Główne przyczyny zaczadzeń związane są z: niesprawną wentylacją (zbytnie uszczelnienie mieszkania, zatkane otwory wentylacyjne, brak wentylacji), niesprawnymi urządzeniami grzewczymi, wadliwym podłączeniem lub brakiem podłączeń urządzeń do komina i uszkodzonym lub niedrożnym kominem.
Tlenek węgla, czyli czad, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania gazu, węgla, koksu, drewna, oleju lub benzyny, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji urządzenia gazowego. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę.
Dlatego też bardzo ważne jest, aby wszystkie urządzenia były prawidłowo podłączone przez uprawnionego specjalistę, zgodnie z instrukcją wytwórcy; zapewniony był stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia, oraz odpływ spalin; wszystkie urządzenia były prawidłowo eksploatowane i sprawne.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego przypomina również, że w przypadku wystąpienia uszkodzeń lub zakłóceń w funkcjonowaniu instalacji i urządzeń należy niezwłocznie wstrzymać ich eksploatację, jeżeli dalsze ich użytkowanie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia albo skażenie środowiska.