artykuł zewnętrzny

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego

Piątek, 30 czerwca 2023
Województwo Łódzkie otrzymało niemal 370 mln euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Mają one za zadanie wspierać tereny, na których zamykane będą elektrownie węglowe i kopalnie. Przedsiębiorstwa te przez lata stanowiły podstawę lokalnych gospodarek i integrowały społeczności lokalne, dlatego właśnie tam trafią środki finansowe. Wykorzystane będą na tworzenie nowych miejsc pracy, zdobywanie przez pracowników nowych kwalifikacji zawodowych oraz budowę niezależnych odnawialnych źródeł energii. W naszym regionie pomoc otrzyma 35 gmin z powiatu bełchatowskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, łaskiego, pajęczańskiego, sieradzkiego oraz wieluńskiego.
Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wspierać będzie regiony węglowe i jest ważnym narzędziem przejścia na gospodarkę neutralną klimatycznie. Dzięki przekazanym środkom żadna gmina mająca powiązania ekonomiczne, środowiskowe oraz społeczne z sektorem górnictwa nie zostanie pozostawiona sama sobie z trudnymi w realizacji reformami.

 

Zmiany dla mieszkańców i środowiska

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest najważniejszym dokumentem określającym proces transformacji naszego regionu w kierunku osiągnięcia celów w dziedzinie energii i klimatu na rok 2030 oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki do roku 2050. Plan zakłada ograniczenie działalności kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów. O około 75% zmniejszy się wydobycie węgla brunatnego, o około 75% spadnie udział węgla w produkcji energii elektrycznej oraz o około 80% ograniczona zostanie emisja CO2. Realizacja Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego będzie miała więc szeroki pozytywny efekt środowiskowy. Poprawi się jakość środowiska naturalnego i jego potencjał do dostarczania usług ekosystemowych, a w konsekwencji lepsza adaptacyjność obszaru do zmian klimatu. To między innymi  zagospodarowanie zdegradowanych terenów na potrzeby rozwoju odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie zanieczyszczenia gleb, ziemi i wód gruntowych oraz rozwój infrastruktury wodno-ściekowej, czy rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. Na podstawie opisu terytoriów zagrożonych negatywnymi skutkami transformacji, oceny skutków gospodarczych przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu oraz planowanych działań przyznano Województwu Łódzkiemu środki finansowe. 

 

Wsparcie finansowe

Środki otrzymane w ramach Funduszu będą przeznaczone na inwestycje w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenie nowych firm, badania i innowacje, rekultywację terenów pogórniczych, przedsięwzięcia na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspierać pracowników zatrudnionych w bełchatowskiej elektrowni, w branży wydobywczej i sektorach pokrewnych. Organizowane będą dla nich szkolenia, które umożliwią zmianę zawodu oraz zdobycie nowych kwalifikacji. Dzięki nowym umiejętnościom osoby te będą mogły znaleźć zatrudnienie, na przykład w nowo powstających zielonych sektorach. Środki z Funduszu przeznaczone zostaną też na wymianę lokalnego transportu na zeroemisyjny, między innymi na zakup nowych autobusów elektrycznych.

 

Powiat piotrkowski w Obszarze Transformacji

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zapewni wsparcie dla obszarów zmagających się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi, które wynikają z transformacji w dążeniu do neutralności klimatycznej. W Obszarze Transformacji na terenie powiatu piotrkowskiego znalazła się gmina Gorzkowice, gmina Rozprza oraz gmina Wola Krzysztoporska. Działania przekształceniowe będą ukierunkowane na rozwój przedsiębiorczości i konkurencyjności oraz rozwój kapitału społecznego i usług społecznych. Ważne będzie też niwelowanie negatywnych skutków zmian klimatu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu oraz cyfrowemu. Każdy region, który otrzyma środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zbuduje lepsze warunki życia dla wszystkich swoich obywateli tworząc nowe miejsca pracy i chroniąc środowisko naturalne.

 

Logotypy finansowania


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat