Ten obraz nie jest jednak taki, jak moglibyśmy się spodziewać. Nie ma tam worka z prezentami, nie ma długiej białej brody i czerwonego stroju. Jest jednak święty Mikołaj i są dzieci. Taki widok możemy zastać w kościele św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie, a konkretnie w kaplicy tego kościoła.
W tej kaplicy różańcowej znajdują się dwa boczne ołtarze, a jeden z nich jest właśnie poświęcony świętemu Mikołajowi.
Widzimy tu postać prawdziwego świętego Mikołaja, tego z Myry. Był to biskup, który żył na terenach dzisiejszej Turcji. To święty znany zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym. Znany głównie z tego, że miał bardzo rozwiniętą caritas, czyli miłosierdzie w stosunku do ludzi. Ten ołtarz znajdujący się w piotrkowskim kościele jest z końca XIX wieku. On przedstawia świętego Mikołaja wraz z dziećmi. Warto zaznaczyć, że na tym wizerunku są dzieci, ale nie oddają one czci Mikołajowi. Najmłodsi wraz ze świętym oddają cześć krzyżowi Chrystusa - opisuje Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.
O tym ołtarzu oraz wielu innych ciekawostkach związanych z Piotrkowem usłyszycie w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 emitowana jest na antenie radia Strefa FM. Audycje znajdziecie także w formie podcastów na stronie strefa.fm.