliwiającymi podgląd z korytarza, składający się z wykonanych ze stali nierdzewnej: muszli klozetowej, umywalki, natrysku,
- łóżko trwale przymocowane do podłogi, dające możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego w postaci izolacji oraz założenia pasów obezwładniających lub kaftana bezpieczeństwa,
- 2 kamery włączone 24 godziny na dobę, z których obraz będzie przekazywany do dyżurki pielęgniarskiej oraz głównego stanowiska podglądu i dozoru,
– szafkę przy łóżku, szafę ubraniową, stolik, krzesło (meble, z wyjątkiem krzesła, wykonane będą z metalu i na stałe przymocowane do ścian lub podłogi),
- 1 okno z lufcikiem górnym oraz szybami uniemożliwiającymi ich zbicie, a także ze stalowymi żaluzjami.
Drzwi i okna wyposażone będą w urządzenia uniemożliwiające samowolne oddalenie się z Ośrodka, w szczególności system czujek podczerwieni sygnalizujący próbę opuszczenia Ośrodka.
Ośrodek wyposażony ma być w:
- system telewizji wewnętrznej umożliwiający obserwację drzwi wejściowych, okien zewnętrznych, sal ogólnych, izolatek oraz korytarzy i pokoi personelu,
- elektroniczny system sygnalizujący niekontrolowane otwarcie drzwi i okien,
- system rejestrowania informacji o zagrożeniu, sygnalizowany przez osobiste elektroniczne urządzenia alarmowe, zapewniający niezwłoczną reakcję na takie zagrożenie,
- bezpośredni dostęp do ogrodzonego terenu rekreacyjnego.
Członkowie personelu Ośrodka otrzymają osobiste elektroniczne urządzenia alarmowe sygnalizujące zagrożenie ze strony osób umieszczonych w KOZZD.

Ośrodek otoczony będzie oświetlonym, monitorowanym za pośrednictwem telewizji wewnętrznej, gładkim murem o wysokości 5,5 m lub będzie mieć inne zabezpieczenia o porównywalnej skuteczności, uniemożliwiające samowolne oddalenie się „pacjentów”.

Na 10 osób przebywających w Ośrodku przypadać będzie: 1 psychiatra, 6 psychologów, 14 pielęgniarek, 7 terapeutów zajęciowych oraz nie więcej niż: 5 wychowawców, 17 sanitariuszy, 27 pracowników służby ochrony.
W skład Ośrodka wchodzić ma budynek o pow. 2400 m kw., obejmujący sale mieszkalne dla pacjentów, świetlice, zaplecze kuchenne, sale terapeutyczne, sanitariaty, dyżurki oraz budynek administracyjno-gospodarczy o pow. 1900 m kw. Łączny koszt budowy i uruchomienia Ośrodka wyniesie... ok. 50,6 mln zł.

Osoba, która trafi do Ośrodka zostanie poddana badaniom wstępnym i umieszczona na odpowiednim oddziale. Lekarz kierujący oddziałem w porozumieniu z psychologiem (a w przypadku osób z zaburzeniami preferencji seksualnych z lekarzem seksuologiem) opracuje indywidualny program terapii dla „pacjenta”. Indywidualny program terapii zostanie opracowany w taki sposób, aby uwzględnione w nim rodzaje zajęć stanowiły system skoordynowanych oddziaływań, mających umożliwić osobom umieszczonym w Ośrodku powrót do społeczeństwa. Jeśli lekarz zaleci leczenie farmakologiczne, wpisane zostanie ono do indywidualnego programu leczenia.
Zajęcia odbywać się mają indywidualnie lub w grupach oraz obejmować w szczególności psychoterapię, fizjoterapię oraz terapię zajęciową. Zajęcia w grupach prowadzone mają być 5 razy w tygodniu, w wymiarze od 3 do 6 godzin dziennie. Zajęcia podzielone będą na bloki tematyczne.

Głównym celem terapii zajęciowej będzie przede wszystkim trening umiejętności społecznych, zmniejszenie napięć emocjonalnych, a także ograniczenie tendencji do zachowań agresywnych i autoagresywnych. Skuteczność leczenia będzie oceniana przez lekarzy raz na pół roku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

szmu3 ~szmu3 (Gość)19.01.2014 18:31

"ADI" napisał(a):
zobaczcie ile personelu potrzeba aby utrzymać takich 10 bandziorów


Pomnóżmy to jeszcze x3 bo trzeba całą dobę obsadzić zmianami

00


z wyzwolenia... ~z wyzwolenia... (Gość)19.01.2014 17:00

Mieszkam na os. Wyzwolenia i mam małe dziecko. Nie wierzę, że facet po wyjściu na wolność nie będzie chciał odwiedzić "starego śmietnika". Jeśli nie będzie pod stałą obserwacją funkcjonariuszy to znów może szukać okazji. Jak wspomniał przedmówca - powinien od początku trafić do wieloosobowej celi w pudle, tam by się nim odpowiednio zajeli i dziś nie byłoby problemu. W tym kraju chroni się jednak zwyrodnialców a nie myśli o zwykłych Kowalskich, którzy ciężko pracuja na bandytów zapewniając im opiekę, dach nad głową i posiłek a często i możliwość "rozwijania się" w złej materii poprzez kontakty nabyte w więzieniu, możliwość poprawy fizycznej na siłowni, rozrywki (np. grania na konsolach, itp.). W tym kraju wszystko się pomieszało i poprzewracało. Jak zawsze - popadamy z skrajności w skarjność. Widzimy tylko czarne i białe. Był socjalizm - brakowało nam wolności; jest demokracja - to mamy wolność dla wszystkich, nawet dla wyrzutków społecznych. Dawniej było dobrze, a teraz sami się krztusimy demokracją. Zabijamy to co najlepsze w narodzie jednoczesnie czerpiąc to co złe z zachodu - paranoja. Do tego wojenki na górze a szry człowiek to chłop pańszczyźniany dla rządu.

00


ADI ~ADI (Gość)19.01.2014 16:40

Na 10 osób przebywających w Ośrodku przypadać będzie: 1 psychiatra, 6 psychologów, 14 pielęgniarek, 7 terapeutów zajęciowych oraz nie więcej niż: 5 wychowawców, 17 sanitariuszy, 27 pracowników służby ochrony.
zobaczcie ile personelu potrzeba aby utrzymać takich 10 bandziorów

00


jethro ~jethro (Gość)19.01.2014 16:40

Cytuję:
Meble przymocowane na stałe do ścian lub podłogi, łóżko umożliwiające obezwładnienie pacjenta za pomocą kaftana lub pasów, dwie kamery w sali włączone przez 24 godziny na dobę, a wszystko to otoczone murem o wysokości 5,5m...

http://www.tvn24.pl/sluzba-wiezienna-sprawdzila-osrodek-do-ktorego-moze-trafic-trynkiewicz,388839,s.html

00


Drugi po prezesie ~Drugi po prezesie (Gość)19.01.2014 11:59

"broda" napisał(a):
Co trzeba zmienić w tym kraju... poza rządem?

Ustrój.

00


guciu ~guciu (Gość)19.01.2014 11:44

00


broda ~broda (Gość)19.01.2014 11:43

Kiedy nasz "kochany" rząd wprowadzi ustawę, dzięki której tacy ludzie nie będą żyć na koszt podatnika, tylko sami zapracują na własną celę? Co trzeba zmienić w tym kraju... poza rządem?

00


aaaaaa ~aaaaaa (Gość)19.01.2014 11:22

"er" napisał(a):


Jeżeli oszukujesz psychologa to Twoje wyniki nie są rzetelne, a psycholog ocenia Cię w obliczu tego co mu powiedziałeś. Psycholog nie ma prawa dopytywać Cię o coś,jeżeli sam dobrowolnie tego nie wyjawisz. Więc jeśli oszukujesz psychologa to już Twój własny problem, a on ocenia wobec tego co usłyszał.

00


er ~er (Gość)19.01.2014 11:02

hahahaha śmieszą mnie psychologowie. ich tak łatwo oszukać a myśla że sa mistrzami w ocenie osoby :)

00


Marcin Marcinranga19.01.2014 10:52

róbcie z niego większą gwazdę to będzie pracował w TVP albo innej telewizji i dostanie M5 w Warszawie na nasz koszt

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat