Sulejów jak lokalne Mielno i Międzyzdroje. Z plażami na brzegach Pilicy i Zalewu Sulejowskiego

Strefa FMRegion Sobota, 16 stycznia 2021107
Dzięki operacji pogłębiania Pilicy władze Sulejowa zdecydowały się na zagospodarowanie części jej brzegów. Mają na nich powstać plaże, na których w sezonie letnim będą mogli wypoczywać mieszkańcy całej okolicy. Nie trzeba będzie daleko wyjeżdżać. Sulejów pozwoli poczuć namiastkę wybrzeża Bałtyku. Zabraknie jedynie bursztynów.
fot.: K. Budny fot.: K. Budny

Jak widać na przygotowanej mapce (fot. poniżej) w okolicach Sulejowa może powstać aż siedem miejsc do plażowania. Będą różniły się rozmiarami, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno zwolennicy ciszy i spokoju, jak i ci, którzy lubią większe przestrzenie. Oczywiście na ile tylko pozwolą przepisy i rozporządzenia dotyczące użytkowania tego typu miejsc.

 

Trzy z siedmiu plaż zaplanowano na brzegach Zalewu Sulejowskiego. Łącznie będą się rozciągać na powierzchni 13,6 hektara. To miejsca w tej części Zalewu, gdzie zasilają go wody rzeki Pilicy. Pozostałe cztery plaże powstaną w górze rzeki, na jej brzegach.

 

Jedno z takich miejsc zaplanowano w pobliżu wyspy, na której w miejscu krzaków i samosiejek drzew powstanie miejsce do wypoczynku, a część nurtu Pilicy, po jednej stronie wyspy, zostanie spłycona, by w wodzie mogli brodzić rodzice z dziećmi. Druga strona rzeki po pogłębieniu będzie miała około 1,5-2 metrów głębokości. A dostać się w to miejsce miałaby pozwolić drewniana kładka lub inna lekka i zarazem niedroga konstrukcja.

 

To miejsce nieopodal stadionu, na tak zwanej „polance”. To tutaj na zakolu rzeki utworzyła się wyspa, która obecnie nie wygląda zachęcająco. Nawet wędkarze nie wybierają tej okolicy. Czasem można tu spotkać fotografa, który czeka na unikalne ujęcie, bo czasem można tu spotkać siadające podczas przerw w przelocie ptaki. I to właśnie ze względu na aspekty przyrodnicze ta lokalizacja stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Trwają rozmowy z przedstawicielami organizacji ekologów, czy utworzenie plaży w tym miejscu nie zaburzy ekosystemu dla kilku gatunków.

 

grafika: materiały UM w Sulejowie

 

Nieco dalej kolejny oznaczony punkt na mapie. - Z tego miejsca rozciąga się jeden z ładniejszych widoków na okolicę. Plaże na brzegach Pilicy pozwolą podziwiać Klasztor Cystersów na Podklasztorzu – opowiada burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski. – Tutaj już trwa pogłębianie rzeki. Za wałami na razie mamy sporo krzaków, ale ten teren też zostanie wyrównany. Pojawi się tu piasek i sporo czarnej ziemi, na której w przyszłych latach widziałbym mały park z placem zabaw – dodaje. Ma to być miejsce do wypoczynku nie tylko dla młodzieży, matek z dziećmi, ale też dla seniorów. Idealne na spacery.

 

Naprzeciw klasztoru znajdą się kolejne dwie małe plaże. Zajmą odpowiednio 0,3 i 1,15 hektara. Choć to jedne z najmniejszych planowanych, to pozwolą znaleźć spokój osobom nie przepadającym za tłumami. To tu w zaciszu łatwiej będzie sięgnąć po lekturę.

 

Kolejne miejsce to granica Gminy Mniszków i Gminy Sulejów. – Właśnie w tym miejscu będzie pięć hektarów piasku – mówi burmistrz Sulejowa. – Piasek będzie pochodził z dna Pilicy, która właśnie przechodzi proces pogłębiania. Całość po wyrównaniu pozwoli utworzyć plażę. Kolejna znajdzie się nieopodal tego miejsca, pomiędzy szkołą na Podklasztorzu a miejscem, o którym wspomniałem przed momentem. To będzie długi pas do plażowania, bo jego długość wyniesie 1200 metrów, a szerokość  około 30 m – dodał burmistrz. Obecnie do tego miejsca ciężko się dostać od strony lądowej, ale po wybudowaniu plaży gmina chce umożliwić tu dojazd także dla właścicieli samochodów.

 

Czy ta operacja się uda? – Musi się udać, jesteśmy o tym przekonani – konkluduje burmistrz Ostrowski.


Zainteresował temat?

9

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (107)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Red ~Red (Gość)18.01.2021 09:39

Od 1960 do chwili obecnej liczba Polaków umierających na raka potroiła się. To pijmy dalej wodę ze starych rur azbestowych i budujmy kolejne boiska, tory, siłownie i place defilad i organizujmy zbiórki na dzieci chore na raka zamiast patrzeć jak poradzili sobie z rakiem w Izraelu. Mieszkańcy powinni żądać wymiany rur ze swoich podatków, aby zmniejszać ryzyko.

90


gość_gość ~gość_gość (Gość)18.01.2021 07:50

Oho syndrom Antoniego

51


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)17.01.2021 20:57

Całe szczęście że te spece od kajaków uwijają się jak w ukropie, to i to "mielno" nad Pilicą, jeszcze jakoś dycha trochu.

71


gość_same plusy ~gość_same plusy (Gość)17.01.2021 20:36

Bursztyny będą wydobywane w Uszczynie z ujęcia wody. Taką mam koncepcję.

61


Marzyciel ~Marzyciel (Gość)16.01.2021 20:18

Ja też jestem wizjonerem. Marzy mi się woda w kranie, podczas upalnego lata, odśnieżone ulice, podczas zimy, a nawet (poniosły mnie emocje!) kanalizacja i gazociąg.

172


gość_maciek ~gość_maciek (Gość)17.01.2021 18:51

Ciekawe czy plaże będą strzeżone przez ratowników wodnych. Czy braknie juz na bezpieczeństwo kasy.

51


gość_virago ~gość_virago (Gość)17.01.2021 17:09

Pisowska propaganda rodem tvp. Uczeń maciarewicza co mówi ze w 2043 w Bełchatowie będzie elektrownia atomowa. Ja moge powiedzieć że już szybciej będziecie na bruku jeszcse 3 lata. Suweren Was wywali

65


gość_quidam ~gość_quidam (Gość)17.01.2021 16:33

A co z pomysłem budowy drogi Kłudzice - Łęczno?
Te plaże to za rok zarosną krzakami i piasek się zabrudzi - wystarczy spojrzeć na plażę przy ul. Podkurnędz.

80


gość 3 ~gość 3 (Gość)16.01.2021 19:32

A co z kanalizacją w gminie, co z gazem?

140


Rozpędzony ~Rozpędzony (Gość)17.01.2021 11:59

Tak narzekacie, tak narzekacie ale gość siedzi już drugą kadencję i sami go wybieraliście drodzy mieszkańcy Sulejowa...

42


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat