Sulejów: Mają już podpisy. Co dalej z odpadami?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 01 lipca 201223
O składowaniu odpadów niebezpiecznych w Sulejowie rozmawiano we wtorek podczas sesji Rady Powiatu w Starostwie w Piotrkowie. Przypomnijmy, że inwestycja od tygodni wzbudza ogromne kontrowersje nie tylko wśród mieszkańców Sulejowa, ale również gmin ościennych.
Sulejów: Mają już podpisy. Co dalej z odpadami?

Decyzję zezwalającą na prowadzenie zbierania odpadów niebezpiecznych na terenie byłych zakładów wapienniczych w Sulejowie przy ul. Podkurnędz wydał starosta piotrkowski (23 kwietnia tego roku). Wczoraj w Starostwie głos w sprawie zabrali przedstawiciele protestujących mieszkańców tej gminy. - Na swoich listach mamy już 4 tysiące podpisów. Mamy podpisy wszystkich profesorów Katedry Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Spływają listy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mamy naprawdę bardzo duże poparcie - mówił Wojciech Ostrowski, mieszkaniec Sulejowa. - Ustawa z 2008 roku o środowisku i jego ochronie dawała nam prawo w art. 33 dostępu do informacji na temat wszystkich decyzji podejmowanych w tej sprawie. Artykuł 33 został pominięty chyba zgodnie z zasadą, że skoro nie podjęto żadnych kroków w kierunku oceny wpływu przedsięwzięcia na ten obszar, czyli procedury środowiskowej, w związku z tym nie było o czym informować społeczeństwa. My odbieramy to jako interpretowanie ustawy przeciwko nam - lokalnemu społeczeństwu. O sprawie dowiedziałem się dopiero 18 maja i to przypadkowo. Dowiedzieliśmy się miesiąc po wydaniu decyzji przez starostę, dlatego mamy prawo “wykopać rów” pomiędzy nami a wami - Starostwem.

Mieszkańcy Sulejowa, choć protestują od tygodni, nadal mają wiele pytań do urzędników. - Nikt z państwa nie wziął pod uwagę tego, że jest to obszar szczególnie chroniony, obszar programu Natura 2000, obszar chroniony przez dyrektywy unijne, które Polska podpisała. Obszar ten jest chroniony w sposób jednoznaczny. Każdy organ administracji, który podejmuje decyzję w sprawie jakiegokolwiek przedsięwzięcia, musi zbadać wpływ tego przedsięwzięcia na ten obszar. Obszarów szczególnie chronionych jest ok. 1000 w Polsce. Na pewno starosta, wydając pozytywną decyzję, powinien mieć na biurku decyzję środowiskową i nie jest dla nas istotne, kto tę decyzję powinien podjąć. Mamy nadzieję, że już niedługo SKO wypowie się w tej kwestii - mówił jeden z mieszkańców.

W imieniu starosty na wątpliwości protestujących starał się odpowiadać Krzysztof Krajewski, kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie, który wielokrotnie podkreślał, że wydając decyzję, starosta działał zgodnie z prawem i – o co wielokrotnie pytali protestujący mieszkańcy – nie miał obowiązku konsultacji ze społeczeństwem. - Natura 2000, dyrektywy - te wszystkie rzeczy i oddziaływanie tego przedsięwzięcia na środowisko weźmie pod uwagę decyzja środowiskowa i ewentualny raport. Dostęp społeczeństwa do postępowania administracyjnego jest przewidziany w ustawie o ochronie środowiska i dostępie społeczeństwa do informacji. Natomiast my swoją decyzję wydaliśmy tylko na podstawie ustawy o odpadach, a ustawa o odpadach nie wymaga udziału społeczeństwa w postępowaniu (ale też nie zabrania). To nieprawda, że ktoś coś celowo ukrył. Po prostu prowadziliśmy to postępowanie tak, jak 19 innych w zeszłym roku. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał prowadzić działalność zgodnie z prawem, musi uzyskać decyzję środowiskową, a to jest kompetencja wójta, burmistrza bądź prezydenta. Te kompetencje podzieliło prawo i według tego prawa postępujemy - mówił kierownik.

Zgodność z prawem decyzji wydanej przez piotrkowskie Starostwo od tygodni bada Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

as


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jędrek z nad pilicy ~jędrek z nad pilicy (Gość)15.07.2012 11:49

cła sprawa zaczyna się powoli rozmywać A na to liczy starosta,bo nadal nie widać winnej osoby za ta świńską decyzję. CO DALEJ Z TYM TERENEM panie starostwo w dużym pośpiechu podpisał waść decyzję na wysypisko { ile to kosztowało} ? czytał pan przed podpisem co pan podpisuje,? KIedy padnie odpowież Co się dzieje z osobą która posałA TĄ DECYZJĘ. dlaczego nie powiadomił pan prokuratora tak jak zrobił pan z wójtem z jednej gmin starostwa, Jest czas na uratowanie Honoru p, starosto CO DALE Z TA SPRAWA> wyborcy czekają na ODPOWIEDZ Sprawa B. polna Proszę nie lekceważyć obywateli - pana wyborców

00


W.Ostrowski ~W.Ostrowski (Gość)14.07.2012 00:14

Luzik masz rację, część ludzi oczekuje zdecydowanie więcej, ale poczekaj-SKO działa opieszale, ale w końcu wyda decyzję. Naprawdę nie odpuścimy, tego możesz być pewny, i coraz więcej ludzi się przyłącza.(za 200 podpisów nie dziękuję bo jesteś jednym z nas i robisz to dla siebie-pozdrawiam)

00


luzik ~luzik (Gość)11.07.2012 09:19

"W.Ostrowski" napisał(a):


I jeszcze jedno. W tych 4 tys. podpisów, które "macie" jest też prawie 200 zebranych przez moją skromną osobę.
To nie jest tak, że "wy" macie. To są głosy społeczeństwa w sprawie wysypiska nie zaś wyłącznie w sprawie jednostkowej decyzji.
Jak się powiedziało "a" to trzeba powiedzieć i "b", bo ludzki zapał łatwo przerodzić w gniew - także wobec swoich obrońców. I ładnie to widać po niektórych wpisach, które nawet sam krytykowałem.

00


luzik ~luzik (Gość)11.07.2012 09:12

"W.Ostrowski" napisał(a):


Co tu szanować? Przecież nielegalne wykopki, to był wstęp do cyrku z odpadami !!! To był pierwszy etap w tej bulwersującej sprawie.
Gdzie miałyby być "składowane" setki a może i tysiące ton niebezpiecznych odpadów??? W rozpadającej się szopce, która kiedyś była podręcznym magazynem?
A jak wygląda wiarygodność człowieka, który prowadził takie nielegalne działania? Czy można obdarzyć go publicznym zaufaniem i pozwolić na zabawę z odpadami?
I jeszcze jedno, skoro czepiamy się starosty za wydanie zezwolenia w takich dziwnych okolicznościach, to czemu nie czepiamy się człowieka, który jest głównym animatorem tych "dziwnych" okoliczności. Gdzie tu logika?

00


W.Ostrowski ~W.Ostrowski (Gość)07.07.2012 00:27

Odpowiadam "luzik". Mamy 4 tys. podpisów przeciwko decyzji starosty i tylko w tej sprawie mogę się wypowiadać. Sprawy podatków to nie dotyczy i prawa geologicznego również, proszę uszanuj to.

00


luzik ~luzik (Gość)06.07.2012 09:42

"W.Ostrowski" napisał(a):
~W.Ostrowski (Gość)


Panie Ostrowski, czy znalazł już Pan paragrafy z ustawy prawo geologiczne, które naruszył pan P. kopiąc nielegalnie dziurę i nie płacił podatków?

00


W.Ostrowski ~W.Ostrowski (Gość)06.07.2012 00:56

Wszystkie informacje w sprawie,podawane i będą podawane do publicznej wiadomości,dzisiaj dziękuję wszystkim którzy popierają,wielkie dzięki, ale rajd wokół zalewu Sulejowskiego jest dzisiaj najważniejszy-przyłączcie się. odpowiadam "ciekawy", trafiłeś w czuły punkt. Bardzo zależało mi na Was w ZSPnr4,oczywiście mogę przeprosić, że tak późno się zorientowałem, to jasne ale cena jaką zapłacili nauczyciele ZSPnr4 (zwolnienia z pracy) musi być przez Ciebie zauważalna(moi uczniowie mają do mnie tel.zadzwoń).

00


luzik ~luzik (Gość)05.07.2012 15:58

Kto wie, jakie były wyniki kontroli, którą przeprowadziła inspekcja wojewódzka?

00


ciekawy ~ciekawy (Gość)04.07.2012 12:27

"powiadomoiony" napisał(a):


Jeżeli tam mieszka i odpowiedzialnie walczy to chwała mu i trzymam kciuki. Pamiętam człowieka ze szkoły i tam mu widocznie mniej zależało...

00


oglądacz ~oglądacz (Gość)03.07.2012 16:36

Uzupełniając wypowiedź @P51 mogę dodać, że jednak ok 15% łodzian pije wodę z Pilicy (z ujęcia powierzchniowego przy Niebieskich Źródłach)- patrz http://www.e-instalacje.pl/a/3317,jakosc-wody-w-moim-miescie-lodz

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat