Święto plonów w Blizinie

Region Niedziela, 21 sierpnia 202211
Święto rolników, tradycji i muzyki – tak podsumować można Dożynki Gminno-Parafialne w Blizinie. 21 sierpnia świętowała cała gmina Wola Krzysztoporska. Było barwnie i rodzinnie. I nikt nie wystraszył się chwilowego deszczu.

Ładuję galerię...

W tym roku święto polonów zorganizowano w parku w Blizinie. Oficjalnego powitania wszystkich gości dokonali włodarze gminy – przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska oraz wójt Roman Drozdek.


Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli starostowie dożynek – Joanna Turlejska i Mateusz Mastalerz, ofiarując włodarzom gminy chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Wójt Roman Drozdek obiecał dzielić go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców gminy.

 

Wieńce dożynkowe, przekazane na ręce włodarzy gminy przygotowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich - jedno z najstarszych w Blizinie (powstało w 1965 r.) i jedno z najmłodszych w Poraju, które powstało w ubiegłym roku.

 

A czego się życzy w tym roku rolnikom? - Wytrzymałości, odpowiedzialności i gotowości do trudnych czasów.  Wojna na Ukrainie wywołuje wielką potrzebę bezpieczeństwa żywnościowego i jesteśmy przekonani, że nasi rolnicy jak zawsze staną na wysokości zadania. Z pomocą Pana Boga zbiorą płody rolne i zapewnią nasz byt. Dlatego trzeba życzyć rolnikom tej wytrwałości na (broń Boże!) trudne czasy - mówi wójt Roman Drozdek.

 

Na dużej scenie ustawionej w urokliwym parku w Blizinie zaprezentowały się m.in zespoły Rzgowianie, Kapela spod Dębu oraz lokalne Paskonatki. Zespół istnieje od marca 2009 roku. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej. Tworzy go 11 osób, którym na akordeonie przygrywają instruktor Grzegorz Bogus oraz Marcin Pawlikowski. Zespół występuje na różnego rodzaju uroczystościach gminnych i powiatowych a także bierze udział w rożnych konkursach i przeglądach, odnosząc duże sukcesy.

 

Gwiazdą wieczoru był Luca Rosi.

 

Razem z mieszkańcami gminy świętowali zaproszeni goście m.in poseł Robert Telus oraz przedstawiciele duchowieństwa, instytucji i organizacji działających na terenie gminy oraz służby mundurowe.

 

Pamiętano także o tegorocznych sponsorach dożynek, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki.

 

Święto plonów widać było w całym Blizinie. Niemal przy każdej posesji ustawione były dożynkowe dekoracje, a na granicy miejscowości ustawione był powitalne bramy.

 

A kim są tegoroczni starostwie?

 

Joanna Turlejska wraz z mężem Tomaszem prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Poraj. Zajmują się produkcją roślinną i zwierzęca. Gospodarstwo o powierzchni 25 ha zasiewane jest zbożami, kukurydzą oraz trawami. W produkcji zwierzęcej mają: 40 szt. krów oraz 10 klaczy i 1 ogiera. Średnia roczna produkcja to ok. 100 tys. litrów mleka odstawianego do OSM Radomsko. Pani Joanna aktywnie bierze udział w pracach KGW Poraj, którego jest współzałożycielką. Będąc członkiem zarządu pełni w nim funkcję skarbnika. W wolnym czasie lubi zwiedzać Polskę, ostatnio szczególnie upodobała sobie morze, a ponad wszystko ceni czas spędzony z rodziną. Państwo Turlejscy wychowują 1,5 rocznego synka. W tym roku mają w planach rozpoczęcie budowy domu.

 

Mateusz Mastalerz ma 27 lat. Z rolnictwem związany jest od najmłodszych lat. Obecnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 42 ha - 12 ha użytków zielonych i 30 gruntów ornych, które w większości obsiewa kukurydzą i zbożem. Zajmuje się również produkcją mleka. Posiada 40 krów. Średnia roczna produkcja mleka to 115 tys. rocznie. Pan Mateusz interesuje się piłką nożną, jest aktywnym druhem OSP Blizin, a każdą wolną chwilę spędza ze swoim synkiem i narzeczoną Izabelą, z którą w 2023 r. stanie na ślubnym kobiercu.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)23.08.2022 23:17

Ale gości z zewnątrz, aż rzadko hahaha, ani z województwa, ani z powiatu. Ewidentnie to wyraz "uwielbienia" dla tej gminy. Tylko jeden poseł z Opoczna przyjechał sobie zrobić zdjęcie z panią z innej gliny / chyba marne to dla niej pocieszenie/.

21


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)23.08.2022 23:08

nawet niebo coraz częściej płacze kiedy te "VIP-y" przemawiają

21


go?ć_mieszkaniec ~go?ć_mieszkaniec (Gość)22.08.2022 10:26

Drozdek to mógł się cieszyć na dożynkach, gdyż w poprzednim roku otrzymał około 100 % podwyżki. Ciekawe czy powiedział o tym swoim wyborcom w czasie przemówienia, że zarabia około 20 tysięcy złotych. Tak to można świętować na dożynkach.

52


edek5kredek ~edek5kredek (Gość)23.08.2022 10:16

Cepelia, fasada i biesiada, a okręt tonie.

50


Lider ~Lider (Gość)22.08.2022 05:40

Super oprawa i super jadło ,a cytrynóweczka mniam mniam. Szczęść Boże.
Bardzo dobry biały chlebek był.

83


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat