Bohumin, czyli fortyfikacje czeskosłowackie
Ten imponujący kompleks został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku. Miał on na celu zatrzymanie niemieckiej agresji, po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Został stworzony zgodnie z myślą francuską, ponieważ architekci inspirowali się linią Maginota. Bunkry te, to obiekty unikatowe. MO-S4 wypasożono w dwa dzwony strzelnicze oraz we dwie kopuły. MO-S5 to z kolei dwa bunkry połączone podziemnym kanałem o długości 22 m. Dzięki ogromnej pracy pasjonatów wojennej historii lokalnej kompleks zrekonstruowano i oddano turystom do zwiedzania w weekendy. Należy jednak uprzednio zamówić wycieczkę telefonicznie.
Czeski Krumlow (Český Krumlov)
To piękne średniowieczne miasteczko, leży nad Wełtawą i znajduje się około 2 godzin jazdy samochodem na południe od Pragi. W 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, w 2006 roku miejscowość była miejscem kręcenia filmu "Iluzjonista". Grali w nim m.in. Edward Norton oraz Jessica Biel. Miasteczko wspomniała też w swojej piosence "Malovani dzbanku" Helena Vondráčková. Jeśli zaś zdecydujecie się dojechać tu autostradą koło Taboru, musicie koniecznie wykupić winietę elektroniczną (Edalnice).
Zamek Konopiszcze (Konopiště)
Ten zabytek znajduje się w środkowych Czechach, 50 km od Pragi. Jego najbardziej znanym właścicielem był zamordowany w 1914 roku w Sarajewie, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Ponownie jak w przypadku Bohumina, Konopiszcze wybudowano na wzór francuski. Zanim zostało gruntowanie przebudowane przez następcę tronu Austro-Węgier, posiadało bryłę gotycką. W latach 1889-1894 został tu również stworzony okalający je, imponujący park krajobrazowy. Obiekt jest otwarty dla turystów od kwietnia do listopada, codziennie z wyłączeniem poniedziałków. Warto jednak zastrzec, że turyści indywidualni mogą jedynie zwiedzać Konopiszcze od maja do września. Wejście do Ogrodu Różanego jest z kolei bezpłatne.
Mladá Boleslav, miasto Skody
To miasto również znajduje się około 50 km od Pragi, na lewym brzegu rzeki Izery. Znane jest przede wszystkim z produkcji samochodów, czego dowodem jest muzeum Skody. Jest to jedna z najstarszych marek motoryzacyjnych na świecie. Jej samochody produkowano w tym mieście do 1928 roku. Obecnie jest to żywa instytucja, która nie tylko udostępnia hale produkcyjne do zwiedzania, ale organizuje również imprezy, koncerty oraz wykłady. W zakamarkach muzeum kryją się również prototypy oraz wozy sportowe. W mieście znajduje się ponadto zabytkowy ratusz, zamek oraz cmentarz żydowski.
Zapora orlicka i jezioro
Jest to największa w kraju tego typu konstrukcja wodna. Jej nazwa pochodzi od zjawiskowego, renesansowego pałacyku Orlik (położonego u zbiegu Wełtawy i Otavy). Dla miłośników nurkowania szykuje się nie lada gratka. 60 metrów pod wodą, znajduje się bowiem zatopiony kościół, na terenie dawnej gminy Těchnice. Widoki, które roztaczają się nad jeziorem, zapierają dech w piersiach. Idealne miejsce wypoczynku dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa, spędzania czasu na łonie natury. Zamek Orlik położony jest z kolei na półwyspie i pełnił niegdyś funkcję królewskiego urzędu celnego. Obecnie jest to prywatna własność, dostępna do zwiedzania.
Czeski Raj, czyli skalne miasto
Jest to unikalne skalne miasto, położone zaledwie godzinę drogi od Szklarskiej Poręby. Dojedziecie tu, pokonując przejście graniczne w Jakuszycach. Skałki nieco przypominają te znajdujące się w Ardspach, ale są zdecydowanie mniej oblegane przez turystów. Szlaki umożliwiają wspinaczkę dla każdego poziomu wtajemniczenia, a niektóre wręcz oferują spacery z wózkiem dziecięcym czy też inwalidzkim. Ważna informacja dla zmotoryzowanych! Znajduje się tu niedrogi, całodobowy parking samochodowy. W Czeskim Raju możecie też zwiedzić zamek Hruba Skala, kościół św. Józefa z 1812 rok oraz zamek Trosky, a co najważniejsze Złotą Ścieżkę z pięknymi widokami.