Nie lepiej na coś innego?
Pomimo zmian, część przeznaczana na turnusy rehabilitacyjne w Piotrkowie jest znacznie wyższa niż w Łodzi - 17%, Radomiu - 17%, Słupsku - 17%, Opolu - 23%, czy Zielonej Górze - 28%. - Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że nie wszystko, co dzieje się wokół środków przyznawanych z PFRON, daje się w naszym mieście łatwo wytłumaczyć i zrozumieć. Właściwie, to od początku kadencji mam takie wrażenie. Turnusy są z pewnością potrzebne, ale pozostaje pytanie o proporcje i priorytety. Moim zdaniem bardzo ważna jest również rehabilitacja zawodowa, bo to ona daje szansę normalnego życia i niezależności dla osoby niepełnosprawnej - mówi Paweł Ciszewski - radny i członek Komisji ds. Rodziny, Zdrowia, Spraw Społecznych i Osób Niepełnosprawnych.
Naruszenie tych proporcji sugeruje również Jacek Golanowski - członek Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. - Z roku na rok kwoty pozyskiwane na zadania PFRON realizowane przez piotrkowską gminę są coraz mniejsze. Zarazem zwiększa się liczba osób uprawnionych do korzystania z różnych programów w tym zakresie. Potrzeby tych osób są różne. Można podzielić je na pilne, mające bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie i jakość życia, oraz takie, które do niezbędnych nie należą. Właśnie za taka formę wsparcia uważam turnusy rehabilitacyjne, które sprawdzają się bardziej jako forma rekreacji i wypoczynku - stwierdza.
Jacek Golanowski, analizując propozycję przedstawioną Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych, zauważa, że blisko połowa pieniędzy jest przeznaczona na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych. - Jest to niedopuszczalne. Są inne, ważne problemy, na rozwiązanie których czekają osoby, które bez pomocy PFRON same nie podołają finansowym obciążeniom.
Wszystko zależy od potrzeb
- Inaczej sytuacja będzie wyglądać u nas, inaczej w innych miastach. Jest to kwestia ilości osób niepełnosprawnych i ilości chętnych na turnusy rehabilitacyjne. Również kwestia przyjętych przez nas kryteriów. Z tego wynika taki podział środków. Właściwie, jeżeli chodzi o turnusy, zapotrzebowanie jest na całą kwotę dofinansowania. A wystarczy właściwie dla dzieci, grupy wiekowej 18 - 24 lata oraz w niewielkiej części dla pozostałej grupy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym - informuje pełnomocnik prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, zdrowia i pomocy społecznej - Marek Krawczyński.
- Już teraz wiadomo, że osób pojedzie mniej, niż w ubiegłym roku. Trzeba również stwierdzić, że nie da się wszystkich zadowolić. Taka jest w tej chwili uchwała Rady Miasta - i tego się trzymajmy. Procentowy podział środków również nie musi o niczym świadczyć. W tym roku więcej pieniędzy będzie przeznaczonych z Funduszu Pracy dla osób bezrobotnych, a więc również niepełnosprawnych - więc niekoniecznie w tym sektorze będą niedobory - dodaje Marek Krawczyński.
***
Czy ilość środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczana na turnusy rehabilitacyjne jest odpowiednia? Zależy, dla kogo. Dla dobra ogółu dobrą wiadomością powinno być jednak zmniejszenie (choć minimalne) tej kwoty i przeznaczenie jej części na zakup równie potrzebnych artykułów ortopedycznych.