W miniony piątek, 6 czerwca, w piotrkowskim Ośrodku Szkolenia Zawodowego przy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP dobiegł końca kurs zawodowy „Brukarz”. W kursie wzięło udział 10 mężczyzn. Część uczestników pochodziła z wolnego naboru, część otrzymała skierowanie z Powiatowego Urzędu Pracy oraz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Kurs był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. – To jest dość długi kurs, zaczął się 28 kwietnia, a skończył się 6 czerwca – mówi Beata Szafnicka, specjalista do spraw szkoleń w Ośrodku Szkolenia Zawodowego OHP w Piotrkowie. – Mam nadzieję, że finał, czyli egzamin, będzie pozytywny, bowiem kursanci wykonali duży zakres prac, co pozwala sądzić, że wynieśli z tego szkolenia sporo wiedzy. Każdy z uczestników kursu po jego zakończeniu i zdaniu egzaminu otrzyma certyfikat.
Podobnie, jak w przypadku innych szkoleń, tak i w tym zajęcia były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. – Zajęcia praktyczne na takim kursie polegają na tym, że jego uczestnicy zapoznają się technikami układania kostki brukowej oraz krawężników – mówi Włodzimierz Sień, instruktor na kursie „Brukarz”. – Jak w każdym kursie, tak i tu są uczestnicy, którzy szybciej przyswajają wiedzę, jak i tacy, którym zajmuje to nieco więcej czasu. Niemniej wszyscy sobie radzą.
Co wart podkreślić w trakcie kursu jego uczestnicy mogli zapoznać się także z obsługą urządzeń wykorzystywanych w zawodzie brukarza.
W pierwszym półroczu bieżącego roku piotrkowski Ośrodek Szkolenia Zawodowego, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, w ramach aktywizacji społecznej, zawodowej i ekonomicznej młodzieży w wieku od 18 do 25 lat przeprowadził pięć kursów, których celem było przygotowanie uczniów i absolwentów szkół średnich i wyższych do wejścia na rynek pracy. W kursach wzięło udział łącznie 50 osób. Były to następujące kursy: „Magazynier – operator wózka jezdniowego”, „Sprzedawca-kasjer-fakturzysta” w dwóch edycjach z uwagi na duże zainteresowanie, „Technolog robót wykończeniowych w budownictwie” i „Brukarz”. – Staraliśmy się zaangażować jak największą liczbę młodzieży, by dać im jakąś szansę i cieszymy się, że tych kursów było tyle, i że byli chętni do uczestnictwa w nich – mówi Beata Szafnicka. – Staramy się robić kursy na zawody deficytowe, kształcić młodzież w takich kierunkach, w których pracodawcy szukają pracowników. To wszystko na swój sposób musi ze sobą korelować. Nie organizujemy kursów w myśl hasła: „Sztuka dla sztuki”, dlatego nie ma w naszej ofercie np. kursu wizażu, który w naszej opinii na rynku piotrkowskim byłby kursem, po którym szanse na znalezienie zatrudnienia są niewielkie.
Absolwenci kursów organizowanych przez piotrkowski Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP pozostają w kontakcie z tą instytucją. – Można powiedzieć, że wręcz śledzimy ich kariery – mówi nasza rozmówczyni. – Wiemy, że znajdują oni pracę po odbytych kursach, ale również w innych zawodach. Bardzo się z tego cieszymy. Chcemy, by nasze szkolenia „uruchamiały” tych młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w rynku pracy, do dbania o własny rozwój zawodowy.
Osoby zainteresowane kolejnymi kursami, ewentualnie doradztwem zawodowym mogą się zgłaszać w siedzibie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP przy ulicy Konarskiego 2 w Piotrkowie ewentualnie mogą zadzwonić pod numer telefonu 665 277 844.
Agawa