Spada liczba mieszkańców Piotrkowa i Bełchatowa. Ponownie więcej zgonów niż urodzeń

Czwartek, 09 stycznia 202517
W 2024 roku urodziło się 753 piotrkowian, niestety zmarło aż 1131 osób. Zawarto 344 małżeństwa i było 79 rozwodów. Na koniec ubiegłego roku Piotrków liczył 65.528 mieszkańców. W pobliskim Bełchatowie jest jeszcze gorzej.
Spada liczba mieszkańców Piotrkowa i Bełchatowa. Ponownie więcej zgonów niż urodzeń

Jeśli chodzi o wybory imion, rodzice postawili na połączenie klasyki z aktualnymi trendami. Najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Nikodem, Jan, Jakub, Aleksander i Antoni, a dla dziewczynek: Maja, Zuzanna, Oliwia, Julia oraz Laura.


Aż 74 pary złożyły wnioski o medal za długoletnie pożycie małżeńskie, świętując w ten sposób swoje wspólne lata pełne miłości i wzajemnego wsparcia.

 

W minionym roku wpłynęło 79 wyroków rozwodowych, wystawiono też 1131 aktów zgonu.


Pod koniec grudnia 2024 roku Piotrków Trybunalski liczył 65 528 mieszkańców.

 

DLA PORÓWNANIA BEŁCHATÓW

 

Ze statystyk wynika, że w 2024 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano 471 urodzeń oraz 1013 zgonów, tj. o 1 mniej w stosunku do roku 2023.

 

Małżeństwa i rozwody

 

Liczba małżeństw zawartych w ubiegłym roku na terenie Bełchatowa wyniosła 250. Zawarto zatem o 1 związek małżeński mniej niż w 2023 roku, kiedy to na ślubny kobiercu stanęło 251 par. 135 małżeństw zostało zawartych przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, z czego 6 ślubów miało miejsce w plenerze. Natomiast ślubów konkordatowych było 82. Pozostałe 33 małżeństwa z ogólnej liczby zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego to transkrypcje zagranicznych aktów.

 

Ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym roku do Urzędu Stanu Cywilnego wpłynęło 59 wniosków o nadanie medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. To aż o 21 więcej niż rok wcześniej.

 

W 2024 roku do aktów małżeństw wpisano także 135 wyroków rozwodowych. To wzrost w porównaniu do roku 2023, kiedy to decyzję o zakończeniu małżeństwa podjęło 131 par.

 

Jakie imiona były najpopularniejsze w minionym roku?

 

Jeśli chodzi o dziewczynki, to najchętniej rodzice wybierali imię Laura. Na drugim miejscu znalazła się Hanna, a na trzecim Pola. Następne pozycje w kolejności nadawania imion otrzymały: Oliwia, Maria, Maja, Zofia, Michalina, Julia, Liliana, Marcelina, Alicja, Jagoda oraz Zuzanna.

 

Najmniej popularne zaś okazały się: Celina, Gabriela, Jutrzenka, Rita, Zoja, Nel, Kalina i Róża. Warto w tym miejscu odnotować, że w ostatnim roku do łask wróciły takie imiona jak: Helena, Natalia

 

W przypadku chłopców zaś najwięcej otrzymało na imię Aleksander. Dalsze miejsca w rankingu popularności imion zajęli Antoni oraz Wojciech.

 

Często rodzice wybierali też takie imiona, jak Franciszek, Filip, Szymon, Oliwier, Oskar i Leon. Po latach przerwy ponownie w rankingu pojawiły się też popularne w latach wcześniejszych Marcel, Kajetan, Adam, Paweł, Wojciech, Stanisław oraz Jakub. Natomiast najmniej chłopców otrzymało na imię Itan, Tobiasz, Henryk, Emanuel czy Nataniel.

 
Ilu jest bełchatowian?

 

Z danych, jakimi dysponuje Wydział Spraw Obywatelski bełchatowskiego magistratu, można wyczytać, iż na dzień 31 grudnia ubiegłego roku w Bełchatowie mieszkały 52 353 osoby. Wśród nich 51 525 osoby miały meldunek stały, zaś 828 – czasowy.

 

 

 


Zainteresował temat?

1

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ep ~Ep (Gość)19 godzin temu, 19:20

A po co robić dzieci? Żeby się męczyły w tym kraju/świecie?

74


Ręcę opadają ~Ręcę opadają (Gość)21 godzin temu, 17:58

Jak byłem mały to w PT było > 80 tys. ludzi.
Na szczęście takie inwestycje, jak hala sportowa odwrócą ten trend, tego ludziom trzeba.

74


Kierownik urzędu ~Kierownik urzędu (Gość)23 godziny temu, 15:32

Nie ma się co dziwić. Wystarczy przejść się po Piotrkowie i zobaczyć.

140


Biskup Piecyk ~Biskup Piecyk (Gość)22 godziny temu, 16:27

Fakt wyludniania się mniejszych ośrodków miejskich jest faktem w Europie zachodniej i środkowej. Większość usług czy przedsiębiorstwa koncentruje się tam gdzie są lotniska i infrastruktura. Małe miasta bez pomysłu, nie mają racji bytu. Czarne wieki jego ekscelencji Krzysztofa ch... oraz Nowa Era czarów Harrego Pottera nic nie poprawiły. Nie jest to obowiązkiem władzy, miejsca pracy czy edukacji tworzą miasta. W Piotrkowie nie zależy na tym nikomu, a ta tendencja będzie tylko narastać. Rozwiązania są na wyciągniecie reki.

101


nnn. ~nnn. (Gość)23 godziny temu, 15:33

Tak ,tak. Dobre czasy dla miasta Bełchatowa już minęły. Miałem "zaszczyt" pracować w tym mieście przez całą dekadę lat 90-tych / chociaż/ dojeżdżałem min. wraz z dużą grupą nauczycieli pracowało mi się tam całkiem fajnie. Ale cóż to minęło pewnie bez powrotnie. Chociaż trzeba przyznać ,że miasto obecnie wygląda całkiem przyzwoicie. Jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie. Paliwo a szczególnie ON na wszystkich objechanych przeze mnie stacjach /z ciekawości objechałem kilka/ a była to ostania niedziela tańszy o 45 do 50 groszy niż w Piotrkowie zwanym Trybunalskim. Olej napędowy średnio 5,92 zł a był i po 5,90 na litrze. Pokażcie mi stację w Piotrkowie z taka ceną. Przypadek czy....

160


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat