Czym jest kalistenika?
Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej polegającej na treningu opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Ta forma rozwoju sięga starożytnej Grecji, stamtąd też pochodzi jej nazwa: od słów "kallos" i "sthenos", czyli piękno i siła. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, zwinność, gibkość, równowagę i koordynację, ponadto jest to metoda wykorzystywana przez wojskowych na całym świecie. Popularne, przykładowe ćwiczenia to pompki, mostki czy brzuszki, z czego łatwo wysnuć wniosek, że kalistenikę uprawiał każdy, przynajmniej raz w życiu.
Czym jest street workout?
Street workout to młoda, stosunkowo nowa dyscyplina sportowa, polegająca na treningu z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej. Za jej popularyzację odpowiedzialni są między innymi Denis Minin czy Hannibal for King, którzy udostępniali materiały wideo na portalu YouTube. Nazwa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a sam sport początek miał w amerykańskich gettach. Istotą street workout'u, poza doskonaleniem ciała, jest przykucie uwagi przechodniów. Zalicza się do sportów ulicznych, tak jak np. parkour. Ta forma aktywności fizycznej wiele czerpie z kalisteniki, ale wychodzi daleko poza nią - potwierdza trener personalny i instruktor street workout'u.
Street workout i kalistenika - podobieństwa
Oba te sporty mają wiele wspólnych cech, takich jak:
- wykorzystują ciężar własnego ciała,
- sportowców tych dziedzin charakteryzuje atletyczna sylwetka i duża sprawność,
- cel ćwiczeń jest taki sam: władza nad własnym ciałem, poprawa mobilności, motoryki, wytrzymałości organizmu.
Street workout i kalistenika - różnice
Pierwszą, najbardziej rzucającą się w oczy różnicą są zawody. W 2011 roku w Rydze odbyły się pierwsze mistrzostwa świata organizowane przez World Street Workout and Calisthenics Federation. Aktualnie zarządca WSWCF dokłada wszelkich starań, żeby street workout stał się dyscypliną olimpijską, jednakże z racji tego, iż sport ten jest nieregulowany i nie został jeszcze zarejestrowany, na ten moment szanse na sukces są niewielkie.
Drugą różnicą jest zakres ćwiczeń obu aktywności. Kalistenika jest w tym aspekcie bardzo szeroka i obejmuje biegi, skoki, rzuty, podciągania, sztuki walki, itp. Street workout natomiast ma bardziej sprecyzowany zakres ruchów, co pozwala na organizowanie zawodów. Większość ćwiczeń wymaga drążka, co w pewien sposób ogranicza możliwości sportowca i wpływ kalisteniki.
Kolejną różnicą jest fakt, iż do uprawiania street workout'u wymagany jest specjalny plac treningowy, albo przynajmniej elementy zabudowy miejskiej. Do kalisteniki nie ma takiej potrzeby: sport ten można uprawiać praktycznie wszędzie, nawet w domu.
Znacząca różnica tkwi również w społeczności, a dokładniej w wieku sympatyków obu dyscyplin. Street workout wybierają raczej młodsi sportowcy, do 25 lat, których przyciąga atrakcyjność wykonywanych ćwiczeń, możliwość łączenia ich w różne akrobacje i imponujące układy. Na kalistenikę decydują się zazwyczaj osoby starsze, zainteresowane równym, harmonijnym rozwojem ciała, treningiem z powtarzalnymi seriami, a także rozbudową i wzmocnieniem sylwetki.
Co wybrać?
Street workout to dyscyplina, która wyrosła z kalisteniki, nadała jej inne tempo i intensywność, a także coraz bardziej odbiega od materiału źródłowego. Sportowców, którzy chcą zwiększyć swoją sprawność i uatrakcyjnić sylwetkę, obie te dziedziny powinny zadowolić. Kalistenika ma do zaoferowania szerszy zakres ćwiczeń i większą dostępność, natomiast street workout obszerniejszą społeczność i zawody, dla tych bardziej ambitnych.
Partnerem artykułu jest firma K-Sport Polska