artykuł sponsorowany

USG ginekologiczne – co wykrywa?

Poniedziałek, 03 czerwca 2024
USG ginekologiczne jest jednym z podstawowych badań, które służą zarówno profilaktyce, jak i diagnostyce czy kontroli przebiegu leczenia chorób narządów rodnych kobiety. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne, trwa od kilku do kilkunastu minut, a jednocześnie dostarcza wielu informacji o strukturach i organach położonych w obrębie miednicy mniejszej. Jakie są wskazania do poddania się USG ginekologicznemu? Kiedy wykonuje się je przezpochwowo (transwaginalnie), a kiedy przez powłoki brzuszne?
USG ginekologiczne – co wykrywa?

USG ginekologiczne – co wykrywa i jakie są wskazania do jego wykonania?


USG ginekologiczne może wykryć naprawdę wiele nieprawidłowości i chorób. Wśród nich wyróżniamy chociażby zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenia owulacji, zaburzenia we wzrastaniu lub złuszczaniu się endometrium, obecność ognisk endometriozy, guzów, nowotworów, mięśniaków czy polipów oraz obecność nadmiarowego płynu w zatoce Douglasa. Oprócz tego USG transwaginalne obrazuje nieprawidłowości anatomiczne – w tym przegrodę macicy czy macicę dwurożną.


Pacjentka powinna zgłosić się na badanie USG co roku (a co najmniej raz na dwa lata), w celach profilaktycznych. Oprócz tego trzeba je wykonać także u kobiet doświadczających nawracających bólów podbrzusza, zaburzeń miesiączkowania, bezowocnych starań o ciążę, bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, trudności z donoszeniem ciąży czy też całkowitego braku miesiączki.


Wskazania do wykonania USG ginekologicznego obejmują także diagnostykę niepłodności (zwłaszcza w kontekście monitorowania kluczowych momentów cyklu kobiecego) oraz ciążę (w bardzo wczesnej ciąży lekarz jak najbardziej może pacjentce zaproponować badanie transwaginalne). Niekiedy ten rodzaj USG – a więc przez pochwę – wykorzystuje się do badania u pacjentek otyłych, u których USG przez powłoki brzuszne nie byłoby tak dokładne.

 

USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne – co wykrywa i kiedy się je wykonuje?

 
USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne również pomaga zobrazować struktury obecne w obrębie miednicy mniejszej (a więc macicę, jajowody, jajniki, pęcherz czy zatokę Douglasa), natomiast obraz uzyskany w ten sposób może być nieco mniej dokładny, niż w przypadku obrazu powstałego przy badaniu dopochwowym.


USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne wykonuje się z podobnych wskazań, jak to w wersji przezpochwowej. Jest ono proponowane osobom, które jeszcze nie współżyły (lub z innych powodów nie chcą poddać się badaniu przez pochwę). Dodatkowo jest ono oczywiście podstawowym badaniem obrazowym na różnych etapach ciąży.

 

Jak wygląda USG ginekologiczne? Przebieg badania i przygotowanie


USG ginekologiczne przezpochwowe wykonywane jest u pacjentki w pozycji leżącej. Lekarz wprowadza do pochwy cienką sondę, na którą nałożona jest zabezpieczająca osłonka pokryta żelem ułatwiającym wykonanie USG. Specjalista przesuwa sondę, dzięki czemu może uwidocznić wszystkie struktury obecne w miednicy mniejszej. Czasem lekarz może poprosić pacjentkę o lekkie uniesienie bioder, zgięcie kolan lub inną, drobną modyfikację pozycji, w celu uzyskania jeszcze lepszego obrazu. Po badaniu sonda jest wysuwana z pochwy, a pacjentka może się ubrać. USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne również wykonywane jest w pozycji leżącej, przy czym kobieta odsłania wówczas brzuch. Jest on pokrywany specjalnym żelem do USG, a następnie lekarz przesuwa sondę po brzuchu, obrazując interesujące go struktury na ekranie.


Szczególne przygotowanie do USG ginekologicznego nie jest konieczne (można zrobić je nawet w trakcie miesiączki – a u niektórych kobiet jest to nawet zalecane). Tuż przed samym badaniem, dla własnego komfortu, warto opróżnić pęcherz, by głowica wewnątrz pochwy nie naciskała na niego i nie powodowała nieprzyjemnych odczuć. Na początku wizyty lekarz zapyta na pewno o datę poprzedniej miesiączki i – jeśli istnieje taka konieczność – o historię chorób, dlatego można przygotować te informacje wcześniej.


USG ginekologiczne jest szeroko dostępnym badaniem, oferowanym przez wiele placówek – w tym przez przychodnie Salve obecne w wielu lokalizacjach w Łodzi oraz w Warszawie. Przy wskazaniach można zrobić je oczywiście w ramach refundacji (na NFZ), ale także prywatnie (bez konieczności uzyskania skierowania).


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat