...kierunku pedagogika resocjalizacyjna z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego, mająca na celu zbiórkę książek i czasopism na rzecz biblioteki w Areszcie Śledczym.
Każdy piotrkowianin, który zechciałby podarować wspomnianej bibliotece książki, nowe bądź używane, czy też kolorowe periodyki, będzie mógł to uczynić do niedzieli 25 kwietnia. Miejsca, w których będzie można przekazywać woluminy to Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, Biblioteka Miejska oraz wszystkie piotrkowskie szkoły średnie. Poza terenem uniwersytetu zbiórka będzie przebiegać nieco krócej, bo do 23 kwietnia.
Do pomysłu piotrkowskich studentów właczyli się również pracownicy Sądu Okręgowego, którzy książki będą zbierać między sobą. Cała akcja przebiega pod hasłem Książka czyni wolnym!, i jest prowadzona we współpracy ze służbami więziennymi piotrkowskiego Aresztu Śledczego. Honorowy patronat nad akcją objęła Minister Do Spraw Równego Traktowania i Dyskryminacji, poseł na Sejm RP, Elżbieta Radziszewska. Obok lokalnych mediów pomocy w rozpropagowaniu akcji jej pomysłodawcom udzielił także MOK, udostępniając m.in. bezpłatnie miejsca na słupach ogłoszeniowych.
Akcja Książka czyni wolnym! ma na celu przełamanie stereotypowego spojrzenia społeczeństwa na sprawy więziennictwa i osadzonych, zachęcić do refleksji nad pojęciem problemu praw człowieka i utraty wolności. Przede wszystkim jednak, jak mówią inicjatorzy przedsięwzięcia, ma za sprawą przekazanych książek i czasopism pomóc osadzonym stać się lepszymi ludźmi, rozwijać ich wyobraźnię i nauczyć przezwyciężać stan bezczynności. W ramach studenckiej akcji przewidziano szereg imprez towarzyszących zbiórce, m.in. wystawę fotograficzną, happening flash mob i debatę dotyczącą patologii i poczucia bezpieczeństwa Polaków. Najciekawiej zapowiada się ostatni dzień akcji Książka czyni wolnym!- 25 kwietnia.
Tego dnia na terenie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego piotrkowianie będą mogli uczestniczyć od godz. 9:00 do 11:00 w warsztatach niesienia pierwszej pomocy organizowanych przez Sztab Ratownictwa z Bełchatowa, z kolei między 10:00 a 11:30 odbędzie się trening i nauka samoobrony poprowadzona przez Martę Mysur, brązową medalistkę mistrzostw świata Mazovia Cup 2007 oraz medalistkę mistrzostw Polski w koreańskiej technice walki tekwondoo. Natomiast o godz. 11:00 z wykładem dotyczącym m.in. pierwszych symptomów kontaktu z narkotykami wystąpi Anetta Markiewicz, terapeutka z tomaszowskiego Stowarzyszenia Pomocy „Arka Noego".
Na zakończenie akcji, między godziną 13:00 a 15:00 będzie miała miejsce projekcja filmu „Dług", po której odbędzie się spotkanie z Sławomirem Sikorą, pierwowzorem postaci głównego bohatera dramatu. W imieniu organizatorów zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Wystarczy przekazać jedną książkę lub czasopismo.
Agawa