Advertisement

W dniu odblasków - świeć przykładem

PolicjaRegion Sobota, 01 października 202215692
1 października 2022 roku policjanci garnizonu łódzkiego rozpoczęli akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć Przykładem” Tego dnia przypada również Międzynarodowy Dzień Seniora, a także „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”.
fot.: archiwum ePiotrkow.pl fot.: archiwum ePiotrkow.pl

Akcja "Świeć Przykładem” to przede wszystkim zwrócenie uwagi i zachęcenie niechronionych uczestników ruchu drogowego, pieszych, rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych.

Używanie  odblasków ma szczególne znaczenie właśnie teraz, gdy nadeszła  jesień, a w niedalekiej przyszłości będzie  zima. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, w połączeniu z ciemnym  ubraniem sprawiają, że kierującemu trudno jest dostrzec niechronionego uczestnika ruchu drogowego - przypomina asp. sztab. Marzanna Boratyńska z KWP w Łodzi.


Daj się zauważyć!  

Widząc z daleka świecący punkt  kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskana w ten sposób chwila   może  uratować zdrowie lub  nawet życie pieszego lub rowerzysty.

Policjanci od lat zachęcają do używania elementów odblaskowych. Powinniśmy pamiętać,  że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu - dodaje Marzanna Boratyńska.

Jeśli zlekceważymy obowiązek noszenia elementów odblaskowych w miejscach szczególnie obniżonej widoczności, musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu karnego.

 

Dlaczego warto nosić odblaski właśnie teraz?

Z danych KGP wynika, że w ubiegłym roku najwięcej wypadków z udziałem pieszych odnotowano w październiku (11,2 proc. ogółu wypadków z udziałem pieszych); doszło wtedy do 533 wypadków, w których zginęło 58 osób, a 493 zostały ranne, a także w listopadzie (13,9 proc.), kiedy doszło do 660 wypadków, w których zginęły 82 osoby, a 597 zostało rannych oraz w grudniu (12,6 proc.), kiedy doszło do 598 wypadków, w których zginęło 71 osób, 546 zostało rannych.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

john wick ~john wick (Gość)02.10.2022 14:08

Kolejna odsłona tej cokolwiek patologicznej akcji. A fakty są takie, że piesi odpowiadają za jedynie 5% wypadków na drogach (dane Policji za 2021 rok). Miażdżąca ich większość powodowana jest przez kierujących pojazdami. Kierujący pojazdami spowodowali 90,4% wypadków, z czego 73% to byli kierujący samochodami osobowymi.
Jeśli Policja chciałaby cokolwiek zmienić, to kierowałaby swoją akcję przede wszystkim w stronę kierowców. Być może w postaci "edukacji mandatowej". Bo to oni mają tutaj najwięcej za uszami. Ewentualnie jeszcze w stronę włodarzy miast, którzy mają w nosie beznadziejną (w wielu miejscach) infrastrukturę drogową, która umożliwia czy czasami wręcz ułatwia nieprawidłową jazdę.

10


Łomatuchno ~Łomatuchno (Gość)01.10.2022 16:53

Bardzo dobra akcja. Odblaski warto nosić także w mieście przy tych ciemnościach. Może warto też pomyśleć o skorygowaniu żywopłotów przy przejściach dla pieszych i śluzach rowerowych.

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat