W środę, 10 września, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Łódzkich Spotkań Teatralnych, organizowanych na terenie województwa łódzkiego przez Łódzki Dom Kultury. Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo, właśnie w Radomsku, w najbliższą sobotę, 13 września, spektaklem plenerowym „Carmen Funebre” zostaną zainaugurowane 37. Łódzkie Spotkania Teatralne. W konferencji wzięli udział: Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, Joanna Pyziak, specjalista ds. teatralnych ŁDK oraz Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor radomszczańskiego MDK.
Tegoroczna edycja teatralnych, podobnie jak dwie poprzednie gościć będzie w Bełchatowie, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Opocznie, Sieradzu, Kutnie, Łowiczu, Wieluniu i oczywiście w Łodzi.
Inaugurujący imprezę spektakl, w wykonaniu poznańskiego Teatru Biuro Podróży odbędzie się na Placu 3 maja, o godz. 20:30. „Carmen Funebre” to przedstawienie, które porusza temat wojny, konfliktów etnicznych, wybuchu nacjonalizmu i zachowania jednostki wciągniętej w zbrojny konflikt. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym. W „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie. Widowisko, choć odnoszące się do wojny w Bośni, nadal pozostaje aktualne. W obliczu dramatycznej sytuacji na Ukrainie i wobec zagrożenia wojną, zyskuje nowy wymiar polityczny, społeczny i artystyczny.
Łódzkie Spotkania Teatralne to od lat najważniejszy polski festiwal promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej z Polski i zagranicy. To również jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce, znana i wysoko ceniona także poza granicami naszego kraju. Do tej pory zrealizowano 36 edycji (od 1964 r.). Festiwal nieustannie się rozwija, wzbogaca o nowe aspekty odpowiadające na bieżące zapotrzebowanie zarówno artystów, jak i odbiorców współczesnego teatru poszukującego. Co roku stara się nie powielać ani formy, ani treści przekazu festiwalowego, a prezentować nowe trendy w teatrze i tańcu współczesnym w nowatorski sposób.
Podczas tegorocznych Łódzkich Spotkań Teatralnych widzowie zobaczą spektakle takich teatrów, jak: Usta Usta Republika, Radykalna Frakcja Medialna Mazut, Teatr Formy, Teatr Cinem i Dada von Bzdulow, TeArt oraz grupy zagraniczne z Japonii i Białorusi.
Kolejny spektakl w ramach 37. Łódzkich Spotkań Teatralnych odbędzie się 20-21 września w Piotrkowie.
Wstęp na wszystkie spektakle będzie nieodpłatny.
Agawa