Nadesłane prace oceniał sąd konkursowy, którego zdaniem było wyłonienie najlepszej koncepcji na przebudowę istniejącej hali. Minimalna liczba miejsc zwiększy się do 1500, boisko będzie przystosowane do rozgrywek piłki ręcznej w Superlidze oraz zapewni odpowiednie warunki do uprawiania zapasów. Istotna była również cena. Koszt inwestycji ma zamknąć się w 18 mln zł. - Wyłoniona inwestycja umożliwia rozpoczęcie prac projektowych, które powinny zakończyć się pod koniec stycznia 2019 roku i wtedy będzie dostatecznie dużo czasu, aby przygotować wnioski o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które może sięgnąć nawet do 50% kosztów inwestycji - mówi Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa.
Łącznie do piotrkowskiego magistratu wpłynęło 6 prac konkursowych. Jedna z nich została odrzucona z powodów formalnych, ze względu na naruszenie zasady anonimowości. Sąd konkursowy oceniał projekty pod kątem architektonicznym, urbanistycznym oraz ekonomicznym. - Praca, która wygrała, nawiązuje urbanistycznie do lokalizacji, wykorzystuje bardzo trudne warunki terenowe, optymalnie zapewnia obsługę komunikacji, a poza tym jest funkcjonalna i doskonale rozwiązania. Jest to obiekt wielkokubaturowy, ale nie jest on agresywny. Stanowi dobre przedpole dla starego miasta. Nie jest obiektem bardzo dominującym, ale jednocześnie jest nowoczesny. W naszej ocenie otrzymał on 82 punkty na 100 możliwych - mówiła architekt Anna Nowak, przewodnicząca sądu konkursowego.
Konrad Kowalczyk, właściciel pracowni architektonicznej Kowalczyk Architekci, zaznaczał, że teren inwestycji jest mu dobrze znany, ponieważ jest rodowitym piotrkowianinem. - Zdaję sobie sprawę jak bardzo zdegradowany jest obecnie kwartał ulic Batorego, 3 Maja i Jagiellońska. Z dużym skutkiem jest rewitalizowane Stare Miasto, które jest w bliskim sąsiedztwie hali. Najważniejszym założeniem było to, aby nie zepsuć tak dużym obiektem bliskiej okolicy i dostosować go do sąsiedniej zabudowy. Poza tym planujemy zastosować odnawialne źródła energii, które w długoterminowym okresie eksploatacji powinny wprowadzić spore oszczędności dla użytkownika: pompa ciepła oraz fotowoltaika - tłumaczy architekt Konrad Kowalczyk.
Oprócz imprez sportowych, w nowym obiekcie będzie można organizować również imprezy masowe. - Jest przewidziana możliwość aranżacji płyty boiska od strony ul. Batorego do przygotowania sceny i oświetlenia. Obiekt posiada swobodną i przemyślaną komunikację. Innym elementem jest kwestia otoczenia i przyglądamy się sprawie parkingów. Zaprojektowaliśmy pewną liczbę miejsc, ale miasto posiada tereny, na których byłaby możliwość parkowania podczas imprez masowych - tłumaczy Konrad Kowalczyk.
Na końcu galerii znajdziecie pozostałe prace nadesłane do piotrkowskiego magistratu.