W Bełchatowie będą płacić za deszcz

Tydzień Trybunalski Niedziela, 05 maja 20139
Zarządcy dróg, właściciele wielkich utwardzonych powierzchni (stacji benzynowych czy marketów) - oni zapłacą za to, że... pada deszcz. - Opłata za spadający deszcz? Uchwała jest kuriozalna - stwierdzili radni opozycji.
fot. asfot. as

- Teraz to właśnie bełchatowianie ponoszą w podatkach koszty za odprowadzanie deszczówki. My dziś proponujemy, aby te koszty ponosili właściciele, którzy tak naprawdę korzystają z tej infrastruktury, czyli np. zarządcy dróg: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (w ramach drogi krajowej), Zarząd Dróg Wojewódzkich (w ramach dróg wojewódzkich), drogi powiatowe i my jako miasto - mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent miasta. - Dziś zarządcy ci (poza miastem) nie ponoszą żadnych opłat, chcemy to zmienić, bo to z ich terenów spływa najwięcej wód opadowych do kanalizacji, którą my utrzymujemy i konserwujemy. Dodatkowymi płatnikami będą instytucje, które mają powierzchnie podłączone do wód deszczowych w postaci parkingów bądź innych dużych powierzchni utwardzonych. Jeśli przedsiębiorca ma duży parking, który tak naprawdę jest miejscem użyteczności publicznej, to będzie płacił za odprowadzanie deszczówki. Uważamy, że tak będzie lepiej, sprawiedliwiej. Pojedynczy mieszkaniec, właściciel nieruchomości nie będzie ponosił tych opłat.


Już 21 marca 2013 roku radni podjęli uchwałę w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków dla miasta, która regulowała m.in. kwestie opłat za odprowadzanie wód opadowych. Wojewoda zakwestionowała niektóre zapisy uchwały, w związku z czym podczas sesji kwietniowej (25 IV) radni musieli zmienić podjęta wcześniej uchwałę.


Podczas zeszłotygodniowej sesji dyskusja o deszczu wybuchła na nowo. - Uchwała ta będzie wywoływać wiele wątpliwości - twierdził radny SLD Sławomir Komidzierski. - Do 800 firm zostały już wysłane zapytania, aby dowiedzieć się, kto ma powierzchnie utwardzone, a kto nie (choć nowa uchwała jeszcze nie obowiązuje - przyp. as).

fot. nr 1fot. nr 1

- Dziś koszty funkcjonowania infrastruktury kanalizacji deszczowej ponoszą wszyscy bełchatowianie. My - mieszkańcy miasta jako podatnicy płacimy ze swoich podatków m.in. na to, aby ta infrastruktura funkcjonowała, była rozbudowywana i modernizowana. Proponujemy, aby za korzystanie z tej infrastruktury płacili ci, którzy faktycznie z niej korzystają. Dziś są już podjęte działania zmierzające do tego, aby zidentyfikować podmioty, które z tych urządzeń korzystają - wyjaśniał zasadność podjęcia uchwały prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski.


Argumentacji prezydenta nie przyjmowała do wiadomości opozycja. - Wynika z tego, że niedługo powinniśmy zaprzestać zbierania podatków, a każdą usługę publiczną każdy powinien sobie kupować, wtedy podatki nie będą potrzebne. A na wynagrodzenie prezydenta proponuję ustawić skarbonkę przed Urzędem, kto będzie uważał, że mu się należy, to coś wrzuci. To będzie naprawdę bardzo proste rozwiązanie, cały system podatkowy będzie można zlikwidować. Mamy prawo uznać, że akurat ta usługa publiczna jest trudna do określenia, kto z niej korzysta, a kto nie, dlatego powinna być pokrywana z podatków. Mamy prawo mieć takie zdanie - ripostował Tadeusz Rozpara, radny opozycyjnego klubu SLD.


Zmiany w uchwale dotyczącej regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków dla miasta (a więc dot. również deszczówki) ostatecznie zostały przegłosowanie, choć nie jednogłośnie.


Wprowadzenie opłat za odprowadzanie deszczówki wzbudza kontrowersje nie tylko w Bełchatowie. Władze Piotrkowa do wprowadzenia podobnych opłat przymierzały się już 2 lata temu. We wrześniu 2011 roku radni dostali do zaopiniowania projekt uchwały, zgodnie z którym działalność spółki Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja w Piotrkowie zostałaby poszerzona o “naliczanie i pobieranie opłat z tytułu odprowadzania wód opadowych i roztopowych do kanalizacji deszczowej”. Drugi z projektów, którzy dostali wtedy radni dotyczyć miał “uchwalenia cen i stawek opłat za zbiorowe odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych” (te miałyby obowiązywać już od października 2011). W pierwszej kolejności opłatami za odprowadzanie deszczówki miał zostać obciążony Zarząd Dróg w Piotrkowie jako zarządca największej powierzchni utwardzonych terenów w mieście; dalej pozostałe instytucje miejskie, a potem... mieszkańcy. Po pierwszym szoku pojawiły się dziesiątki pytań. Kto będzie płacić? Ile? Od kiedy? Skąd miasto będzie wiedziało, ile deszczu spadło na określoną posesję? Innymi słowy, w jakim stopniu nowe opłaty lokalne dotkną budżet przeciętnego mieszkańca? Opór radnych był jednak tak duży, że projekt upadł i nie powrócił do dziś.

Aleksandra Stańczyk



Fot. 1: Marek Chrzanowski, prezydent miasta
- Pan chce, aby za odprowadzanie wód opadowych z parkingu przed supermarketem zapłacili ci, którzy do tego sklepu przychodzą, a nawet ci, którzy do tego sklepu nie przychodzą, czyli wszyscy mieszkańcy tego miasta. A ja mówię, że się na to nie zgadzam. Ten supermarket, który płaci podatek w Warszawie czy w Poznaniu, powinien ten podatek zapłacić również w Bełchatowie. A nasze podatki - i pana i moje - mogą być przeznaczone na coś zupełnie innego, choćby na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, a nie na utrzymanie infrastruktury kanalizacji deszczowej,  z której korzystają supermarkety, bo ich na to stać. A nasze podatki... wiem, na co wydać. Tymczasem kolega Komidzierski przewraca świat do góry nogami na Facebooku, jakby nie wiedział, o co chodzi. Wciska lipę ludziom, że będą płacić nowe podatki – mówił do radnego Sławomira Komidzierskiego prezydent miasta podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Fot. Nr 2: opozycja, radni SLD
- Nie zgadzam się z prezydentem, że ten podatek nie obciąży mieszkańców Bełchatowa. Przecież supermarkety i sklepy też odprowadzają podatki do kasy Bełchatowa. Za parking 100 na 100 metrów trzeba będzie płacić 50 tys. zł. Obawiam się, że te pieniądze, które będą płacić przedsiębiorcy, zostaną wliczone w towar. W tak zakorkowanym mieście jak Bełchatów, może to doprowadzić do tego, że zmniejszy się liczba miejsc parkingowych – mówił Sławomir Komidzierski (pierwszy z prawej), radny SLD.



Zgodnie z podjętą uchwałą...

„Wielkość powierzchni utwardzonej zanieczyszczonej, z której odprowadzane są ścieki opadowe i roztopowe do kanalizacji deszczowej, określa się na podstawie oświadczeń odbiorców usług oraz ewidencji powierzchni prowadzonej przez przedsiębiorstwo komunalne”

„Odbiorca będzie regulował należności za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych na podstawie iloczynu powierzchni utwardzonej, z której wody opadowe i roztopowe są odprowadzane i średniego wskaźnika opadów atmosferycznych dla terenu miasta Bełchatowa liczonego za okres ostatnich 10 lat, zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu”


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bodek ~Bodek (Gość)06.05.2013 09:57

My mamy STRAWE w Piotrkowie wiec woda ma gdzie spływać ale pewnie władza tak wymysli ze i tak kiedys zaplacimy a KOŚCIÓŁ przy Strawie (za FOKUSEM) bedzie pewnie z opłaty zwolniony w ramach miłości władzy do kościoła. Dali grunt za darmo wiec opłaty nie wezmą

00


sklave sklaveranga06.05.2013 06:33

Nasza umiłowana, ukochana władzunia w trosce o nasze dobro w swej
wielkiej dobroci jeszcze trochę a zagłaszcze nas na śmierć.
Opodatkowali, opłatami już wszystko co mogli maksymalnymi stawkami obłożyli a pomimo to przyznają się do miliarda długu jakiego narobili Rostowski i jego przednicy.
Nie opodatkowane nadal pozostaje jedynie przebywanie we własnym cieniu. Należy więc korzystać do woli z tego ostatniego już luksusu i nie wychodzić z niego bo zaraz prezydent zrobi płatną strefę przebywania i cieniomat postawi.
Foto:
Tuskoidy atakują!!!
Teraz wszystko nam już wolno!
Naród nawet nie podskoczy!
http://sklave.manifo.com/aktualnosci

00


skotniok ~skotniok (Gość)05.05.2013 21:38

Niech płacą!Zatruwają całą okolicę,grzybów nie ma w promieniu 100km z powodu ich kominów(kwaśne deszcze)wiem co piszę.

00


YARO ~YARO (Gość)05.05.2013 21:34

"spells" napisał(a):
W takim tempie zarządzania miastem urzędnicy za dwa lata wymyślą opłatę za powietrze,a za cztery opłatę za słońce.


Czekam na podatek od głupoty!!

"Piotrkowianin" napisał(a):
Trzeba więc zerwać bruk i asfalt ze wszystkich parkingów, niech ludzie parkują w błocie, jak w XIX wieku. Taką mam koncepcję. ;)


Bardzo słuszna koncepcja!
A do piotrkowa przyjeżdzajmy zaprzęgami konnymi (tzw. furami). Koń nie ma wycieraczek więc parkingowy nie będzie miał gdzie mandacika wsadzić... no chyba że koniowi w d...

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga05.05.2013 20:27

"Dodatkowymi płatnikami będą instytucje, które mają powierzchnie podłączone do wód deszczowych w postaci parkingów bądź innych dużych powierzchni utwardzonych. Jeśli przedsiębiorca ma duży parking, który tak naprawdę jest miejscem użyteczności publicznej, to będzie płacił za odprowadzanie deszczówki." Trzeba więc zerwać bruk i asfalt ze wszystkich parkingów, niech ludzie parkują w błocie, jak w XIX wieku. Taką mam koncepcję. ;)

00


spells ~spells (Gość)05.05.2013 19:52

W takim tempie zarządzania miastem urzędnicy za dwa lata wymyślą opłatę za powietrze,a za cztery opłatę za słońce.

00


@ndzi ~@ndzi (Gość)05.05.2013 16:47

Może ktoś wie gdzie będą montowane te deszczomierze, i kto zapłaci za montaż ?

00


susza ~susza (Gość)05.05.2013 15:06

"Macieju" napisał(a):
ZŁODZIEJE !

Święta prawda! To totalny debilizm władz! Mogliby ruszyć lepiej tymi pustymi głowami i pomyśleli jak i gdzie tą deszczówkę wykorzystać!

00


Macieju ~Macieju (Gość)05.05.2013 11:53

ZŁODZIEJE !

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat